Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?
Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Annelerin, bebek beslenmesini çeşitlendirmek için dikkat etmeleri gereken önemli konulardan bir tanesi de meyve sularıdır. 6 aydan büyük bebeklerin günlük olarak ihtiyaç duyduğu beslenme, yalnızca anne sütü ile karşılanamaz. 6. aydan sonra çok çeşitli beslenmeye geçmek gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü, 6 aylık olan bir bebeğin günlük öğünlerinde meyve, tahıl, sebze, yumurta, balık ve et gibi gıdaların bulunmasını dile getirmiştir. Peki, bebeklere meyve suyu ne zaman verilir? işte bu sorunun cevabı yazımızın devamında.

Bebeklere Meyve Suyu Hangi Dönemde Verilir?

Dünyadaki en tanınmış çocuk doktorları, çocukların hayatlarındaki ilk yıllarda meyve suyu içmelerinin sakıncalı olduğunu düşünüyor. Amerikan Pediyatri Birliği’nin daha önceki açıklamalarına göre 6 aydan küçük bebeklere meyve suyu içirmek oldukça sakıncalıdır. Fakat geride bıraktığımız günlerde Amerikan Pediyatri Birliği bu konuda vardığı kararları daha sert hale getirerek bu öneriyi 1 yıl olacak şekilde düzeltti. Bunun yanında bebeklerin ve çocukların yeme içme alışkanlıklarından meyve sularının tamamıyla çıkarılması gerektiğini dile getirdiler. Bu durumun nedeni olarak, meyve sularının çocuklara ve bebeklere besleyici bir katkı sağlamaması ve bebeklerin temel ihtiyacı olan anne sütünün önüne geçebilecek derecede çeldirici olmasıdır.

Bebekler Ne Zaman Su İçebilir?

Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?
Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?

Ek gıdaya geçmiş olan bebeklere yavaş yavaş su vermeye başlayabilirsiniz. Bebeğinize vereceğiniz ek gıdalardan sonra 1-2 yemek kaşığı kadar su verebilirsiniz. Bebeğiniz bazen su içmek istemeyebilir bu olağan bir durumdur. Özellikle beslenmelerden sonra 6-9 aylık arasında olan bebeğinize su içirmeyi denemeyi devam etmelisiniz. Suluk ya da kaşık kullanarak bebeğinizin su içmesini kolaylaştırabilirsiniz. Bunun yanında ilgi çekici olan renklerde suluklar alarak da onu su içmeye teşvik edebilirsiniz. Bebeğinizin yeterli oranda su içmesi oldukça önemlidir. Günde 5-6 defa çiş yapma sıklığı yeteri kadar su içtiğini gösterir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.