6 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?
6 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

6 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeğin altıncı ayı, bebek için önemli dönemlerden biridir. Bebek bu dönemde de gelişmeye ve büyümeye devam eder. Bebeğin kazandığı beslenme düzeni onun ileri yaşlardaki beslenmesini de etkileyecektir. Bu nedenle annenin, bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesine katkı bulunacak gıdaları tercih etmesi gerekir. Peki, 6 aylık bebek nasıl beslenmeli?

6 Aylık Bebek Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Altıncı ayda olan bebeğin en önemli beslenme kaynağı anne sütüdür. Anne sütü, bebek için en zengin içerikli ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besin maddesidir. Bu dönemde bebeğin beslenmesinde anne sütünün yanında ek gıda takviyesi de önemlidir. Bir diğer ifade ile altı aylık dönem, bebeğin ek gıdaya başladığı dönemdir. Bebek ilk zamanlarda ek gıdaya alışmakta zorlanabilir ve ek gıdayı reddedebilir. Bu dönemde bebeğin bu gıdalara alışmasına yardım etmek gerekir. Bu süreçte en çok bilinen yanlış görüşlerden biri ek gıdaya geçen bebeğin artık anne sütü ihtiyacına gerek duymadığı görüşüdür. Bu dönemde ek gıda ve anne sütü mutlaka birlikte alınmalıdır. Bebeği günde üç ana öğün ve üç ara öğün olarak beslemek gerekmektedir.

Altı Aylık Bebeğin Beslenmesi İçin Gıda Önerileri

6 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?
6 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

Bebek için mevsiminde bulunup hazırlanan sebze ve meyve püreleri beslenmeleri için ideal bir kaynaktır. Elma, armut, muz ve şeftali püreleri buna örnek olabilir. Sebze çorbaları da iyi bir seçenektir. Bu çorbaların yapımında kabak, balkabağı, havuç, biber, patates, brokoli gibi sebzeler tercih edilebilir. Bebeğin kahvaltısına bir adet yumurta sarısına tuz içermeyen peynir koyup bebeğe verilebilir. Bebek sert yiyecekleri tüketmede zorlanacağı için bu dönemde bebeğe çiğ sebzeler verilmemelidir. Sebzeler iyice pişirilip yumuşatılmalıdır. Bu durum, bebeğin besini yutarken zorlanması riskine karşı bebeği koruyacaktır.

Altıncı Ayında Olan Bebeğin Gelişimi

Bu dönemde olan bebeklerin boy ve kilo oranları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Altı aylık olan bir kız bebeğin boyu uzunluğu ortalama 65,5 cm iken, erkek bebeğin uzunluğu ortalama 67 cm’dir. Kız bebeğin kilosu ortalama 7,2 kg iken erkek bebeğin kilosu ortalama 7,7 kg olmaktadır. Ebeveynlerin bebeklerinin gelişim durumunu kontrol etmesi gerekir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
6 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.