Göbek Bağı Düştükten Sonra Ne Yapmalı?
Göbek Bağı Düştükten Sonra Ne Yapmalı?

Göbek Bağı Düştükten Sonra Ne Yapmalı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik dönemi boyunca gözünüzden bile sakındığınız bebeğinizin doğumdan sonrada bakımı çok önemlidir. Yenidoğan bakımında en önemli olan konulardan bir tanesi de göbek bağı ve bakımıdır. Bebeğinizin sizin karnınızdaki yaşam kaynağı olan göbek bağı, bebeğiniz doğduktan sonrada özenli bir bakım ister. Göbek bağı, bebek ile annenin yaşam köprüsüdür ve bu bağ yaşam ve oksijen işlevlerini yerine getirir. Peki, göbek bağı düştükten sonra ne yapmalı? Göbek bağı düşünce bakımı nasıl olmalı?

Yenidoğan bebeğin göbek bağı genellikle doğumdan sonra iki hafta içinde düşer. Bu süre zarfında bebeğinize nazikçe göbek bağı bakımı yapmalısınız. Hamilelikte, göbek bağı gelişmekte olan bebeğiniz için oksijen ve besin taşır. Doğumdan sonra ise bu bağa ihtiyaç kalmaz ve göbek bağı klemplenerek kesilir. Göbek bağı içinde olan damarlardan dolayı kanamaya açık bir yapısı vardır. Bundan dolayı klemplenerek kesilir. Klemp göbek bağı kuruyup kendi kendine düşene dek çıkarılmamalıdır. 

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra her gün pansuman ve temizlik işlemlerini aksatmadan yapmalısınız. Düzenli olarak bakım yapmazsanız enfeksiyon kapma riski vardır. Hassas olan göbek bağı hasar görürse bebeğinizin gelişimini engeller ve hayati kayıplara sebebiyet verebilir. Bundan dolayı yenidoğan bebeğinizi mümkün olduğunca temiz tutmalısınız ve düzenli olarak bakım yapmalısınız. Bebeğinizin canını acıtmaktan korkmayın göbek bağında herhangi bir sinir ucu yoktur. Peki, göbek bağı düştükten sonra ne yapmalı?

Göbek Bağı Düştükten Sonra Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Göbek Bağı Düştükten Sonra Ne Yapmalı?
Göbek Bağı Düştükten Sonra Ne Yapmalı?

Göbek bağı bakımında sadece doktorunuzun önerdiği antiseptik olan solüsyonu kullanmalısınız. Göbek bağı düştükten sonrasında da günde 2-4 defa solüsyon ile bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Göbek bağı en geç iki hafta içinde düşecektir. Bu süre içinde bebeğinizin göbeğinde kanama, sulanma, renk değişikliği, akıntı ve koku gibi enfeksiyon belirtileri olup olmadığına oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi ve kanama görürseniz ya da göbek bağı belirtilen süre içinde düşmezse veya düştükten sonra kanama olursa muhakkak doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Göbek bağının tamamen kuru kalması gerekiyor. Bu bölge kuru kaldıkça ve hava aldıkça daha hızlı iyileşecektir. Bebeğiniz göbek bağı düştükten sonra renginde kahverengimsi bir değişim gözlemleyebilirsiniz. Bu korkulacak bir durum değildir hatta iyileştiğinin bir göstergesidir. Ama bu bölgede akıntı gibi şiddetli bir kana görürseniz muhakkak doktorunuza başvurmalısınız.

Göbek bağı düştükten sonra hiçbir şekilde bebeğinizin göbek şeklini düzeltmeye çalışmayın. Göbek bağı düştükten sonra bu bölge kuruyarak kendi şeklini alacaktır. Bebek bezini iyileşme süresince bu bölgeye temas ettirmemeye dikkat etmelisiniz. Bebeğinize sıkı ve naylon kıyafetler giydirmeyerek bu bölgenin hava almasını sağlayabilirsiniz. Daha çok pamuklu kıyafetler tercih ederek bebeğinizin cildinin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Kıyafet tercihi de bölgenin iyileşmesinde önemli rol oynar.

Göbek bağı düşene dek bebeğinize haftada iki ya da üç kere banyo yaptırmanız yeterlidir. Göbek bağı düştükten sonra ise özellikle yaz ayı ise bebeğinize her gün banyo yaptırabilirsiniz. Hijyen kurallarına önem göstererek doktorunuzun söylediği şekilde göbek bağının bakımını yaparsanız hızlı bir şekilde iyileşecek ve yenilenecektir. Bebeğinize bakım yaparken kendi hijyeninizi de ihmal etmemelisiniz. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
Göbek Bağı Düştükten Sonra Ne Yapmalı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.