Prematüre Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Prematüre Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Prematüre Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğum haftasından önce doğan bebeklere prematüre bebek denir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan verilere göre dünyada her yıl 15 milyon erken doğum yaşanmakta ve bu oran her geçen yıl yükselmektedir. Peki, prematüre bebeklerin bakımı nasıl olmalıdır? 

Prematüre Bebek Bakımı 

Prematüre Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Prematüre Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bebek ne kadar erken doğar ve kilosu az olursa, bebek de erken doğum komplikasyonları o kadar şiddetli olarak kendini gösterir. Prematüre bebekte; vücut ısılarında problemler, yetersiz beslenme, yenidoğan sarılığı, düşük kan şekeri oranları, kalp sorunları, sinir sistemi sorunları, sepsis, akciğer problemleri, menenjit, kansızlık, beyin apnesi gibi sağlık sorunları sıklıkla yaşandığı için bakımları oldukça hassas, özenli olmalıdır. Prematüre bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde: 

Beslenme

34 haftanın altında doğan bebeklerin çene kaslarının yeterince güçlü olmaması nedeniyle beslenme sorunları yaşayabileceğini, emme-yutma refleksi ve solunum koordinasyonu gelişmeden önce dünyaya geldiklerini unutmamak gerekir. Erken doğan bebeklere, doğum haftalarına göre ilk günlerde damardan protein, şeker ve yağ desteği sağlanır. Aynı zamanda az miktarda anne sütüne de başlanır. Yoğun bakımda tedavi gören prematüre bebeklerin emme ve yutma refleksleri gelişinceye kadar ağız ya da burundan mideye inen sonda yardımıyla beslenmesi gerçekleştirilir. Emme-yutma-nefes koordinasyonu geliştikten sonra emerek beslenmeye başlarlar. Özellikle anne sütü prematüre bebekler için çok değerli ve sağlıklı bir besin kaynağı olup erken bebeklerin kesinlikle anne sütü ile beslenmesi sağlanmalıdır. Bundan dolayı annelerin anne sütünü sağmaları desteklenmelidir.  

Bebek beslenirken başının 45 derecelik bir açıda tutulması oldukça önemlidir. Prematüre bebeklerin çene kasları henüz tam olarak gelişmediği için emme sürecinde kısa sürede yorgunluk hissedecek ve uyku aşamasına geçecektir. Bu nedenle özellikle biberonla beslenirken parmaklarınızla çenesine destek vererek bebeğinize yardımcı olabilirsiniz. Besleme süresini 30 dakikadan fazla olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Beslenme esnasında bebeğinizin rengini ve hareketlerini gözlemek önemlidir. Sağlıklı bebekler pembe renge sahiptir. 

Enfeksiyonlara Dikkat Edilmeli 

Anemi ve sarılık prematüre bebeklerde daha sık görülür. Bebekleri enfeksiyondan koruyan antikorlar, hamileliğin son 3 ayında bebeklere geçer. Prematüre bebekler, yetersiz antikorlar nedeniyle enfeksiyona daha duyarlıdır. Bu bebeklerin uzun süre hastanede yatışları ve yatışları sırasında çok sayıda müdahaleleri olduğu için enfeksiyonlar daha sık görülür ve hastalığın seyri daha ciddidir. Enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırmak imkânsız olsa da azaltılabilir. Bu bakımdan bebeğin hastanede yatışı sırasında özellikle el yıkama başta olmak üzere tüm bakım ve müdahalelerde dezenfeksiyon kurallarına uyulması çok önemlidir. 

Bebeklerin odasında oyuncak bulundurulmaması daha sağlıklıdır fakat bulundurulacaksa da oyuncakların yıkanılabilen, toz tutmayan ve tüysüz oyuncaklar olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebeğe dokunulacağı zaman muhakkak eller güzel bir şekilde temizlenmelidir. 

Uyku Düzenine Dikkat Edilmeli 

Prematüre bebekler normal doğan bebeklere göre uykuya çok daha fazla meyillidirler. Ayrıca büyüme hormonu uyurken salgılandığı için bebekler için, sessiz, güvenli uyku ortamı oluşturulması prematüre bebeklerin sağlıklı gelişimi için önem taşır. Ani bebek ölümü riskini azaltmak amacı ile bebeğin yatağında örtü, oyuncak, yastık bulundurmak yerine, bebeğe uyku tulumu giydirmeli ve sırt üstü yatırılması gerekir. Prematüre bebeklerde solunum durması sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğu için bu önlemlerin alınması bu riskleri azaltacaktır. 

Beslenmeden Hemen Sonra Bez Değiştirilmemeli 

Erken doğan bebeklerde bağırsak sistemi tam gelişmediği için bazı sindirim problemleri yaşanabilmektedir. Ayrıca mide suyunun yemek borusuna kaçmasından dolayı prematüre bebeklerde reflü daha sık görülmektedir. Bundan dolayı bebekler beslendikten hemen sonra yatırılmamalı biraz kucakta tutulmalı ayrıca beslenme sonrası hemen bez değişimi ve giysi değişiminin yapılmaması oldukça önemlidir. 

Ortam Isısı Sabit Sıcaklıkta Kalmalı 

Prematüre bebekler ısı kaybına oldukça duyarlı olduğu için, evin ısısı 23- 24 derece civarlarında tutulması, normale göre bir kat daha fazla giydirilmesi gerekmektedir. 

Cilt Bakımı

Bütün yenidoğan bebekler gibi prematüre bebeklerin cildi de hassas ve narindir. Bundan dolayı özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Özellikle prematüre bebeklerde kıkırdak dokuların olduğu kısımlar tam gelişim gösteremediği için, uzun süre sağa ve sola dönük yatırıldıklarında pozisyon değiştirilmemesine bağlı olarak kulaklarında yapışkanlıkla ve nekrozlar görülebilir. Baş bölgesinde düzleşmeler, içeriye basık görüntüler oluşabilir. Bu neden uyuyan bebeğin 3 saat ara ile pozisyonun değiştirilmesi, koltukaltı gibi hassas bölgelerine havlu, pet gibi malzemeler koyulması önemlidir. 

Erken doğan bebeklerin gözlerinde çapaklanmalar, akıntılar hatta yapışmalar görülebilir. Bu gibi durumlarda doktorun da önerisiyle bebeğin göz bakımı steril sular ile yapılabilir. Bebeklerin gözlerini silmek için kullanılan gazlı bezler her iki göz içinde ayrı olmalıdır. Çünkü gözün birinde herhangi bir enfeksiyon söz konusuysa diğer gözede bu enfeksiyonu bulaştırabilirsiniz. Bebeğin gözlerinde ödem, kızarıklık, sarımsı bir akıntı varsa bu bebeğin gözünde enfeksiyon olduğunu gösterir. 

Düzenli Doktor Muayenesi Yaptırılmalı 

Prematüre bebekler taburcu olduktan sonra sık sık doktor kontrolüne götürülmeli, düzeltilmiş yaşlarından sonra ise ayda bir defa olmak üzere rutin kontrolleri yapılmalıdır. Düzeltilmiş yaş; bir bebek 2 ay erken doğduysa, doğumdan sonra geçen 3 aylık süre sonrasında 1 aylık bebek gelişimi gösterecektir. Bebeklerde kusma, öksürük, ateş, morarma gibi hastalık belirtileri görüldüğü anda ise zaman kaybedilmeden doktora başvurulması gerekmektedir. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Prematüre Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir