Bebeklerde Antibiyotik Kullanılırken Ateş Oluşur mu?
Bebeklerde Antibiyotik Kullanılırken Ateş Oluşur mu?

Bebeklerde Antibiyotik Kullanılırken Ateş Oluşur mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mevsimsel geçişlerle beraber hastalıklar arttığından dolayı, bebeklerde antibiyotik kullanılırken ateş oluşur mu? antibiyotik tedavisi kaç gün sürer? antibiyotik kaç saat arayla verilir? gibi birtakım soruları anneler merak ediyor. Antibiyotiğin yan etkileri neler ve nelere dikkat etmek gerekiyor? sizler için araştırdık yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Antibiyotik önemli ilaçlardan biridir ve doğru kullanımında hayat kurtarır. Fakat gereksiz yere kullanımı, dirençli enfeksiyonlara ve uzun süreli sağlık problemlerine yol açabilir. Antibiyotik kullanımı hakkında daha detaylı bilgiler edinerek bebeğiniz hastalandığı zaman atacağınız adımlardan daha emin olabilirsiniz.

Bebekler Antibiyotik Kullanır mı?

Bebeklerde zatürree, idrar yolu enfeksiyonu, kan dolaşımı enfeksiyonu ve menenjit gibi hastalıklar görüldüğü zaman doktor tavsiyesiyle antibiyotik kullanabilir. Antibiyotikleri, doktorun önerdiği dozda güvenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Fakat bütün ilaçların olduğu gibi antibiyotiklerinde yan etkileri vardır. Bundan dolayı sadece ihtiyaç duyulduğu zaman bir doktor önerisiyle kullanılmaları lazımdır.

Bebeklerde Antibiyotik Ne Kadar Saat Arayla Kullanılır?

"<yoastmark

Antibiyotiği saatine uygun kullanmak, ilacın etki gösterebilmesi için oldukça önemlidir. Bazı antibiyotiklerin etkisi uzun saatler sürdüğü için gün içinde tek doz almak yeterliyken bazı antibiyotikleri ise günde 2-3 defa almak gerekebilir. Bu konuda doktorunuz gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Bebeklerde Antibiyotik Nasıl Kullanılır?

Bebekler, antibiyotik verildikten 48-72 saat içinde kendilerini çok daha iyi hissedebilir. Fakat bu tam olarak iyileştikleri anlamına gelmez. Antibiyotikler, doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca kullanılmalıdır. Bebekte iyileşme görüldüğü zaman antibiyotik kullanımını sonlandırmak, bakterilerin direnç kazanmasına sebebiyet verebilir. Bu durum daha sonraki hastalıklarda daha güçlü antibiyotik kullanımını gerektirebilir.

Bebeklerde Antibiyotik Yan Etki Yapar mı?

"<yoastmark

Antibiyotik kullanan yaklaşık 10 bebekten 1 tanesinde yan etki görülebilir. Bu durum bebeklerin bünyesine göre değişir. En yaygın görülen yan etkiler; bulantı, ishal, mide bulantısı, ateş ve döküntü tarzında alerjik reaksiyonlardır. Yan etkiler düşünüldüğü zaman annelerin aklına en çok gelen sorulardan birkaçı “bebeklerde antibiyotik kullanılırken ateş oluşur mu?” ve “Bebeklerde antibiyotik kullanımı uyku yapar mı?” oluyor. Bu sorunun cevabı ise bebeğin geçirmekte olduğu enfeksiyon ve kullandığı antibiyotik türüne göre farklılık gösterebilir. Bebeğinizde oluşabilecek yan etkileri daha detaylı olarak doktorunuza danışabilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebeklerde Antibiyotik Kullanılırken Ateş Oluşur mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir