Lohusalık Dönemi Nedir?
Lohusalık Dönemi Nedir?

Lohusalık Dönemi Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan, anne vücudunda hamilelik döneminde meydana gelen fizyolojik değişikliklerin ortadan kalkmasına ve genital organların hamilelikten önceki haline dönmesine kadar olan süreye lohusalık dönemi denir. Yaklaşık olarak 6-8 hafta (42 gün) sürer. Fakat annedeki sistem ve organların hamilelik öncesindeki şekline dönmesi aylarca da sürebilir. Emzirme rahmin küçülmesinde önemli bir etkendir.

Hamilelik süresinde annelerde bazı değişiklikler meydana gelir. Aniden yükselen hormonlar, hamile olmanın verdiği stres ve psikolojik sorunlar bunların en başında gelir. Doğumdan sonra ise depresyon, melankoli ve psikoz olarak adlandırılan birtakım sıkıntılar oluşur. Lohusalık dönemi, annenin doğumdan önceki haline dönme süresi yani yaşamış olduğu sıkıntılardan kurtularak normal hayatına dönme süresidir.

Lohusalık üç aşamada gerçekleşir; çok erken lohusalık, erken lohusalık ve geç lohusalık. Çok erken lohusalık doğumdan sonra ilk 24 saat, erken lohusalık doğumdan sonra ilk hafta ve geç lohusalık ise geriye kalan 5 haftayı kapsar. Bebeğin doğumuyla birlikte annelik duygusu yeşeren bütün kadınlar için çok hassas olan lohusalık döneminde ilk zamanların kaygısı ve şaşkınlığı, ameliyattan sonra oluşabilecek fiziksel sorunlarla birleşince bu sürecin sağlıklı ve doğru bir şekilde atlatılması önemlidir. Bu dönemin sağlıklı ve kolay bir şekilde ilerlemesi isin lohusa anneler en çok da dengeli beslenmeye dikkat etmelidir.

Lohusa Depresyonu (Postpartum Sendromu) Nedir?

Lohusalık Dönemi Nedir?
Lohusalık Dönemi Nedir?

Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron ağırlıklı olan hormonlar doğumdan sonra yerini prolaktin ve okstiosine bırakacaktır. Bundan dolayı hormon değişimleri sebebi ile birtakım ruhsal değişiklikler görülür. Lohusa depresyonunun altında yatan ana faktör annenin yaşadığı fizyolojik değişimlerdir.

Doğumdan sonra annelerde bazı değişiklikler olur. “Melankoli” adı verilen bu değişim döneminde anne kendisini güçsüz hissedebilir, çok çabuk sinirlenebilir, birden ağlayabilir ve uykuya kolaylıkla dalamama gibi sorunlar ile karşılaşabilir. Bu dönemin geçeceğini ve lohusalık dönemi sonrasında her şeyin düzeleceğini bilmelisiniz. Kendiliğinden düzelen bu sorunun psikolojik bir etki olup, doğumdan kaynaklanan bir ruh hali olduğunu bilin ve lohusa dönemi sona erdiğinde her şeyin çok daha güzel olacağını unutmayın. Eğer bu süreç sizi çok zorluyorsa bunun için bir uzman yardımı almanız yararınıza olacaktır.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Lohusalık Dönemi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir