Bezli Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım 
Bezli Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım 

Bezli Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 Sünnet ameliyatı özellikle erkek çocuğu sahibi ebeveynler için büyük önem taşır ve ameliyattan sonra yapılması gerekenler çok önemlidir. Çoğu aile artık bebek doğduktan sonra hemen sünnet işlemini tamamlıyor. Ya da uzun yıllar beklemeden bebeklik döneminde sünnet işini hallediyorlar.  Peki, çocuğunuzun sünnetini tamamladınız. Fakat olay yalnızca sünnetle bitmiyor, bu işin ağrısı var, enfeksiyonu var. Bu gibi durumların yaşanmaması sünnet sonrası döneminin rahatlıkla atlatılması için bezli bebeklerde sünnet sonrası bakım nasıl olmalı hepsini anlattık. 

Bezli bebeklerde sünnet sonrası bakım nasıl olmalı? 

Sünnetle ilgili herhangi bir sorun yoksa özel bir bakıma gerek yoktur. Bir haftalık iyileşme süresi penisin kendi kendine iyileşmesi için yeterlidir.  “Sünnetli bir çocuğun penisinin iyileşmesi kaç gün sürer?” Sorusunun cevabını merak eden ebeveynler için bu soruyu cevaplayacak olursak; operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra bebeğin penisi tamamen iyileşir. Her bez değiştirdiğinizde, bezin temas ettiği bölgeyi nazikçe temizleyin ve penisin ucuna biraz vazelin sürün. Bu, penis bezlere yapışmasını önler. Sünnet sonrası penis genellikle doktor tarafından gazlı bezle sarılır. Bebeğin altını değiştirdikten sonra penisini gazlı bezle tekrar sarın. 

Bazı hastanelerde, yeni doğan bebekler için sünnet sonrası bakımı daha kolay hale getirmek için bandaj yerine plastik halkalar yara bölgesine takılmaktadır. Sünnetli penisin ucu tamamen iyileşene kadar (genellikle bir hafta) halkayı çıkarmayın, bir süre sonra halka kendiliğinden düşecektir. 

Sünnet ameliyatının ertesi günü çocuğunuzun fazla hareket etmesine izin vermeyin, yatıp dinlenmesine izin verin. İyileşme sürecinde penisi yıkamanın bir zararı yoktur. 24 saatlik sünnetten sonra küçük adamı ılık suya koyabilir veya banyo yaptırabilir ve bandajı çıkarabilirsiniz. Bandajı çıkarma işlemi sırasında kuru alanı bol ılık suyla ıslatın. Bez çıkarıldığında birkaç damla kanın dışarı akması normaldir. Pansuman açıldıktan sonra verilen kremin günde 2-3 kez sürülmesi ve açık pansuman yapılması yeterlidir. Her gün ılık su uygulamak veya banyo yaptırmak da yara için iyidir. 

Son olarak sünnet sonrası bez kullanan bebeklerde dışkı genellikle penise bulaşır. Bu durumda penisi kaynamış ılık su ile temizleyebilir veya bebeğinizi küvete koyabilirsiniz.  

Daha büyük çocuklarınız için sünnet sonrası bakımı için sünnet külotu kullanabilirsiniz. Bu sayede olası çarpma ve ağrıların önüne geçebilirsiniz. 

Sünnetli Penisi Yıkama işlemi 

Bezli Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım 
Bezli Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım

Poponun diğer kısımları gibi, penisi de ılık su ve yumuşak sabunla yıkayın. Bazen küçük sünnet derisi penisin üzerinde kalabilir. Bu olursa, penisin ucunu temizlemek için sünnet derisini nazikçe çekin. Penis temizliği için bebeğin yıkanmasında bir sorun yoktur fakat bebeğin göbek bağı henüz düşmediyse yıkanması için uygun olmayan bir dönemin içinde olduğunuzdan dolayı penisi silerek temizlemek daha sağlıklı olacaktır. 

Sünnet Sonrası Penisin Kremlenmesi 

Doktorunuz antibiyotikli bir krem reçete ederse, pansumanı çıkardıktan sonra dikiş yerinde ince bir tabaka halinde kremi kullanabilirsiniz.  

Sünnet sonrası krem nasıl sürülür onu anlatalım. İlk olarak, penisin derisini sol elin baş ve işaret parmağı ile penisin ucu açıkça görünene kadar gerin. Ardından sağ elinizin baş ve işaret parmağını kullanarak kremi özellikle dikiş bölgesine ve penisin ucuna uygulayın. Sünnet sonrası kremi iki hafta kadar uygulamak gereklidir. 

Sünnet Sonrası İlaç Kullanımı 

Analjezikler ve ateş düşürücü şuruplar genellikle ilaç olarak kullanılır. Doktorlar bazen antibiyotik kullanmayı tercih ederler ve gerekli gördüklerinde bebeğe fitil verebilirler. Sünnet bölgesi için çeşitli kremler ve merhemler mevcuttur. Bu ürünleri doktorun bilgisi ve önerisine dayanarak tedarik edebilirsiniz. 

Sünnet Sonrası Şişlik ve Sızıntı 

Vücuttan ayrılan kısım ne kadar küçük olursa olsun tepki verecektir. Sünnetten sonraki ilk hafta penisin ucunda bir iz kalacak ve çevresinde soluk sarı bir mukus zarı veya kabuk oluşacaktır. Bu, vücuttaki tedavi edici maddenin bölgeye yöneldiğini gösterir.  

Ayrıca ilk birkaç gün penis çevresinde ağrı, kanama ve sızıntı olması normaldir. İlk gün iki bez kullanmakta fayda var. İki bez kullanmak penisi korumakla kalmaz, aynı zamanda bebeğin uyluklarının birbirine çarpmasını da engeller. 

Sünnet Sonrası İltihap 

Bezli Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım 
Bezli Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım

Sünnet sonrası iltihaplanma (balanit), bakteri ve mikroorganizmaların neden olduğu sünnet derisinin iltihaplanmasının sonucudur. Her yaştaki sünnet olan çocukta iltihap görülebilir. Ancak özellikle temizliğine dikkat edilmeyen ve sıklıkla ellerini penisin üzerine koyan çocuklarda belirgindir. Zamanında gerçekleştirilen müdahaleler sayesinde iltihap ilerlemeden antibiyotik ile tedavi edilmektedir. 

İltihaplanan sünnet derisi zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmezse iltihap tüm penise ve kasık bölgesine yayılma riski vardır. Enfeksiyonu tedavi etmek için çocuğu hastaneye yatırmak gerekir. Peki, sünnet derisi iltihabının belirtileri nelerdir? 

  • Sünnet derisinde şişlik  
  • Kalınlaşma ve morarma 
  • İdrar yapma zorluğu 
  • Sünnet derisinden akıntı bu gibi belirtiler mevcutsa çocuğunuzu en kısa zamanda doktora götürmelisiniz. 

 Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Sünnet sonrası birkaç sorun ender olarak yaşansa da aşağıdaki durumlara dikkat etmekte fayda var; 

  • Bebek sünnetten sonra 12 ila 18 saat içinde normal idrarını yapmazsa, 
  • Penis ucundaki kanama ve kızarıklık devam ediyorsa,  
  • Penisin ucu gözle görülür şekilde şişmişse,  
  • Penis ucunda kötü kokulu irin veya içi sıvı dolu kabuklu yara varsa,  
  • Aşırı kusma, mide bulantısı ve ateş oluşursa,  
  • Sünnet operasyonundan iki hafta sonra takılan halka hala yerindeyse düşmemişse lütfen zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. 

 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bezli Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir