Yenidoğan Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?  
Yenidoğan Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?  

Yenidoğan Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?  

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebek odası düzenlemek çocuklarını kucaklarına almak için sabırsızlanan anne ve baba adayları için en heyecanlı ve en güzel dönemlerden biri. Fakat pek çok anne baba adayı bebeklerinin odasını hazırlarken tereddütler yaşıyor. Anne ve baba adaylarının bu tereddütlerini gidermek adına yenidoğan bebek odası nasıl olmalıdır? Sorusunu yazımızda cevapladık. 

Yenidoğan Bebek Odası 

Yenidoğan bebek odası için; odanın görsel güzelliği ve zarafetinin yanı sıra işlevi, yapısı ve tasarımı da oldukça önemlidir. Bir bebeğin odasında olması gereken en önemli iki özellik rahatlık ve güvenliktir. En uygun oda, evdeki gürültüden yeterince uzakta, ancak mesafenin kontrol edilmesi kolay bir odadır. 

Bebek odasının zemini taş, mermer, seramik gibi soğuk malzemelerle kaplanmamalıdır. Halı kapatmak ise alerji, hijyen ve temizliğe uygun değildir. Ahşap zeminler veya mantar zeminler sıcaklık, yumuşaklık ve hijyen açısından daha kullanışlıdır.  

Bebek odası için yağ bazlı boya yerine çabuk kuruyan, tuhaf koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan su bazlı boya kullanılmalıdır. Bebeğinizin gözlerini yormayacak, olumlu ve sakinleştirici etkisi olan soft renkler tercih edebilirsiniz. 

Yenidoğan bebeğin odası seçiminde, rahatça havalandırılabilen ve güneş ışığı alabilen aydınlık ve temiz bir oda olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle avizeden gelen ışık bebeğin gözlerini doğrudan hedef almamalıdır. Geceleri yeterli ışık veren ve güvenli bir yere yerleştirilmiş gece lambaları tercih edilebilir. Bebek odasındaki en güvenli aydınlatma, bebeklerin ulaşamayacağı yer olan tavandan yapılmalıdır. 

Bebeğin Yaşadığı Odanın Isısı Ve Havası Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?  
Yenidoğan Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?

Bebeği mümkün olduğunca az eşyayla güneş gören ve iyi havalandırılan bir odada tutmak önemlidir. Zamanında doğan bebekler için oda ısısı 22-24 santigrat derece, prematüre bebekler için 24-26 santigrat derece yeterlidir. Eğer odanın sıcaklığı bu sıcaklıktan daha yüksek olursa, kuru ve sıcak hava bebeğin burnunun nemli tutulması gereken kısımlarını kurutacağı için bebeğin bakterilere karşı daha duyarlı ve savunmasız hale gelmesine sebebiyet verir. 

Bebeğinizin kıyafetlerini, altını değiştirme gibi durumlarda öncelikle tüm malzemeleri hazırlamalısınız. Koşullar izin verirse ortam sıcaklığını birkaç derece arttırıp kısa sürede işlemi tamamlamaya özen gösterebilirsiniz.  

Aile üyeleri, bebeklerin doğrudan veya dolaylı olarak sigara dumanına (başka odada sigara içmek, sigara içenlerle yakın temas) maruz kalmamaları konusunda uyarılmalıdır. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Yenidoğan Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir