Doğum Sonrası Kaşıntı ve Kabarma Neden Olur?
Doğum Sonrası Kaşıntı ve Kabarma Neden Olur?

Doğum Sonrası Kaşıntı ve Kabarma Neden Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğumdan sonra kaşıntı ve kabarma birçok kadının kabusu oluyor. Hamilelik ile beraber başlayan fizyolojik değişimler ile karşılaşan anne adayların vücudunda ise doğumdan sonrada kaşıntı ve kabarma gibi tepkimeler oluşabiliyor. Bundan dolayı anne adayları “Doğum sonrası kaşıntı ve kabarma neden olur?” sorusunu araştırıyorlar.

Doğum sonrası kaşıntı ve kabarmaların başlaması birçok annede görülen çok normal bir durumdur. Anne adaylarının vücudu hamilelik sırasında birçok fizyolojik değişiklikle karşı karşıya kalır, hamilelik sırasında ve doğumdan sonra belirli zamanlarda hafif bir kaşıntı reaksiyonu olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Lakin doğum sonrası kaşıntı ve kabarma normal aralığın dışındaysa doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Bu, yalnızca yaşadığınız kaşıntı ve kabarmayı gidermekle kalmayacak, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi de sağlayacaktır. Peki, doğum sonrası kaşıntı ve kabarma neden olur? Geline bir göz atalım.

Doğumdan Sonra Kaşıntı ve Kabarma Neden Oluşur?

Normal şartlarda doğum sonrası kaşıntı ve kabarma gibi rahatsız edici durumlar anneleri uyuyamaz veya oturamaz hale getirir ve bu durum bir süre sonra doğal olarak kaybolur. Safranın neden olduğu kaşıntıya ek olarak, lohusalık döneminde alerjik kaşıntı da görülebilir. Bu kaşıntı ve kabarmalar anne ve bebek için büyük bir problem olmayan kaşıntılardır. Bu kaşıntılar dayanılmaz hale geldiğinde farklı sorunların belirtileri olabilir.

Doğumdan sonra kaşıntı ve kabarmanın sebepleri arasında ilk olarak karaciğerdeki safra tuzları hamilelik sırasında normal seyrinden saparak cilt altında birikir. Özellikle gebeliğin son 4 ayında başlayan bu kaşıntı ve kabarma genellikle doğumdan sonra kaybolur. Ancak bazı durumlarda doğumdan sonra hafif kaşıntı devam edebilir. Bu reaksiyonlar çok normaldir ve basit önlemler alındığı sürece ortadan kalkacaktır. Hamilelik nedeniyle karaciğerdeki safra akışı yavaşlamaya başlar. Karaciğerden deri altı dokuya ilerler ve deri altında birikir. Bu duruma gebelik kolestazı denir.

Doğumdan Sonra Kaşıntı ve Kabarma Nasıl Geçer?

Doğum Sonrası Kaşıntı ve Kabarma Neden Olur?
Doğum Sonrası Kaşıntı ve Kabarma Neden Olur?

Doğumdan sonra dikişlerin kaşınması normal kabul edilse de vücudunuzdaki kaşıntı ve kabarmayı gidermek için kullanabileceğiniz basit yöntemler vardır. Kaşıntıyı artıran yün ve sentetik kumaşlar yerine %100 saf pamuklu veya keten gibi doğal sağlıklı kumaşlardan yapılmış kıyafetleri tercih etmelisiniz. Dar giysilerden uzak durmalısınız çünkü bunlar ciltte sürtünmeyi artırır ve daha fazla kaşıntıya neden olur. Bulunduğunuz ortamın sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz, serin bir ortam sizin için daha iyidir. Sık sık duş almalısınız. Bu şekilde kaşıntılı ve kabarmış cildinizi rahatlatabilirsiniz. Duştan sonra kaşıntıyı azaltmak için nemlendiriciler ve kremler kullanabilirsiniz. Kaşıntınız yine de geçmiyorsa ve sizi rahatsız edecek kadar şiddetliyse profesyonel yardım almalısınız.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Doğum Sonrası Kaşıntı ve Kabarma Neden Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir