8 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?
8 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

8 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sekizinci ay, bebek için önemli olan dönemlerden biridir. Bebek büyümeye ve gelişmeye bu dönemde de devam eder. Altıncı ve yedinci aylarda olduğu gibi, ek gıdayla beslenmeye başlayan bebek bu dönemde de ek gıdayı tüketmeye devam eder. Annenin bu dönemde bebeğini yeteri ve dengeli beslemesi anne çocuk arasındaki ilişkiyi olumlu yönde etkiler. İşte, 8 aylık bebek nasıl beslenmeli sorusunun cevapları…

8 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli? Anne Sütü Devam Etmeli Mi?

Sekizinci ayında olan bebek için anne sütü hala en iyi ve en zengin içerikli kaynaktır. Bebek anne sütünü ana öğün olarak, ek gıdaları ise ara öğün olarak gün içerisinde tüketmelidir. Sekiz aylık bir bebek üç veya üç buçuk saatte bir beslenme ihtiyacı duyar. Bebekler bu dönemlerde ek gıdayı yemek istemeyebilir ve bunun sonucunda besini reddedebilir. Annenin, bebeğinin ek gıdalara alışma sürecinde bebeğe yardımcı olması gerekir. Bebek bu dönemde yiyeceklerini eliyle tutmaya ve kavramaya çalışır. Yiyecekleri kendi başına yemek ister. Böylece bebek, besinlerin dokusunu, soğukluğunu, sıcaklığını, yumuşaklığını ve sertliğini fark etmeye başlar.

Sekizinci Ayda Olan Bebek İçin Gıda Önerileri

Sekizinci aydan itibaren bebeğin sevdiği yiyeceklerin içerisine kuru baklagiller eklenebilir. Kuru baklagiller, mineral, vitamin, protein ve lif açısından oldukça zengin gıda maddeleridir. Bebeğin gelişimi bu gıda maddeleri ile desteklenmelidir. Kırmızı ve yeşil mercimek, nohut, barbunya ve kuru fasulye bu baklagillere örnek olarak verilebilir. Bu gıdaları iyice haşlayıp üzerlerinde oluşan zarları almak bebeğin sindirim sisteminin zorlanmasını engelleyecek ve gaz sıkıntısını azaltacaktır. Bebek için meyve püreleri de ideal bir seçenektir. Bu pürelerin içerisinde armut, elma, muz, çilek, kivi gibi meyveler kullanılabilir.

[ilgiliicerik icerik_id=”1757″]

Sekiz Aylık Olan Bir Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Fiziksel özellikler her bebek için farklılık gösterebilir. Genel olarak sekiz aylık bir bebeğin fiziksel gelişimine bakıldığında, erkek bebekler için boy oranı alt sınırı 62 cm iken üst sınırı 76 cm’dir. Kilo oranı alt sınırı 6,200 kg iken üst sınır 10,700 kg’dır. Sekiz aylık kız bebekler için boy oranı alt sınırı 62 cm iken üst sınırı 75 cm’dir. Kilo oranı alt sınırı 6,100 kg iken üst sınırı ise 10,200 kg olmaktadır.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

8 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir