Bebekler Ne Zaman Emekler?
Bebekler Ne Zaman Emekler?

Bebekler Ne Zaman Emekler?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeklerin gelişim süreci, bebeğin bakımından sorumlu olan her yetişkin için heyecan verici bir dönemdir. Bu dönem anne ve babaların kaygısını artıran bir süreçtir. Bebeklerin gelişim sürecine baktığımız zaman başlayan her süreç farklı bir heyecana sebep olur. Bebeklerinin büyüyüp gelişimlerini izleyen her anne ve babanın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi bebekler ne zaman emekler sorusudur. 

Bütün ebeveynler bebeklerinin sorunsuz olarak gelişimini tamamlamasını ve bir sorun varsa bu durumu erkenden fark etmeyi ister. Bundan dolayı bebeklerinin her hareketini takip eden ebeveynler, küçük başarılar karşısında büyük heyecan duyarlar. Emekleme gibi motor becerileri bu dönemde ebeveynlerin yakından takip ettiği bir konudur. Emekleme, bebeğin vücudunu tanıyarak, gerektiği gibi kullanabilmeye başladığının ilk işaretidir. Bebeğin geç emeklemeye başlaması ebeveynlerde büyük kaygı oluşturur. Ancak çoğu zaman ortada endişelenecek bir durum yoktur. Çünkü ilk emekleme her bebek için farklı zamanlarda gerçekleşebilir. Bebekler ne zaman emekler sorusunu sizin için araştırdık.

Bebekler Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

Bebekler 6-9 ay arasındaki dönemde emeklemeye başlar. Katı gıda ile beslenmeye geçen bebekler yavaş yavaş fiziksel olarak güçlenmeye başlayacaktır. Zaman ilerledikçe fiziksel olarak güçlenen bebekler desteksiz bir şekilde dik durmaya başlar. Ancak burada verilen sayı ortalama bir yaştır ve her bebek için geçerli değildir. Motor gelişimi bazı bebeklerde erken görülürken bazı bebeklerde daha geç görülebilir. Doktorunuz ile iletişim halinde olun ve bebeğinizle ilgilenmeye devam edip panik yapmayın. Sabırlı olup ve bebeğiniz için doğru anın gelmesini beklemeniz gerekir.

Bebekleri Emeklemeye Teşvik Etme Yolları

Bebekler Ne Zaman Emekler?
Bebekler Ne Zaman Emekler?

Bebeklerin emeklemeye başladığı dönemde onlara çok müdahale etmemek ve kısıtlamamak oldukça önemlidir. Bu dönemde bebeğinizin yerde vakit geçirmesine, sürünerek etrafındaki dikkatini çeken yerlere ulaşmasına, bedenini tanımasına fırsat vermeniz gerekir. Oyunlarla bebeğinizi emeklemeye teşvik etmek en iyi yollardan biridir. Bebeğinizi yüz üstü oyun halısına yatırıp, ona uzak bir mesafeye sevdiği oyuncağı koyarak ulaşmasını sağlamak eğlenceli ve etkili bir yöntem olacaktır. Bebeğinizin kaslarını güçlendirmek adına ellerini ve kollarını hareket ettirerek yapılan egzersizler ile onu emek için güçlendirip hazırlayabilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebekler Ne Zaman Emekler?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir