Bebekler Çiğnemeye Nasıl Alıştırılır?
Bebekler Çiğnemeye Nasıl Alıştırılır?

Bebekler Çiğnemeye Nasıl Alıştırılır? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebekler çiğnemeye nasıl alıştırılır? Sorusu bebeklerine çiğneme alışkanlığı kazandırmak isteyen anne ve babaların dertlerinden biridir. Kimi bebekler kendi kendilerine çiğneme alışkanlığı kazanırken bazı bebekler katı gıdaları çiğneyememektedirler.  

Bebeklerin çiğnemeyi öğrenmesi, kasların yeterli olgunluğa erişmesi ve en az 20 beceriyi öğrenmesi ile alakalıdır. Kazanılması gereken bu becerilerin herhangi birinde sıkıntı olması durumunda bebeklerin çiğnemeyi öğrenmeleri uzun zaman alabilmektedir. 

Bebeklerde Çiğneme Ne Zaman Başlar? 

Bebeklerde çiğneme ne zaman başlar? Sorusu ailelerin bebeklerinin normal gelişim gösterip göstermediğini merak etmesiyle araştırılmaktadır. Bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenmekte 6 aydan sonra anne sütüyle birlikte ek gıdaya geçmektedirler. Bebekler 6 aylık olduktan sonra gördükleri her şeyi ağızlarına götürüp tanımaya çalışmaktadırlar.  

Ayrıca bebekler çoğu şeyi gözlemleyerek ve taklit ederek öğrenirler. Aileler yemek yerken onların ağız hareketlerine bakıp kendisi de yiyeceklerden yemek isterler ve yiyeceklere doğru hamle yaparlar. Bu durum hem bebeğinizin ek gıdaya hazır olduğunu hem de çiğneme becerisinin geliştiğini gösterir. Bebeğinizin çiğneme eylemini gerçekleştirmesi için kasları yeteri kadar gelişmemişse 6. aydan itibaren püre şeklinde ek gıda verip daha sonra ufak katı parçalarla bebeğinizin çiğneme becerisini geliştirmesi için destekleyebilirsiniz. 

Bebekler Çiğnemeye Nasıl Alıştırılır? 

Bebekler Çiğnemeye Nasıl Alıştırılır?
Bebekler Çiğnemeye Nasıl Alıştırılır?

Bebeklerin çiğneme yeteneğini gözlemleyerek öğrendiğinden yukarıda bahsetmiştik. Bu yüzden bebeğinizi yemek saatlerinde yanınızda tutmalısınız ve sizi izlemesini sağlamalısınız. Bebeğiniz 6 aylık ya da 6 aylıktan büyük olduğu halde henüz ek gıdaya geçmediyse ve yiyecekleri çiğnemiyorsa bebeğinizi çiğnemeye alıştırma konusunda bazı öneriler bulunmaktadır. Bu öneriler doğrultusunda bebeklerin çiğneme yetisi gelişebilmektedir.  

Bebekler çiğneyeme alışma döneminde katı besinlerle bağ kurduklarında daha kolay çiğneme yetisi kazandığı gözlemlenmiştir. Bunun için bebeğinizin patates, muz gibi katı yiyeceklerle oynamasına izin vermelisini. Eğer istekli olursa çok katı olmayan küçük parçalarda besinler verebilirsiniz.  

Bebeğin katı gıdaya geçtiği dönemde bebeğe ağırlıklı olarak püre halinde gıda verilmesi tercih ediliyor. Ancak bir süre sonra yine de bebeğin çiğneme yeteneğine göre parçaların boyutunun büyütülmesi önerilmektedir. Bu sayede çiğneme egzersizleri daha kısa sürede sonuç verebilir. 

Yaşıtlarıyla onun için bir atıştırma zamanı oluşturun. Bu onu meyve kaseleri, bisküviler ve basit yiyeceklerden oluşan bir ortamda yaşıtlarının nasıl yediğini görmeye teşvik edecektir. Bir süre sonra yiyeceklerden küçük parçalar alarak çiğnemeye çalıştığını görebilirsiniz. 

Onu yemeye zorlamayın, aç kalmasına da izin vermeyin. Yemek istememesinin sebepleri olabileceğini unutmayın. Bu sorunu çözmek için neden yemek yemediğini değerlendirmelisiniz. 

 Bebeklerin Çiğnemeye Alışamama Nedenleri Nelerdir? 

Bazı durumlarda, bebek çiğneme egzersizleri sonuç vermeyebilir. Bazı bebeklerin çiğneme alışkanlıkları yaşıtlarından daha geç veya daha uzun sürebilir. Bu duruma sebep olarak çeşitli durumlar ileri sürülmüştür. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:  

Ebeveynler bebeğin sevmediği mamayı yedirmeye çalışırsa, bebeğin mamayı çiğnemediği görülebilir. Bebeklerin sevmedikleri yiyecekleri çiğnemek istememe ve çöpe atma alışkanlığı olabilir. Bu durumda bebeğe farklı besinler verilmeli ve rekasiyonu gözlemlenmelidir. Bebeğinizin sevdiğiniz yiyecekleri çiğneyemediğini fark ederseniz, çiğneme kaslarının gelişimi ile ilgili bir durumu göz önünde bulundurmalısınız 

Bebeklerin sahip olduğu bazı hastalıklar yiyecekleri çiğnemelerini engelleyebilir. Bu hastalıklar arasında reflü, yemek borusu hastalıkları ve çiğneme kaslarının gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar yer alır. Bebekte bu durumlardan herhangi biri bulunursa, bebek bir uzmana götürülmelidir. Gerekli tedavi, bebeğin çiğnemeye alışmasına engel olan durumları etkili uygulamalarla ortadan kaldırabilir. 

Bebeğin çiğnemeye alıştığı dönemde yiyecekleri çiğnemeyi reddettiği görülebilir. Bu durum örneğin ebeveynler bebeği çiğnemediği için onu zorlaması veya cezalandırması durumlarında görülebilir. Bu durum anne babanın bebeğin davranışlarına yönelik tutumlarının önemini göstermektedir. Ebeveynlerin çiğneme alıştırması yapması, bebeği zorlamaması ve endişeye yol açmaması önerilmektedir. Bu sayede ileride olası psikolojik engellerin önüne geçebilirsiniz. 

Çiğnemeye Yardımcı Yemek Tarifleri 

Bebekler Çiğnemeye Nasıl Alıştırılır?
Bebekler Çiğnemeye Nasıl Alıştırılır?

Muhallebi: 100 ml soğuk sütü temiz bir kaba boşaltın. 1 çay kaşığı pirinç unu ekleyin ve ezin. Karıştırıp kısık ateşte pişirin. Ateşten indirdikten sonra şeker ekleyin. Hazırladığınız muhallebiyi ılık kıvamda bebeğinize verebilirsiniz. Fazla kilolu bebeklere şeker ilave edilmeden verilmesi sağlık açısından daha etkili olacaktır. Kabızlığı olan bebekler için 1 tatlı kaşığı sıvı yağ koyabilirsiniz.

Sebze çorbası: Havuç, patates, domates, ıspanak gibi istenilen sebzeler, 1 yemek kaşığı mercimek, bulgur, pirinç gibi bakliyatlardan tercih edilen biri ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile lezzetli ve besleyici bir çorba yapabilirsiniz. Sebzeler 1 yemek kaşığı tahıl unu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı eklenerek pişirilir. Süzülerek çocuklara sunulur. Evde tavuk veya kıyma varsa 1 tatlı kaşığı çorbaya ekleyebilirsiniz. 1 yaşından önce bebeklerin yemeklerine tuz eklenmediği için tuz ilavesi yapmamalısınız. 

Etli sebze yemekleri: Ispanak, kabak, domates, semizotu ve diğer sebzeleri tencereye doğrayın. 1 yemek kaşığı pirinç, mercimek veya bulguru ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyip biraz su ilave edip pişirin. İyi pişmiş eti bebeğinizin çiğneyeceği boyutta doğramayarak yemeğinize ilave edin.

Dikkat Etmelisiniz 

Çocuklarda yeme bozuklukları, belirli yiyeceklere karşı isteksizlik ve yiyecek ayrımcılığı gibi özellikler yaygındır. Anne babalar ve aile büyükleri zaman zaman farkında olmadan bu özelliklere neden olabilmektedir. Çocukların iyi beslenmelerini sağlamak için endişelenmek bazen onları çok küçük yaşta çeşitli yiyecekleri denemeye zorlar ve bu da ileriki yaşamlarında bu yiyeceklerden tiksinmelerine neden olur. En önemlisi bir uzmana danışarak çocukların yemek konusunda olumsuz duygular yaşamasını engellemek değil, aynı zamanda aile bireyleri olarak tok olmalarını sağlamak da önemlidir. Konuyla ilgili uzmanlarla görüşerek veya uzmanların yazdığı makaleleri okuyup konuşmalarını dinleyerek bilgi alabilirsiniz. Çocukların hangi yaşta nasıl beslenmesi gerektiği sorusunun cevabı ebeveynler için oldukça önemli bir görevdir. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebekler Çiğnemeye Nasıl Alıştırılır? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir