Süt Sıtması Nedir? 
Süt Sıtması Nedir? 

Süt Sıtması Nedir? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir bebeği emzirmek, anne olmak kadar büyüleyicidir. Ancak bazı durumlarda bebeğiniz ile geçireceğiniz keyifli bir emzirme zamanı kabusa dönüşebilir. Özellikle yeni anneler için en yaygın emzirme sorunu, bir tür meme iltihabıdır. Bu iltihap halk arasında “süt sıtması” olarak bilinen mastit rahatsızlığıdır. Bu yazımızda “Süt sıtması nedir?” “Süt sıtması neden oluşur?” “Süt sıtmasına ne iyi gelir?” gibi soruları yanıtlayarak bu hastalığı tanımlamaya çalışacağız ve emzirme döneminde ortaya çıkmaması için bazı önerilerde bulunacağız.  

Süt Sıtması (Mastit) Nedir? 

Süt sıtması, lohusa döneminde süt kanallarının tıkanmasından dolayı oluşur. Yenidoğan bir bebek, doğar doğmaz memeyi arama ve emme refleksine sahiptir. Bebeğinizi doğduğu zaman, kucağınıza aldığınızda bu refleks sayesinde hemen memenizi kapmaya çalışır. Ancak yenidoğan bebeklerin çene kaslarının güçsüz olmasından dolayı ve bir çay kaşığı süt ile doyabilmelerinden ötürü hemen doyarlar ve yoruldukları için çok fazla ememezler. 

Özellikle doğumdan sonra ilk haftalarda memeler aşırı süt üretimi yaparlar. Memelerde kalan sütü bebeğiniz emmedikçe kalan süt, süt kanallarında tıkanıklık yapabilir. Buna ek olarak ilk zamanlarda oldukça hassas olan memelerin çatlaklarından içeri giren bakterilerde süt kanallarında enfeksiyon oluşumuna neden olarak süt kanallarının tıkanmasını sağlayabilir. 

Düzensiz emzirme, bebeği birden memeden kesme, meme ucu yaralarından ötürü tam emzirememe, bebeğin uygun bir pozisyonda emmemesi gibi durumlarda da üretilen sütün dışarı atılmamasından dolayı memede iltihap oluşur ve süt kanalları tıkanabilir. 

Süt Sıtması Belirtileri 

Süt Sıtması Nedir? 
Süt Sıtması Nedir?

Emzirmeye yeni başlamış annelerin memelerinde hassasiyet hissetmeleri son derece normaldir. Fakat emzirme esnasında ağrı ve yanma hissi oluşuyor ise bu durum süt sıtmasına işaret olabilir. Süt sıtmasının en fazla görülen belirtileri şunlardır; 

 • Üşüme 
 • Titreme 
 • Memede şişlik, lekelenme, kızarıklık, hassasiyet ve ağrı 
 • Yorgunluk 
 • Emzirirken oluşan yanma hissi 
 • Yüksek ateş 
 • Meme dokusunda kaşınma ve sertleşme 
 • Koltuk altı bezlerinde şişlik 
 • Ağrılı, sert ve yumru gibi hissedilen apse 
 • Memenin belli bir yerinde olağan dışı sıcaklık 
 • Memeden kötü kokulu, kıvamlı ve genellikle sarı-yeşil akıntı gelmesi 

Süt Sıtması Probleminde Bebek Emzirilir mi? 

Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde, memelerin süt üretiminde bir rutine oturtulamamasından dolayı bu süre zarfında memelerinizin sürekli dolu olduğunu hissetmeniz oldukça normal bir durumdur. Ancak dikkat etmeniz gereken konu bu doluluğun yanında süt sıtması probleminin de belirtilerinin olup olmadığıdır. 

Yukarıda belirttiğimiz semptomları gören anneler oluşan ağrılardan dolayı rahatsız olduğu için bazen emzirmekten kaçınırlar ve süt sağma makineleri ile memelerindeki sütü boşaltırlar. Lakin bu yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Çünkü süt sağma makineniz ne kadar iyi olursa olsun bebeğinizden daha güçlü çekemez. 

Süt sıtması rahatsızlığının önüne geçmenin en iyi yollarından bir tanesi her iki memeyi de sık sık emzirmektir. Bu sayede memelerinizdeki süt daha kolay boşalır ve bebeğin emme rutinine alışan memeler rahatlar. Bebeğinizi emzirdikten sonra da hala memelerde bir doluluk olduğunu hissediyorsanız eğer mutlaka bir pompa yardımı ile sağım yaparak memelerinizde kalan sütü boşaltmanız gerekir. 

Süt Sıtması Ne Sıklıkta Görülür? 

Süt sıtması en çok 30-50 yaş arasındaki kadınlarda sıklıkla görülüyor. Özellikle, meme enfeksiyonlarına süt vermeyi yeni bırakmış ya da süt veren kadınlarda karşılaşılıyor. Bu enfeksiyonlara çoğunluk ile çatlak meme başından içeri giren bakteriler sebep oluyor. Süt sıtması çoğunlukla hijyen konusu ile de alakalı olduğundan sosyoekonomik düzey arttıkça görülme oranı düşüyor. 

Süt Sıtmasına Ne İyi Gelir? 

Süt Sıtması Nedir? 
Süt Sıtması Nedir?

Süt sıtması olduğunuzu düşünüyorsanız ve yakın bir zamanda doktora görünemeyecekseniz eğer bu rahatsızlıktan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz etkili tedavi yolları vardır. Öncelikle belirtmek gerekir ise bu rahatsızlığa yakalandığınız zaman emzirmeyi kesinlikle bırakmamalısınız. Zira bu durumda düzenli emzirmek hem bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de sizin rahatsızlığı bir an önce atlatmanız için yardımcı olacaktır. Hiçbir şekilde bebeğe anne sütünden herhangi bir enfeksiyon geçme durumu söz konusu değildir. Buna ek olarak emzirme esnasında meme uçlarınızın temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız. Göğüslerinizi toparlamak adına sıkı iç çamaşırları giymemeye dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi emzirmeden önce memelerinize ılık havlu ile kompres yapabilirsiniz ya da memelerinize soğuk lahana yaprağı koyarak soğuk kompres yapabilirsiniz. Bu uygulamalar şişliğinizin azalmasına yardımcı olarak kanalların açılmasını sağlayacaktır. Ayrıca hastalık geçene kadar günde bir iki kere ılık duş almak da ağrılarınızın azalmasına iyi gelecektir. Memelerinize düzenli olarak masaj yapmalısınız ve bol bol dinlenmelisiniz. 

Bütün bunların yanında memelerinizdeki şişlik ve kızarıklık çok artarsa, ateşiniz daha da yükselirse, halsizlik durumunuz daha fazla artarsa ve memelerinizde enfektif bir görüntü var ise kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Doktor kontrolünde bir antibiyotik tedavisi bebeğinize zarar vermeden enfeksiyonun kısa sürede dağılmasını sağlayacaktır. 

Süt Sıtmasını Engellemek İçin Ne Yapmak Gerekir? 

Süt sıtması problemini yaşamamak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi meme uçlarınızı her zaman için kuru ve temiz tutmanız gerekiyor. Bunlara ek olarak göğüslerinizin eskisi gibi olması için acele etmemelisiniz ve sentetik, sıkı ve toparlayıcı iç çamaşırları kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yanında tıkanıklığın önüne geçmek için memelerinizde süt kalmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Her öğünde düzenli olarak bir memenizi tamamen boşalana kadar emzirmeye çalışın ve bebeğiniz emmediği zaman mutlaka memelerinizi sağın. Bunun için farklı emzirme pozisyonları deneyebilirsiniz. Tüm bu konulara özen gösterdiğiniz takdirde süt sıtması rahatsızlığına yakalanma oranınız oldukça düşük olacaktır. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Süt Sıtması Nedir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir