Anne Sütü Saklama Koşulları ve Süresi 
Anne Sütü Saklama Koşulları ve Süresi 

Anne Sütü Saklama Koşulları ve Süresi 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özellikle bebeğin ilk birkaç ayında bebek beslenmesi çok önemli ve hassas bir konudur. Anne sütü bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde önemli bir rol oynar. Bazı durumlarda bebeği doğrudan emzirmek mümkün olmayabilir. Elbette bir bebek için en hijyenik, ekonomik ve ergonomik olan şey anne sütünü doğrudan annenin göğsünden emmesidir. Ancak annenin işi veya bazı hastalıkları nedeniyle sağımdan sonra bebeği emzirmek gerekebilir. Günümüzde çalışan annelerin sayısı düşünüldüğünde anne sütünün saklanması konusu oldukça önemli hale gelmiştir. Bu yüzden de anneler genellikle anne sütü saklama koşulları ve süresi hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır. 

Anne sütü içeriğinin besin değerini kaybetmemesi için anne sütünün saklama koşulları çok önemlidir. Uygun olmayan ortam sıcaklığında veya uygun olmayan bir saklama kabında saklanan anne sütü, bebek üzerinde çok tehlikeli bir etkiye sahip olabilir. 

Anne Sütü Saklama Koşulları 

Anne Sütü Saklama Koşulları ve Süresi 
Anne Sütü Saklama Koşulları ve Süresi

Anne sütünü saklarken çok dikkatli olunmalıdır.  Genel olarak anne sütünün saklanma koşulları şu şekildir; 

Anne sütünün saklanacağı kap çok önemlidir. Kaplar alınırken üzerinde geri dönüşüm sembollerini belirtmek için kullanılan rakamlardan 3-7 olan kaplar tercih edilmemelidir. Bu kaplar için 5 numaralı dönüşüm rakamı en iyisidir. Saklama kaplarına alternatif olarak eczanelerden temin edebileceğiniz süt saklama poşetlerini de kullanabilirsiniz. 

Bazı nedenlerden dolayı sağılan sütün hemen bebeğe verilmemesi durumunda anne sütü kesinlikle buzdolabında saklanmalıdır.  

Sağılan süt depo edilecekse sağıldığı tarih muhakkak yazılmalıdır. Anne sütünü saklama koşullarında unutulmaması gereken bir detay sütün sağım tarihidir.

Anne Sütü Saklama Süresi 

Anne sütü saklama süresi, saklama koşulları kadar önemli bir konudur. Doğru ortam ve sıcaklıkta saklansa bile anne sütünün belirli bir süre sonra besin değerini kaybettiğini unutmayın. Sağlık Bakanlığı tarafından 3 Mayıs 2012 tarihinde yapılan açıklamaya göre anne sütünün raf ömrü şu şekildedir:  

  • 19 ile 26 derece arasındaki oda sıcaklığında — 3 saat  
  • 4 derecenin altındaki buzdolabında — 3 gün  
  • 18 derece derin dondurucuda — 3 ay 

Anne sütünün derin dondurucuda uzun süreler bekletilmesi, besin değerlerinde kayıplar yaşanacağı için önerilmemektedir. 

Dondurulmuş Anne Sütü Nasıl Çözdürülür? 

Anne Sütü Saklama Koşulları ve Süresi 
Anne Sütü Saklama Koşulları ve Süresi

Dondurulmuş anne sütünü ısıtırken çok dikkatli olmalısınız. Anne sütünü asla ocakta ısıtmayın. Anne sütünü ısıtmak için mikrodalga fırınlar kullanılmamalıdır. Anne sütü, saklandığı kap ile birlikte ılık veya sıcak suya konulmalıdır. Süt ısınmaya başladığında yavaş yavaş karıştırmak hem sütün eşit derecede ısınmasını sağlayacaktır hem de üzerindeki kremamsı yapının dağılmasını sağlayacaktır.  

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Anne Sütü Saklama Koşulları ve Süresi 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir