Bebek Fitili Nasıl Kullanılır?
Bebek Fitili Nasıl Kullanılır?

Bebek Fitili Nasıl Kullanılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebek fitili nasıl kullanılır?, Fitil kullanımında doğru yöntemler nelerdir? Fitiller rektal olarak uygulanması gereken bir ilaç türüdür. Genellikle uç kısmı hafif kalın ve sivri; mermi görünümüne sahip, kaygan bir yapısı vardır. Bu kayganlık fitilin uygulanmasını çok daha kolay bir hale getirir. Fitiller farklı dozlarda bulunabilir ve farklı rahatsızlıklar için uygulanabilir.

Bebek Fitili Kullanımı Nasıldır?

Anne çocuklar için kimi zaman sorun oluşturan fitiller doktorlar için genellikle ilk uygulanan ilaç yöntemi olarak tercih edilmez ancak ateşi olan ve aynı zamanda kusan ya da ağızdan ilaç almayı reddeden bebeklerde kullanılacak en etkili ateş düşürücü yöntemlerinden biridir. Fitil sadece ateş düşürmek için kullanılan bir ilaç değildir aynı zamanda kaka yapamayan bebekler için kaka yaptırıcı bir fitil uygulanabilir.

Fitil Uygulama Yöntemi

Fitil uygulanmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır. Çocuk için uygulanacak olan fitilin yumuşak olmaması gerekir. Bu yüzden uygulamadan önce bir süre buzdolabında bekletilip fitili sertleştirmek gerekir. Fitil uygulanacak çocuk sırtüstü ve alt değiştirme pozisyonunda olmalıdır. Bebeğin bacakları, fitili uygulayacak anne veya ikinci bir kişi tarafından kaldırılarak bebeğin fitili rahat bir şekilde alabilecek pozisyona getirilmesi gerekir. Paketinden çıkarılmış olan fitil başparmak ile ittirilerek bebeğin anüsüne yavaş bir şekilde yerleştirilir. Bu uygulama sırasında parmağın dışarıda kalmasına özen gösterilir. Fitilin anüse girişini kolaylaştırmak için önceden anüs bölgesinin kremlenmesi veya zeytinyağı ile yumuşatılması önerilmektedir.

Fitili bebeğin anüsüne yerleştirdikten sonra başparmağın hemen çekilmesi bebeğin hafif bir ıkınma sonucunda fitili dışarı atmasına sebep olur. Bu sebeple fitili yerleştirdikten sonra kısa bir süre el çekilmeden beklenmelidir. Fitilin geri çıkma ihtimali kalmadığı düşünüldüğü zaman el çekilir ve bebeğin poposu hafifçe iki yandan bastırılır. Böylece fitilin geri çıkması tamamen engellenmiş olur. Fitil uygulaması bittikten sonra bebeğin ayakları tekrardan hazır ol pozisyonuna getirilir, bebeğin daha iyi hissetmesi ve sakinleşmesi için kucağa alınmasında sakınca yoktur.

Çocuklarda ve bebeklerde sıkça başvurulan bu tedavi yöntemi genel olarak hızlı kana karışması ve etkili çözümler sunması nedeniyle kullanılan yöntemlerden biridir ancak doktor onayı ile alınması gereken bu uygulama belli saat aralıklarında uygulanmalı ve verilmesi gereken doza çok dikkat edilmelidir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebek Fitili Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir