Doğumdan Sonra Vajina Toparlanma Süreci Ne Kadar Sürer? 
Doğumdan Sonra Vajina Toparlanma Süreci Ne Kadar Sürer? 

Doğumdan Sonra Vajina Toparlanma Süreci Ne Kadar Sürer? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Neredeyse her yeni anne olmuş kadının merak ettiğiDoğumdan sonra vajina toparlanma süreci ne kadar sürer?” sorusunu yazımızın devamında cevapladık. Yazımızın devamını okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. 

O zorlu ama çok güzel olan 9 aylık hamilelik sürecinizi geride bıraktınız. Doğumunuz gerçekleşti ve 9 ay boyunca birçok kez hayalini kurduğunuz o anı yaşadınız, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldınız. Doğumdan sonra her kadında olduğu gibi sizin de aklınızda soru işaretleri oluşmaya başladı. “Doğumdan sonra vajina toparlanma süreci ne kadar sürer?” Her normal doğum yapmış kadının aklını kurcalayan sorulardan biri vajinanın eski haline dönüp dönmeyeceğidir. Vajina, yapısından dolayı oldukça esnek dokulara sahip bir organdır. Bundan dolayı da kendini toparlayabilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden doğumunuzdan sonra bu konu hakkında o kadar da endişe duymanıza gerek yok. 

Normal Doğumdan Sonra Vajinanın Toparlanması 

Normal doğumda, bebeğin doğum kanalını takip ederek vajinadan geçmesi üzerine vajina duvarları esner. Bu durum çoğunlukla iki kere ya da daha fazla doğum yapmış kadınlarda görülür. Doğum sayısına ek olarak, doğan bebeğin iri olması da vajinanın genişlemesine sebebiyet verebilir. Ancak bu sizi korkutmasın. Yukarıda da dediğimiz gibi vajina yapısından dolayı çabuk toparlanabilen bir organdır. Doğum yaptıktan sonra genişleyen dokularınız kısa zaman sonra kendisini toparlayacaktır.  

Doğumdan sonra vajinanın genişlemesi her kadında görülmez. Bu durumun sebebi ise; kadının sahip olduğu doku yapısıdır. Eğer kadının doku yapısı yeteri kadar esnek değil ise, doğumdan sonra vajinada genişleme meydana gelebilir. Normal doğum yapan anneye daha rahat bir doğum yaşaması adına epizyotomi kesiğinin atılması da vajinanın genişlemesine neden olduğuna dair düşünceler vardır. Ancak bilmelisiniz ki epizyotomi kesiği doğumdan hemen sonra tekrar dikilir ve o bölge kısa zaman içinde eski formuna döner. Buna ek olarak epizyotomi dikişlerinin vajinada daralmaya neden olduğu bile söylenir.  

Sezaryen Doğumdan Sonra Vajinanın Toparlanması 

Doğumdan Sonra Vajina Toparlanma Süreci Ne Kadar Sürer? 
Doğumdan Sonra Vajina Toparlanma Süreci Ne Kadar Sürer?

Sezaryen gerçekleşen doğumda vajinada genişleme olmaz. Çünkü vajinanın genişlemesine neden olan faktör hamilelik döneminde büyüyen rahip değil, doğum anında bebeğin vajinadan geçmesidir. Fakat doğum son ana kadar normal doğum olarak planlanmışsa ve son dakika olan nedenlerden dolayı sezaryen doğum kararı alınmışsa, vajinada genişleme görülebilir. Zira bebek doğum kanalından ilerleyip vajinaya baskı yaparak dokuların esnemesine neden olur. 

Doğumdan Sonra Vajina Kaç Günde Eski Haline Döner? 

Normal doğumdan sonra vajinanın eski haline dönmesi çoğunlukla 5-6 hafta sürer. Bu zaman zarfında doktorunuz cinsel ilişkiye girmenizi yasaklayacağı için vajinanızdaki genişlemeyi hissetmeniz mümkün değildir. Vajinanızın tam anlamı ile toparlanması 2-3 ayı bulabilir. Doğumunuzun üzerinden 2-3 ay geçmesine rağmen hala vajinanızda bir toparlanma söz konusu değil ise doktorunuza danışabilirsiniz. Doğum yaptıktan sonra çoğunlukla dikişlerinizin iyileşmesi 2-3 hafta içinde gerçekleşir. İlk zamanlarda idrara çıkarken yanma ve ağrı hissedebilirsiniz, bu durum gayet normaldir. Zaman ilerledikçe yaşamış olduğunuz yanma ve ağrı hissi giderek azalacaktır. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Doğumdan Sonra Vajina Toparlanma Süreci Ne Kadar Sürer? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir