Vakumla Doğum Nedir? Nasıl Olur?
Vakumla Doğum Nedir? Nasıl Olur?

Vakumla Doğum Nedir? Nasıl Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Normal doğum sırasında, bebeğin vakum ile doğurtulması çok eski yıllara dayanan bir yöntemdir. Doğumda vakumun kullanılması 18. yüzyılın başlarında gerçekleşmiştir. Günümüzde kullanılan modern vakumlar ise 1950’li yılların sonuna doğru Malmström tarafından tasarlanmıştır. Peki, vakumla doğum nedir? Vakum ile doğum nasıl olur? Vakum ile doğum zararlı mıdır? Merak edilen her şey yazımızın devamında.

Vakum ile Doğum Nedir?

Doğumun ikinci kısmında, rahim ağzının tam olarak açıldığı zamandan itibaren doğumun gerçekleşmesine kadar olan sürede anneden ya da bebekten kaynaklanan herhangi bir sorundan dolayı normal doğumun gerçekleşmemesi durumunda vakum ve forseps işlemi uygulanır. Yapılan bu işlem müdahaleli doğum olarak da ifade edilir. 

Vakum ile Doğum Nasıl Olur?

Vakumla Doğum Nedir? Nasıl Olur?
Vakumla Doğum Nedir? Nasıl Olur?

Serviksin tam olarak açılmış ve incelmiş olması durumunda, bebeğin doğum kanalına baş aşağı gelmesiyle annenin doğum için gereken eforu veremediği durumlarda ameliyathane şartları içinde vakum işlemi yapılır. Vakum işlemi en çok 3 defa uygulanabilir. Başarısız olma ve acil müdahale edilmesi gereken durumlarda doğum sezaryen olarak gerçekleştirilir.

Vakum ekstraktör, bir hortum ve ucunda mantara benzeyen çandan oluşan bir alettir. Bu çanların çapları çoğunlukla 4-6 cm kadardır. Operasyonda kullanılan hortumun bir ucu gerekli olan negatif emme basıncı oluşturabilecek bir cihaza bağlıdır. Doğum sırasında doktor çanı bebeğin kafasına uygun bir şekilde yerleştirir. Daha sonra vakum etkisi yaratacak olan alet çalıştırılır ve negatif emme basıncı oluşur. İstenilen basınç elde edildikten sonra bebek doğum kanalına uygun bir şekilde dışarı doğru çekilerek kafasının doğurtulması amaçlanır. Genellikle vakum işleminin etkisinden dolayı bebeğin kafasında silindirik bir şişlik meydana gelebilir. Fakat bu şişlik kısa zaman içinde iyileşen geçici bir etkidir.

Vakum ile Doğum Zararlı mıdır?

Vakum ile doğumda olası komplikasyonlar ve zararları anne ve bebek olarak ayırabiliriz.

Vakumla Doğum Nedir? Nasıl Olur?
Vakumla Doğum Nedir? Nasıl Olur?

Bebekte Oluşabilecek Komplikasyonlar

Vakum işlemine bağlı olarak bebeklerde ölüm ya da kalıcı hasar riski oldukça düşüktür. Bu risklerin arasında en önemlisi kafa içi kanamasıdır. Kafa içi kanaması prematüre bebeklerde daha fazla görülür. Fakat kendiliğinden gerçekleşen doğumlarda da kafa içi kanaması riski vardır. Eğer bebekte bu durum tespit edilirse bebek yoğun bakıma alınır ve burada izlenir.

Vakum ile doğum sırasında bebeğin kafasına uygulanan negatif emme sebebi ile bebeğin kafa dersinde ödem ve şişlik oluşabilir. Lakin bu durum ciddi etkiler yaratmaz ve birkaç günde kendi kendine geçer.

Kafa derisi altında oluşan kanamalar sefak hematom olarak adlandırılır. Kanama bebeğin kafatasında olmadığı sürece, deri altında oluşan kanamalar ciddi komplikasyonlara sebebiyet vermezler. Ancak doğumdan sonra bebeğin sarılık olma ihtimali artabilir.

Annede Oluşan Komplikasyonlar

Vakum ile gerçekleştirilen doğumlarda, annede en sık rastlanan komplikasyon perine ve vajina bölgesinde oluşan yırtıklardır. Uygun bir biçimde müdahale edildiği takdirde hiçbir sorun yaratmayan bu komplikasyon sadece ağrıya neden olabilir. Doktorun vereceği ağrı kesiciler sayesinde ağrılar kontrol altına alınır. Nadir olsa da bazen rahim rahim yırtılmasına da neden olabilir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
Vakumla Doğum Nedir? Nasıl Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.