Doğum Sonrası İlk Doktor Kontrolü Ne Zaman Olmalıdır? 
Doğum Sonrası İlk Doktor Kontrolü Ne Zaman Olmalıdır? 

Doğum Sonrası İlk Doktor Kontrolü Ne Zaman Olmalıdır? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğumun gerçekleşmesinden sonra yapılacak doktor kontrolleri hamilelik döneminde olduğu gibi anneler için oldukça önemlidir. Uzmanlar bu kontrollerin aksatılmaması gerektiğini önerirler. Peki, doğum sonrası ilk doktor kontrolü ne zaman olmalıdır? Sizler için bu sorunun cevabını yazımızın devamında anlattık. 

İster normal yöntem ile ister sezaryen ile gerçekleşen doğumdan sonraki 6 hafta içinde kontrol muayenesi için randevu alabilirsiniz. Bu randevu doğumdan sonra görülebilecek bazı problemlerin teşhis ve tedavisi için önemlidir. Hastaneden taburcu edildiğinde, çocuk doktoru bebeğe doğum sonrası muayene ve testlerden geçmesi talimatını verecektir. 

Doğumdan Sonra Yapılacak Kontroller 

Yeni anne olan kadınlar doğumdan sonra hangi testlerin yapılacağını bilmek ister. Anneler için hamilelikte yapılan kontroller kadar doğum sonrası kontroller de önemlidir. Doktor normal doğum yapmış ya da sezaryen ile doğum yapmış anneyi anneyi doğumdan bir hafta sonra kontrole çağırır. Anne normal doğum yaptıysa, doktor kontrol döneminde vajinal dikişleri kontrol eder. Sezaryen olan anneler için üst (karın) dikişlerini bir hafta sonra doktor kontrol eder. 

Anneye, doğumdan bir hafta sonra doktor tarafından bazı kontrollerin yapılması için rutin kontroller yaptırılacaktır. Normal doğum yapmış bir annenin ilk kontrolünde doktor vajinal dikişler inceler. Dikişlerin iyileşip iyileşmemesinin gözlemlenmesi ile beraber ultrason ile rahimin küçülüp küçülmediği gözlemlenir. Annenin emzirme ile ilgili herhangi bir sorunu varsa meme kontrolü yapılır. Doğumun gerçekleşmesinden 40 gün sonra (doğumdan 6 hafta sonra) jinekolojik muayene ve smear testi yapılır. 

Doğumdan Sonraki İlk Doktor Kontrolü Oldukça Önemli 

Doğum Sonrası İlk Doktor Kontrolü Ne Zaman Olmalıdır? 
Doğum Sonrası İlk Doktor Kontrolü Ne Zaman Olmalıdır?

Doğumun gerçekleşmesinden sonra yapılan kontroller anne için çok önemli bir konudur. Bundan dolayı yeni anne olmuş kadınların doktor kontrollerine aksatmadan gitmesi gerekir. Hamilelik döneminin bitmesi ile beraber anneyi hem bedensel hem de ruhsal bir değişim süreci bekler. Doğumdan sonra pek çok annede depresyon görülebiliyor. Bu yüzden annenin çevresindeki insanların ona yardımcı ve destekçi olmaları gerekir. Doğumdan sonra yapılan kontroller, en az hamilelik döneminde yapılan kontroller kadar önemlidir. 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Doğum Sonrası İlk Doktor Kontrolü Ne Zaman Olmalıdır? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir