Sütünüz Az mı? İşte Sütünüzü Arttıran Formüller
Sütünüz Az mı? İşte Sütünüzü Arttıran Formüller

Sütünüz Az mı? İşte Sütünüzü Arttıran Formüller

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alabilmek için elinizden gelen her şeyi yaptınız. Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra da bu amaca uygun bir şekilde hayatınıza devam edeceksiniz. Bu konuda size en büyük yardımı anne sütü sağlayacak. Anne sütü, bebeğinizi daha sağlıklı yaparken, emzirmenin sizi lohusalık döneminde nasıl iyileştirdiğini göreceksiniz. Peki, anne sütünü arttırmak için neler yapmalısınız? İşte sütünüzü arttıran formüller yazımızın devamında.

Anne sütü bebeğinize verebileceğiniz en iyi besindir. İlk günden itibaren anne olarak bebeğinize ihtiyaçları olan bütün besinleri vermek ve onu emzirmek isterseniz. İlk emzirme, bebeğiniz doğduktan sonra mümkünse ilk yarım saat içinde gerçekleştirilmelidir. Ancak bazı durumlarda anne sütü bu kadar erken gelmez. Bu oldukça normal bir durumdur. Ancak bazı anneler kendini suçlar ve bebeğine yetemediğini düşünür. Aslında 3-4 gün anne sütünün az olmadı gayet normaldir. Bu konuda doğumdan sonra anneye yardımcı olmak ve moralini yüksek tutup ona destek olmak oldukça önemlidir.

Annenin moralinin iyi olması ve dinlenmiş olması anne sütünün salınmasında en iyi etkenlerdir. Annenin içinde bulunduğu psikolojik durum, bebeğini emzirmesini etkiler. Sütünüzü arttırmak için saat tutmadan bebeğinizi emzirmek oldukça önemlidir. Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk 10 gün sütünüzün olgunlaşma sürecidir. Bu süreçte bebeğinizi bol bol emzirmek sütünüzün olgunlaşmasına yardımcı olacaktır. Sonraki 3 haftada vücudunuz bebeğinizin ihtiyaçlarını belirlemiş olacaktır ve bebeğinizin emme düzenine göre süt üretmeye başlayacaktır.

Anne Sütünü Arttırmak için Temel İpuçları

Sütünüz Az mı? İşte Sütünüzü Arttıran Formüller
Sütünüz Az mı? İşte Sütünüzü Arttıran Formüller
  • Sütünü artması için her şeyden önce sakin ve huzurlu olmalı, dinlenmiş olmalı ve uyumuş olmalısınız. Bu süreçte hem bebeğinizle hem ev işleriyle meşgulken dinlenmeniz zor olsa da bebeğiniz uyurken, gün içinde fırsatınız olduğunda uyumanız ya da uzanıp dinlenmeniz sütünüzün artmasına yardımcı olacaktır.
  • Düzenli ve dengeli beslenmelisiniz. Sütünüzün artmasına yardımcı olacak sebze, et, tahıl, meyve ve bakliyat ürünlerini emzirme döneminde bol bol tüketmelisiniz.
  • Bol bol su tüketmelisiniz. Emziren anneler günde yaklaşık 3-3,5 litre su tüketmelidir. Özellikle yaz mevsiminde sıvı tüketmeye çok dikkat etmelisiniz.
  • Doğumdan sonra hamilelik kilolarından hızlıca kurtulmak için doğumdan sonra diyet yapmamalısınız. Yeterli ve çeşitli beslenmek sütünüz için faydalı olacağı gibi fazla kilolarınızdan kurtulmanızda da yardımcı olacaktır.
  • Malt içecekler sütünüzün artmasında büyük bir etkiye sahiptir. Fakat alkolden uzak durulması gerektiğini unutmamalısınız. 
  • Protein ağırlıklı beslenmeniz sütünüzün artmasını sağlayacaktır. Beslenme düzeninizi 3 ana ve 3 ara öğün olarak planlayın. Akşam yemeklerinizde hayvansal proteinlere ağırlık vermelisiniz. Ara öğünlerinizdeyse ceviz ve badem gibi kuruyemişlerin yanında bir bardak ayran tüketebilirsiniz.
  • Mevsim meyvelerinden tüketmeye dikkat etmelisiniz. Mevsimi olmayan meyvelerde kimyasal takviye olabileceğinden bu meyveler sütünüzü olumsuz yönde etkileyecektir.
  • Yeşil yapraklı sebzeler kan dolaşımınızı düzenler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Sütünüzü arttırmak için maydanoz, ıspanak, semizotu ve roka gibi yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Her besin grubundan orantılı olarak beslenmeye dikkat etmelisiniz.
  • Kimyon, fesleğen, siyah susam, arpa, sarımsak, yulaf ezmesi, dereotu, keten tohumu yağı, rezene, zeytinyağı ve susam yağı gibi besin değeri oldukça yüksek olan besinleri öğünlerinize eklemelisiniz.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
Sütünüz Az mı? İşte Sütünüzü Arttıran Formüller

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.