Bebeklerde Salya Akması Nasıl Geçer?
Bebeklerde Salya Akması Nasıl Geçer?

Bebeklerde Salya Akması Nasıl Geçer?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Salya akması zaman zaman beklerde karşılaşılan bir sorundur. Bebeğin salya akıtmasına neden olan durumlar nelerdir? Bebek salyası ne zaman biter? Bebeklerde salya akması nasıl geçer? Gibi soruların hepsini yazımızda değerli annelerimiz için cevapladık.

Bebeğin Salya Akıtmasına Neden Olan Durumlar

Bebeklerde Salya Akması Nasıl Geçer?
Bebeklerde Salya Akması Nasıl Geçer?

Gelişim: Bebeklerde salya akması çok yaygın ve normal bir durumdur. Salyanın akması ve artmasının birçok nedeni var ama önce en temel nedenlerde bahsedelim. Bu temel neden hiç şüphesiz bebeğinizin zamanla gelişmesidir. Bebekler yenidoğan döneminden itibaren salya akıtmaktadır. Tükürüğü yutmayı öğrenmediği için ağzındaki tükürükler salya şeklinde dışarıya çıkar.

2 aydan sonra da bebek etrafındaki pek çok şeyi ağzına götürerek ve emerek keşfedeceğinden dolayı tükürük üretimi artacak doğal olarak da salya akıtmasında da artış gözlemlenecektir.

Diş Çıkarma: Bebeklerin salyalarının akmasının en önemli nedeni diş çıkarma döneminin başlamış olmasıdır. Kaşıntıyı azaltmak için ağızlarına ellerini veya sert nesneleri sokmak istedikleri için ve ayrıca hassasiyeti gidermek için ağızlarını nemli tutmak istedikleri için tükürük üretimini arttırırlar. Özellikle bu dönemlerde bebekler aşırı derecede salya akacaktır.

Tıkalı Burun: Bebeğinizin burnu birçok nedenden dolayı tıkanabilir. Burun tıkanıklığı yaşayan bebekler ağızlarından nefes alırlar. Bu durumda özellikle uyurken ağızlarından salyalar akmasına neden olabilmektedir.

Enfeksiyon: Bebeklerde salyanın bir başka nedeni de ağız enfeksiyonudur. Özellikle pamukçuk söz konusu olduğunda bebekler tükürük salgısını artırarak mücadeleye girerler. Buda fazla salyanın dışarıya akması demek olacaktır.

Serebral Palsi: Kas gelişiminde dejenerasyona neden olan ve olumsuz etkilere sebebiyet veren bir hastalıktır. Bebekler ağızlarındaki kasları kontrol edemedikleri için salyaları akabilir. Ancak, serebral palsinin başka ciddi semptomları olacağından, bu tanı tek başına salya akıtma ile konulamaz.

Salya Akıtmanın Diğer Nedenleri

  • Bebeğin kullandığı herhangi bir ilacın yan etkisi olarak salya akımı gerçekleşebilir
  • Reflü
  • Bağırsak rahatsızlıkları
  • Nöromotor sağlık sorunları
  • Mide asidindeki fazlalık
  • Diş çıkarma dönemine erken girme

Bebeklerde Salya Akması Nasıl Geçer?

Bebeklerde Salya Akması Nasıl Geçer?
Bebeklerde Salya Akması Nasıl Geçer?

Mevcut nedeni belirlemek için önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Eğer salya akması bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, doktorunuz bebeğiniz için doğru tedaviyi belirleyecektir. Salya akması bebeğinizin yüzünü tahriş edebilir. Bu nedenle bebeğinizin özellikle ağız çevresini nemlendirmeniz gerekir. Salya akması bebeğiniz için ciddi bir tehlike değildir. Bu yüzden sadece doktorun tavsiyesine uyun. Bebek giyesilerini korumak için ağız mendili veya önlük kullanabilirsiniz. Özellikle müslin veya pamuklu kumaştan yapılmış bir önlük seçmenizi öneririz. Emzik kullanmak tükürük üretimini artırabilir. Bu nedenle bebeğinizin çok fazla salyası akıyorsa emzik kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebeklerde Salya Akması Nasıl Geçer?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir