Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 
Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tuvalet eğitimi çocuklar ve ebeveynler için en önemli ve zaman zaman da zorlayıcı dönemlerden biridir. Bu dönemde sizi başarılı kılacak en önemli davranış; sabırlı ve dikkatli bir gözlemci olmaktır. Anne babaların çocuklarını yetiştirirken en çok zorlandıkları dönemlerden biri de şüphesiz “tuvalet eğitimi” verdikleri dönemdir. Peki, çocuklara Tuvalet eğitimi nasıl verilir?  

Tuvalet Eğitimi Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki; nasıl ki çocuğunuz emeklemeyi, ayakta durmayı ve yürümeyi öğreniyorsa, sonunda tuvalet eğitimini de öğrenecektir. Bu süreçte sabırlı olmak ve birazdan anlatacağımız püf noktalara uymak çocuğunuz ve sizin için tuvalet eğitimi sürecini kısaltacaktır. Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek istediğinizde bu süreçte zamanınızı kısıtlamamaya özen göstermelisiniz. Zaman sorunları bu süreci daha da zorlaştıracaktır. Bu nedenle, yeterli zamanınız olduğunda bu eğitime başlamak için çaba göstermelisiniz. 

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilmeli ve bu konuda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tuvalet eğitimi kaç gün sürer? Tuvalet eğitimi sırasında yapılmaması gerekenler ile ilgili olarak aşağıda çok önemli bilgiler verdik. Bu içeriklerimizi dikkatlice okuyarak bu süreci başarıyla yönetebilirsiniz… 

Tuvalet Eğitimi Çocuklara Hangi Yaşlarda Verilmelidir?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 
Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

 Bir çocuğun büyüme sürecini gözlemlemek çok hoş bir şeydir, ancak ebeveynler için en zorlu ve yorucu olan bir dönem vardır. Bir dönem tuvalet eğitimidir. Ebeveynlerin bedeni ve zihni üzerinde etkili etkili olan bu süreç zaman zaman zorlu olabilmektedir. Bu süreçte süreci kısaltmak için doğru adımların atılması önemlidir.  

Uzmanlar, çocukların tuvalet eğitimine gitme zamanlarının iyi seçilmesi gerektiğini, en uygun yaş seçimi için çocukların zihinsel hareketlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Ortalama olarak çocukların tuvalet eğitimi 2 ile 2,5 yaşları arasında başlamaktadır. Ancak, illa bu yaşta başlamamız gerektiği sonucuna varılamaz. Çocuğun zihinsel hareketini izlemek, doğru dönemi seçmek için önemlidir. 

Tuvalet Eğitimi Sırasında İhtiyaç Duyulanlar 

 • Lazımlık ya da adaptör 
 • Alıştırma külotu 
 • Tuvalet eğitimi ile ilgili yardımcı kitaplar  
 • Tuvalet eğitimi için uygulamalı işlemleri göstermek için kullanılan model bebek 
 • Oyun oynayarak öğrenmesini sağlamak içi kartlar 

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Verilirken Yapılmaması Gerekenler 

 • Sürecin çabuk bitmesini umarak sabırsız davranmak 
 • Çocuğa tuvalet eğitimi ile ilgili bilgilendirme yapmadan eğitime geçmek 
 • Başarısız olduğunda çocuğa kızmak, bağırmak ve azarlamak 
 • Çocuğu lazımlığa oturmaya zorlamak 
 • Çocuğunuzun sıvı alımının azaltılması 
 • Diğer çocuklarla karşılaştırmak ve umutsuzluğa kapılmak 
 • Başarısızlık durumunda geçici bir bez bağlamak 
 • Başarı için abartılı ödüller vermek  
 • Çocuğun altını pislemesi durumunda, ne kadar pis ve iğrenç gibi kelimeler kullanmak.

Yukarıda bahsettiğimiz durumların hepsi ebeveynlerin eğitim sürecinde kesinlikle kaçınması gereken davranışlardan biridir. Bu eylemlerden uzak durmak sürecin kısalmasına yardımcı olacaktır. 

Çocuğun Tuvalet Eğitimi için Uygun Zamanın Geldiğini Gösteren İpuçları 

 • Çocuk gün içinde bezini uzun süre kirletmemesi 
 • Sabah ilk kalktığınızda altı kuru oluyorsa 
 • Çocuğunuzun düzenli bir bağırsak hareketi varsa 
 • Çocuğunuzun idrara çıkma veya dışkılama sırasında hareketleri değişiyorsa 
 • Basit talimatları takip etmeye ve uygulamaya başladıysa 
 • Bezi çıkarmaya çalışarak bezinden rahatsız olduğunu gösteriyorsa 
 • İç çamaşırı giymek istiyorsa 
 • Tuvalete gittiğinizde size merakla bakıyorsa 
 • İşeyip bezini hemen değiştirmek istiyorsa 
 • Pantolonunu veya iç çamaşırını başarılı bir şekilde yukarı çekip aşağı indirirse 

Çocukların tuvalet eğitimine başlamanız gerektiğini söylemek için yukarıdaki işaretleri takip etmeniz gerekir. Çocuğunuz da bu davranışlar varsa tuvalet eğitimi için iyi bir dönemde olabilirsiniz.  

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 
Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Bu konuda kitaplar okuyarak ve çocuğunuza çiş, kaka, sifon, iç çamaşırı, lazımlık gibi malzemeleri tanıtarak tuvalet alışkanlığını geliştirebilirsiniz. Tuvalet eğitim kartı alarak bu süreci oyunlaştırabilirsiniz. 

Kendi tuvaletiniz geldiğinde çocuğunuzu da yanınıza götürün, bu süreç çocuğunuzun gözündeki süreci doğal hale getirecektir. Düzensiz tuvalete gitseniz bile lütfen lazımlığa oturtun ve burada çiş ve kaka yapabileceğini açıklayın.  

Çocuğunuzu bir yere götürürken veya gece uyurken bez bağlamayın. Tuvalet eğitiminin başında çıkardığınız bezi bu zamanlarda takmak süreci uzatacaktır.  

Çocuğun bağırsak sürecine göre lazımlığa oturtun. İlk başta zor olsa da daha sonra lazımlığa kaka yapmaya başlayacak. Lazımlığı başarılı bir şekilde tuvalete götürdüğünüzde, onu yüksek sesle tebrik edin ve ödüllendirin, ancak ödülü abartmamaya dikkat edin. 

Tuvalet eğitimi sürecinde anne babalar çocuklarına karşı aynı tutumu sergilemelidir. Bir çocuk başarısız olduğunda asla sinirlenmeyin veya sert tepki vermeyin. Sabır bu süreci kısaltacaktır. 

Çocuğunuza yaz aylarında tuvalet eğitimi vermek bu süreci kolaylaştıracaktır. Antrenman külotları kullanarak bu süreci siz ve çocuğunuz için kolaylaştırabilirsiniz. 

Çocuğun vücut hatlarını tanımak tuvalet eğitimi sürecini kısaltacaktır. Bu nedenle ideal bir ortam sıcaklığı varsa bir süre çıplak dolaşmasına izin verilmesi faydalı olacaktır. 

Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer? 

Tuvalet eğitiminin süresi tamamen sizin ve çocuğunuzun sürece hazırlıklı olup olmadığına bağlıdır. Sadece çocuğunuzu değil, siz de bu döneme hazırlıklı olmalısınız yoksa bu süreç uzun sürebilir. Tuvalet eğitimine başlamadan önce ev değiştirmemeye, eşler arasında boşanma süreci yaşamamaya, yeni bir hamilelik geçirmemeye ve çocuğunuzun hasta olmamasına özen gösterin. Bu süreçlerden birinin var olması bile tuvalet eğitimine asla başlanılmaması gerektiğini gösteren önemli bir ipucudur. 

Ortalama olarak çocukların tuvalet eğitim süreci 3-6 ay arasında değişebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sürecin uzaması veya kısalması tamamen sizin ve çocuklarınızın bu döneme nasıl hazırlandığı ve kolay uyum sağlayıp sağlayamayacağı ile alakalıdır. 

 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir