Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeklerin görmeye başladığı dönem, göz kaslarının tamamen gelişmeye başladığı ilk 2 aylık sürecin sonrasıdır. Fakat yine de “Bebekler ne zaman görmeye başlar?” sorusuna kesin olarak cevap verilemez. Çünkü her bebeğin gelişim hızı birbirinden farklıdır. Vücuttaki uzuvların ve organ özelliklerinin gelişim sırası her bebekte aynı olsa da, bazı bebekler daha başka bebeklere göre hızlı veya yavaş gelişim gösterebilir.

Görme yetisinin gelişmeye başladığı sürecin ilk 2 ay olması, 2 aylıktan küçük bebeklerin hiçbir şeyi göremediği anlamına gelmez. Bebekler, gözlerini açmış oldukları andan itibaren çeşitli renkleri ayırt edebilir. Fakat göz ve beyin koordinasyonu henüz yeterli seviyeye ulaşmamış olduğundan nesnelerin boyutunu, şeklini, miktarını ayırt edebilmeleri mümkün değildir.

Bebekler ne zaman görmeye başlar? Bebeklerin görme duyusu ne zaman gelişir?

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebeğinin herhangi bir göz problemine sahip olup olmadığını merak eden kimseler, “Bebeğimin gördüğünü nasıl anlarım?” sorusuna cevap arar. Öncelikle, bebeğinizin sizi görmediğini düşünüyorsanız yapabileceğiniz en doğru şey bir uzman hekim ile görüşmektir. Çeşitli yöntemler kullanarak bebeğiniz göz yeterliliğini ev ortamında test etmeniz mümkün değildir.

Fakat 2 ya da 3 aylık süreci tamamlamış olan bir bebeğiniz varsa ve sizi görüp görmediğini anlamak istiyorsanız çeşitli metotlar uygulayabilirsiniz. Göz gelişimi belli bir aşamayı geride bırakmış olan bebekler, etraflarındaki insanları ya da cisimleri incelemeye başlar. Bu durumda ebeveynler olarak sizin üzerinize düşen, yeteri kadar gözlem yapmaktır. Dikkat etmeniz gereken önemli detaylardan bazıları ise şöyledir:

  • Bebekler ne zaman görmeye başlar?” sorusuna cevap arıyorsanız, doğumdan sonraki ikinci ay itibariyle bebeğiniz görme yetisini sınamalısınız. Yaklaşık 2 – 3 karış mesafeden gözlerine baktığınız sırada gözlerinizin içine bakabiliyorsa bebeğinizin görme yetisinde problem yoktur.
  • Yüzüne karşı elinizi tutup yavaşça sağa ve sola hareket ettirebilirsiniz. Fakat elinizi çok uzakta ya da bebeğin yüzüne çok yakın mesafede tutmamanız önerilir. Eğer bebek, elinizi yavaş da olsa takip etmeyi başarıyor ve başını farklı taraflara çok sık çevirmiyorsa göz kaslarında problem yok demektir.
  • Bebeğiniz sadece tek bir noktaya bakıyor, kendisine yaklaştığınızda veya kucağınızda tutarken sanki sizi hiç görmüyorsa bu durumu ciddiye almanız tavsiye edilir. Fakat küçük bebeklerin, aktif bir şekilde nesne takibi yapamayacağını da unutmamalısınız.
  • Gözlerinin önündeyken hızlıca farklı tarafa hareket eden cisimleri takip edememeleri, boyun kaslarının o kadar gelişmiş olmamasıyla da alakalıdır. Yani bebek, elinizi ya da yüzünüzü takip edemiyorsa bu durumu her zaman olumsuz kabul etmek doğru olmaz.

2 Aylık Bebek Televizyon İzler Mi?

Bebeğimin gördüğünü nasıl anlarım?” sorusuna kesin cevap bulmak için bebeği televizyon karşısına oturtanlar mevcuttur. Fakat bu durum, göz gelişimi açısından kesinlikle riskli ve zararlı kabul edilir. Bebeklerin henüz yeterli ölçüde gelişmiş olmayan görme yetisi, televizyon ışınları sebebiyle olumsuz etkilenmeye müsaittir. Yaklaşık on ikinci ay tamamlanana kadar bebeğin televizyon izlememesi daha doğrudur.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir