Fark Yaratan Eğitim Modeli: Montessori Nedir?
Fark Yaratan Eğitim Modeli: Montessori Nedir?

Fark Yaratan Eğitim Modeli: Montessori Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okul öncesi kurumlar tarafından beğenilen ve uygulanan Montessori eğitimi çocukların gelişimi ve kendilerini doğru ifade edebilmeleri konusunda ciddi farklar yaratır. Montessori, çocuğa özel olarak zenginleştirilebilen bir eğitim modelidir.

Belli kurumlarda başarılı bir şekilde uygulanan model sayesinde çocukların kendi seçtikleri prensipler çerçevesinde eğitim kriterleri kişiye özel olarak planlanır. Çocuklara tanınan özgürlük kapsamında yapılan çalışmalarda her birey kendi özellikleri içerisinde değerlendirilir ve geliştirilir. Montessori sisteminde uygulanan;

  • Öğrenme,
  • Düşünme ve
  • Algılama yöntemleri klasik eğitim yöntemleriyle karşılaştırıldığında ciddi farklar içerir.

Bu eğitimin temelinde okulun veya eğitim kurumunun çocuğun fiziksel şart ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi zorunludur.

Özgür İletişimin Kapıları Aralanıyor

Çocukların özel ihtiyaçlarının en ideal seviyede karşılanabiliyor olması ilkesine dayalı olan sistemle verilen eğitim, çocuğun kendi beklentilerine bağlı olarak sürdürülür. Gelişimin ilk evresinin bireysel olarak sürdürülmesini destekleyen Montessori felsefesi, çocukların arkadaşlarıyla özgür bir şekilde iletişim kurmaları destekler.

1900’lü yıllardan günümüze kadar sürekli güncellenerek gelen eğitim modeli, ortaya koyduğu ilkeler ve kavramlarla benzerlerinden hemen ayrılır. “Bireyselleşme” yeni nesil eğitim programlarında kalitenin en önemli ölçütü olarak gösterilebilir.

Montessori Eğitiminde Öğretmenin Rolü Nedir?

Montessori felsefesi; insanın bir diğer insan tarafından eğitilemeyeceğini kabul eder. Eğitimci verilen eğitimi kolaylaştıran rehber kişidir. Montessori sınıflarını diğer sınıflardan ayıran en önemli özellik “çocuğun ihtiyaçlarının değerlendirilmesi” konusudur. Bu metodun vazgeçilmez 5 prensibi vardır. Bunlar:

  • Çocuğa saygı
  • Hazırlanmış çevre
  • Kendi kendine eğitim
  • Duyarlı dönem
  • Emici zihindir.

Çocukların öğrenmek için zaten var olan motivasyonunu ortaya çıkarmaya yardımcı olan metot, gelişim düzeyine uygun olarak kişiye özel programlanabilir.

Montessori Eğitimin Hedefleri

Her bireyi kendi ayaklarının üstünde duracak şekilde yetiştirmeye çalışan Montessori eğitimi gelişim sürecini düzenli olarak izleyerek kayıt altına alır. Birey olarak çocuğun tüm özelliklerinin en üst seviyeye getirilmesi önerilirken aynı zamanda da çevresiyle uyumlu, karşısındakine ve topluma karşı duyarlı bireyler yetiştirilmesi için çalışılır.

  • Çocuğun yaratıcılığının gelişebilmesi için çevresindeki uyaranların çok ve yeterli kaliteye sahip olabilmesi son derece önemlidir.

Çocuğu bireyselliğinin ön planda tutulduğu bu yöntemle bağımsızlık ve bütünsellikte birbirinden ayrılmayan iki değer olarak görülür. Çocukların ihtiyaç duydukları kuralların ve sınırların yeterli seviyede ve etkili olarak korunduğu merkezlerde güvenli ortamlar yaratabilmek Montessori eğitiminin hedefleri arasında ilk sırada yer alır.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]
Fark Yaratan Eğitim Modeli: Montessori Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.