Lohusa Döneminde Saç Dökülmesinin Nedenleri?
Lohusa Döneminde Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Lohusa Döneminde Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeğinizi büyük bir heyecanla kucağınıza almayı beklersiniz ama doğumdan sonra sizi telaşlandırabilecek bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Lohusa döneminde saçlarınız dökülmeye başlayabilir ancak panik yapmanıza gerek yoktur. Bu durum çoğunlukla geçici bir sorundur. Lohusa döneminde saç dökülmesinin nedenleri? sorusuna dair her şeyi yazımızda sizler için anlattık.

Gebelik döneminde hormon seviyelerinin yükselmesinden dolayı anne adaylarının saçları normale göre daha parlak ve yumuşak olabilir. Fakat lohusa döneminde hormonların seviyesinin değişmesi ile beraber bu durumda değişir. Annelerin yaşadığı bu durum son derece normaldir. Kadınlar gebelik döneminde hormonal olarak yoğun bir değişimin içine girerler. Duygusal değişimlerin yanında fiziksel değişimlerde vardır. Lohusa dönemindeki annede görülen saç dökülmesi de bunlardan biridir. Annenin emzirmeye başlamasının ardından annenin saçlarının dökülme ihtimali vardır. Bu gayet normal bir durumdur ve endişe etmenize gerek yoktur. Lohusa dönemindeki saç dökülmesi bir süre sonra normale dönecektir. Lohusa döneminde saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? yazımızın devamında anlattık.

Lohusa Döneminde Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

"<yoastmark

Lohusa dönemindeki saç dökülmelerinin arasındaki en önemli nedenlerden biri strestir. Yeni anne olmuş kadınların endişe ve stres yapacağı unsurlar oldukça fazladır. Anne sütünün yeterli olup olmayacağı, ebeveyn olmak ile alakalı pek çok soru işaretleri ve bebeğin getirdiği sorumluluklar annenin stresini arttırır. Bu gibi durumlarda lohusa dönemindeki anneye destek olmak ve yakınlarının bu durumun farkında olması oldukça önemlidir. 

Yeni anne olmuş kadının saç dökülmesi, emzirmeye de bağlanıyor. Fakat dökülme çoksa, altında yatan başka sebeplerin olup olmadığının araştırılması gerekir. Bu sorunlardan biri demir eksikliğidir. Gebelik döneminde ya da bebeğinizi doğurduktan sonra kansızlık problemi yaşadıysanız bu durum, bedeninize olduğu gibi saçlarınızda da olumsuz etki bırakacaktır. Vücudunuzda vitaminler ve mineraller azaldığında saç dökülmesi ortaya çıkar. Özellikle gebeliğin ilk üç ayı aşermeyi yoğun yaşayan anne adayları, o dönemde yoğun olan mide bulantılarından dolayı yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmiyorlar. Bunun sonucunda kan değerlerinde düşüşler oluyor. Aylık kontrollerinizi yaptırdığınız doktorunuza başvurup, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kan değerlerinize göre doktorunuz nasıl beslenmeniz gerektiğini söyleyecektir. İhtiyacınız olan takviye ilaçları da belirleyecektir.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Lohusa Döneminde Saç Dökülmesinin Nedenleri?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir