İnmemiş Testis Nedir?
İnmemiş Testis Nedir?

İnmemiş Testis Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnmemiş testis, çocukluk çağında en sık görülen erkek üreme sistemi anormallikleridir. Kriptorşidizm, Yunanca cryptos (gizli) ve orchis (testis veya yumurtalıklar) kelimelerinin birleşimidir. Skrotumda (yumurtalık kesesi) bir veya iki testis bulunmasıdır.  

Erkek bebekler doğmadan önce her iki testis de bebeğin karın boşluğunda yer alır. Bebek anne karnında gelişmeye devam ettikçe testisler torbanın içine doğru inmeye başlar. Karın boşluğundan sonra kasık bölgesinden geçerler ve doğuma yakın torbaya sabitlenirler. Nadiren de olsa doğumdan sonraki ilk yılda testisler torbaya düşmeye devam eder. Yenidoğan doğduğunda testis torba içinde değilse bu durum gerçek inememiş testis olarak adlandırılır. Sıklıkla bir tarafta bazen de her iki tarafta da bu durum meydana gelebilirler. Gerçek inmemiş testislerin önemli özelliği, bir veya iki testisin de torbada bulunmamasıdır. 

İnmemiş Testis (kriptorşidizm) Tipleri 

İnmemiş testis (kriptorşidizm) rahatsızlığının farklı tipleri bulunmaktadır.  

Anorşidi tip kriptorşidizm: Testisin doğuştan olmaması durumuna verilen addır. Bu tip vakaların %8’inde görülmektedir. Bu durumda erkek bebeğin testislerinin olmaması cinsiyet organlarının dişi görünümünde olmasına yol açar.  

Ektopik testis tipi kriptorşidizm: Testis doğal iniş yolunu takip ederek kasık kanalından (inguinal kanal) geçerek eksternal ringden çıkar. Daha sonra skrotumdan farklı bir yere giderek yerleşmesi durumuna ektopik testis denir. Ektopik testes, suprapubik alanda tenin altında, makat ve penis kökünün arasında olan bölgede (perine) uyluk iç tarafında, penisin kök kısmında ya da karşı skrotum içine yerleşebilir. En fazla karşılaşılan ektopik testis yerleşimi suprapubil alana yerleşim gösteren halidir.  

Retraktil testis (göçmen testis) tipi kriptorşidizm: Kremaster kası (testisleri soğuktan korumak amacı ile, soğuk havalarda testisleri karın kısmına doğru çeken kaslar) çocuklarda erişkin erkeklere oranla daha fazla gelişmiştir. Bu refleks söz konusu uyaranlar ile testisin yukarı doğru çekilmesine sebebiyet verir. Skrotumda bulunmayan testis sıvazlanarak normal yerine kadar indirilebilir. Ayrıca ılık bir küvette 5-20 dakika duran çocuğun testisleri kendiliğinden torbaya indiği ebeveynleri tarafından gözlemlenmiştir. Retraktil tipi inememiş test için tedaviye ihtiyaç yoktur.  

İnmemiş Testis için En Uygun Tedavi Yaşı 

İnmemiş Testis Nedir?
İnmemiş Testis Nedir?

İnmemiş testis tedavisi için en ugun yaş çocuğun bir yaşını doldurduğu zamandır. Çocuk iki yaşını doldurana kadar tedavisi tamamlanmalıdır. Fakat çocuğun inmemiş testis probleminin olduğu yerde fıtıkta bulunuyorsa o zaman hiç zaman kaybetmeden 1 aylık bebekte dahi cerrahi operasyon uygulanmalıdır.  

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

İnmemiş Testis Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir