Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur? 
Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur? 

Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne ve babalar için en önemli konu bebeklerinin sağlık durumu olsa da bebeklerinin saç rengi, göz rengi gibi özelliklerini de merak ederler. Yeni doğan bebeklerin göz renkleri değişken olduğu için tam renginin belirleşmesi için doğumdan sonra 6 ayın geçmesi beklenir. Çünkü bebeklerde asıl göz rengi bu zamanlarda belirlenir. Çoğu bebek saçsız doğduğu için anne ve babalar bebeklerinin saç rengini de merak etmektedirler. Peki, bebeklerin saç rengi ne zaman belli olur? Yazımız da bu konuya ayrıntısı ile yer vereceğiz.  

Bebeklerin Saç Rengi Zamanla Değişir Mi? 

Genel olarak yeni doğan bebeklerin saç renginin birkaç ay içinde değiştiği gözlemlenmektedir. Bu yüzden de bebeğinizin saçları zaman içinde doğduğu saç rengine göre daha koyu ya da daha açık bir rende dönebilir.  

Bebeklerin saç rengi değişimleri gözlemlendiğinde koyu kahve, siyah ya da turuncu saç rengine sahip bebeklerin ilerleyen aylarda saç renkleri çok fazla değişmemektedir. Fakat sarı, açık kahve ve kumral renkli saçlara sahip bebeklerin saçları aylar ilerledikçe çoğunlukla daha koyu bir renge dönmektedir. Hal böyle olunca da bebeklerin saç rengi ne zaman belli olur? Sorusu akıllara gelmektedir.  

Bebeklerin saç renginin netleşeceği bir zaman diliminden bahsetmen mümkün değildir. Çünkü bazı bebeklerin saç rengi ilk aylardaki saç rengi ile aynı olurken bazen de onlu yaşlarına gelen çocukların saç renkleri değişmektedir. Fakat genel olarak bebeklerin saç renkleri ile ilgili tüyoyu kaşlar ve kirpikler vermektedir. Açık renk kaş ve kirpikleri olan bebeklerin kumral ya da sarışın olması beklenirken daha koyu kaş ve kirpikler bebeğin saçının koyu olacağını gösterebilir.  

Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur? 

Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur? 
Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Güneş ışınları, genetik faktörler ve hormonlar bebeklerin saç renginde etkili olduğu bilinmekte ve bu etkinin ne zaman sonlanacağı konusunda ise net bir bilgi bulunmamaktadır. Bundan dolayı da saç rengi konusunda net bir cevap yoktur. Genellikle bebeklerin ilk altı ay içerisindeki saç renklerinin kalıcı olduğu söylense de bu durum her bebek için geçerli değildir. Bazı bebeklerin büyüdükçe saç renklerinin değiştiği gözlemlenmektedir. 

Bebeklerin Saç Renkleri Hangi Durumlara Göre Belirlenir? 

Bebeklerin saç renklerinde hangi durumların rol oynadığının belirlenmesi için yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre; anne ve babanın aynı saç rengine ya da aynı tona sahip olması bebeklerinin de o tonlarda saç rengine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Fakat anne ve babanın farklı saç rengiyle ilgili resesif gen taşımaları durumunda bebeklerin o saç rengine sahip olduğu görülmektedir. Araştırmalar sonucunda bebeklerin saç renkleri ile ortaya çıkma süresi ile ilgili net bir veri bulunmasa da ortalama olarak 6 ay içinde saç renginin belirginleştiği söylenebilir. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir