Anne Çocuk Rh Uyuşmazlığında Ne Olur?
Anne Çocuk Rh Uyuşmazlığında Ne Olur?

Anne Çocuk Rh Uyuşmazlığında Ne Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kan uyuşmazlığı, kan grupları arasındaki farklılıklar sonucu ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Hamilelik döneminde annenin Rh negatif ve bebeğin Rh pozitif olması durumunda anne çocuk arasında Rh uyuşmazlığı ortaya çıkar.

Anne Çocuk Rh Uyuşmazlığının Ortaya Çıkışı

Hamilelik sürecinde anne karnındaki bebeğin kırmızı kan hücreleri plasenta aracılığıyla annenin kanına aktarılabilir. Kan uyuşmazlığının bulunduğu gebeliklerde anne ve bebeğin sağlığı açısından bazı kontrollerin yaptırılması gerekir. Annenin Rh değeri negatif olduğunda bağışıklık sistemi Rh değeri pozitif olan fetal hücrelere yabancı bir maddeymiş gibi tepki verir.

Annenin vücudundaki hücreler fetal kan hücrelerine karşısında antikor üretir. Bu antikorlar, plasenta aracılığıyla anne karnındaki bebeğe geçer ve bebeğin dolaşmakta olan kırmızı kan hücrelerini ortadan kaldırmaya başlar. Alyuvar hücreleri parçalandığında bilirubin maddesinin kandaki seviyesi yükselir. Bu madde sarılığa neden olan bir maddedir. Bu nedenle cilt renginde ve göz beyazlarında sarı renk ortaya çıkar. Bilirubin seviyesi kan uyuşmazlığı durumunda hafif düzeyde gerçekleşebileceği gibi yüksek düzeyde olup ciddi problemlere yol açabilir.

Kan Uyuşmazlığı Durumunda Bebekte Ortaya Çıkabilecek Sağlık Problemleri

Kan uyuşmazlığı durumunda annenin savunma hücreleri bebeğe geçerek bebeğin zarar görmesine neden olur. Bunun sonucunda bebekte sakatlık meydana gelebilir. Bunun dışında kandaki bilirubin maddesinin aşırı artışına bağlı olarak sarılık ortaya çıkabilir. Bebeğin kalbi bu durumdan olumsuz etkilenir ve kalp problemleri görülebilir. Kalp yetmezliği buna örnektir. Kandaki denge bozulduğu için bebekte kansızlık ortaya çıkabilir. Beyin hasarları da kan uyuşmazlığı durumunda ortaya çıkabilecek bir başka belirtidir. Tedavi edilmediği takdirde bebeğin hayatı risk altına girer.

Kan Uyuşmazlığının Tedavi Edilmesi Nasıl Olur?

Kan uyuşmazlığı durumunda genel olarak ilk hamilelik durumunda bir sorun ortaya çıkmamaktadır ancak ikinci gebelik süreci bu durum için risk oluşturmaktadır. Gebeliğin yirmi sekizinci haftasına kadar bebek ile annenin kanları birbirine karışmadıysa doktor kan testleri ile bu durumu tespit edip anneye koruyucu iğne uygular. Doğumla birlikte bebeğin kanındaki bilirubin oranı sarılık olma ihtimaline karşı düzenli aralıklarla ölçülür. Sarılık durumu kontrol altına alınamazsa bebeğin kanının değiştirilmesi gerekir. Eğer kan uyuşmazlığı anne karnında fark edilmişse bu durumda kan transfüzyonu gerçekleştirilir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Anne Çocuk Rh Uyuşmazlığında Ne Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir