Anne Memesi Bebeğe Nasıl Tutturulur?
Anne Memesi Bebeğe Nasıl Tutturulur?

Anne Memesi Bebeğe Nasıl Tutturulur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anne memesi bebeğe nasıl tutturulur? Bebeğin doğumdan sonraki ilk birkaç saat bebeğin en aktif olduğu ve anne çocuk için çok önemli bir dönemdir. Bebek bu süre içerisinde anne memesine getirilmeli ve en az 10- 15 dakika aktif bir emme sağlanmalıdır.

Anne Memesi Bebeğe Nasıl Tutturulur?

Anne memesinin doğru tutturulması için öncelikle annenin emzirme öncesinde sakin bir ortamda olup rahat bir şekilde oturması gerekir. Bebeğin vücudu düz bir hat oluşturacak şekilde, hem vücudu hem de yüzü anneye dönük şekilde olmalıdır.

Anne bebeğini kendine yakın tutarak bebeğinin başını dirseğine yerleştirip kolu veya yastıkla vücudunu destekleyecek şekilde, başparmağının ve işaret parmağının arasında tutup başparmakla memenin üstünden destekleyip, hafifçe aşağıya doğru bebeğin ağzına girecek şekle getirip meme ucunu bebeğin dudaklarına sürüp bebeğin ağzını açtığı anda anne memesini bebeğin ağzına yerleştirmeli ve memesini yukarıdan aşağıya doğru sıvazlamalıdır. Annenin memesini aşağıya doğru sıvazlamasıyla hem süt akışını hem de bebeğin burun deliğinin açık olmasını sağlar.

Anne memesini bebeğin ağzına yerleştirdiğinde meme başının sadece ucunun değil kahverengi bölgesinin de bebeğin ağzına girdiğinden emin olunmalı ve arada işaret parmağıyla bebeğin çenesine dokunarak da uyaran vermesinde fayda vardır.

Bebek memeyi doğru yakaladığında ağzı büyük açık, dudakları dışa dönük, çenesi memeye değer şeklinde olmalıdır. Meme ucunu çevreleyen siyah kısım alt dudakta üst dudaktan daha az görülmelidir. Bebek memeyi emdiğinde ara ara 5-10 saniye dinlenmesi normal olup bu süreyi uzattığında uykuya geçmesine müsaade edilmemelidir.

Emzirme Sonrasında Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bebek memeyi kavramayıp meme başını emerse, meme ucunda çatlaklar gelişebilir. Bebeğin memeyi emerken yanakları şişiyorsa ve emzirme sonrası annenin meme başının yumuşadığını hissetmesi emzirmenin etkili olduğunu gösterir.

Doğum sonrası ilk günlerde annenin sütü az geldiği için bebek emerken yorulabilir. Bu yüzden ara ara bebeğe uyarı verilerek ve bebeğin göğsü sıvazlanarak bebeğin uyumasına izin vermeyip 10-15 dakika emzirebilir.

Her annenin emzirme döneminde bebeğine nasıl pozisyon vereceği ve bebeğe memeyi nasıl tutturacağına dair bilgilendirilip destek alması gerekir. Aksi takdirde bebek aktif olduğu dönemde memeyi tutmaz ise ileriki dönemlerde hem anne hem de bebek için zor bir dönem olacaktır.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 2 Average: 5]

Anne Memesi Bebeğe Nasıl Tutturulur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir