Bebeğinizi Nasıl Tutmalısınız?
Bebeğinizi Nasıl Tutmalısınız?

Bebeğinizi Nasıl Tutmalısınız?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni anne baba olmuş ebeveynler için bebeklerini tutmak ve kucaklarına almak oldukça heyecan verici hareketlerden biridir. Minicik ve hassas daha yeni dünyaya gelmiş bu canlıyı kucaklarına alırken özellikle ilk çocuk tecrübeleri olan anne ve babalar biraz korku duymaktadırlar. Fakat bu durum hiçte korkulacak bir durum değildir. Yenidoğan bebekler sanıldığı kadar hassas değildir çünkü bebekler birçok doğal reflekse sahip oldukça esnek varlıklardır. Hafif bir tutuş sayesinde hem onu incitmeden hem de bebeğinizin güvende hissetmesini sağlamak mümkündür. Bu konuda endişeleri olan ebeveynler için bebeğinizi nasıl tutmalısınız? Yazımızı hazırladık. 

Bebekler Nasıl Tutulmalı? 

Bebeğinizi Nasıl Tutmalısınız?
Bebeğinizi Nasıl Tutmalısınız?

Bebeğiniz 8 haftalıktan önce kaslarını ve başını kontrol edemediği için başını ellerinizle desteklediğinizden emin olun. Uyandıktan sonra, kollarını, sırtını ve boynunu desteklediğinden emin olarak elinizi başının altında geriye doğru kaydırın. Aynı zamanda diğer elinizle bacaklarını destekleyin ve bebeğinizi nazikçe kendinize doğru kaldırın. Bebeğinizi kucağınızda taşırken daha rahat bir taşıma için bebeğinizin başını kolunuzdan ya da omzunuzdan destek alacak şekilde yerleştirmelisiniz. 

Omuz Destekli Taşıma: özellikle bebeğinizin gazını çıkartmak istediğinizde ya da bebeğinizi dik şekilde kucaklamak istediğinizde bu yöntemi kullanmalısınız. Bebeğinizin başını omzunuza yaslayarak, bir elinizle bebeğin başını diğer elinizle de bebeğinizin poposunu kavramalısınız.  

Kol Destekli Taşıma: Bebeğinizin başını nazikçe kollarınızdan birinin üzerine koyun. Bacağını ve kalçasını aynı kolla kavrayın. Diğer elinizle vücudunu kavrayın. Bu tür bir tutuş ile bebek sizin sıcaklığınızı daha fazla hissedecek ve böylece güvende olduğunu anlayacak ve kaygısı azalacaktır. Ayrıca bu yöntem ile tutmada bebeğiniz ile göz teması kurarak aranızdaki anne-bebek bağını güçlendirebilirsiniz. 

Yüz Üstü Pozisyonda Taşıma: Aktif olarak kullandığınız kolunuzun iç kısmı ile yüzüstü olarak tuttuğunuz bebeğinizin vücudunu desteklerken eliniz ile bebeğin yanağını ve çenesini desteklemelisiniz. Diğer elinizle de bacaklarının arkasından destekleyerek tutuşu daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. 

Ayrıca;

Kucağınızda uyuyan bebeğinizi uyandırmadan ve korkutmadan yerine yatırmak için oldukça yavaş ve nazik hareket etmeniz gerekmektedir. Öncelikle bebeğinizin kafasını yatağına indirip ardından vücudunun geri kalanını yavaşça yatağa koymalısınız. Bu sayede bebeğiniz uyanmayacak ve sıçramayacaktır.  

Bebeğinizin korkup uyanmasını engellemek için ani ve gürültülü hareketlerden kaçınmak gerekmektedir.  Çünkü bu ani sarsıntılar bebeğinizin beyninde nörolojik sorunlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden olduğunca duyarlı davranmalı, yumuşak ve kısık bir ses tonu ile konuşmalısınız. 

 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebeğinizi Nasıl Tutmalısınız?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir