Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Yapılır? 
Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenidoğan bebeklerde sıkça karşılaşılan ve kafa derisinde pul pul dökülen deri döküntülerine konak adı verilmektedir. Çoğu bebekte görülen bu durum geçici bir sorundur. Fakat bazı durumlarda konak tedavisi yapılmazsa bebeğin saç derisinin zarar görmesine neden olabilir. Peki, bebeklerde konak tedavisi nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı yazımızda yer almaktadır. 

Bebeklerde Konak Neden Olur? 

Bebeklerde konak oluşumu annenin hormonlarına bağlıdır. Doğum sırasında anneden bebeğe geçen hormonların sebep olduğu konak bebeklerin baş kısmında bulunur. Ayrıca bebeğin anne karnında bulunduğu süre zarfında annenin hormonlarının fazla olmasından kaynaklanmaktadır.  

Genel olarak bebeğin baş çevresinde bulunan konaklar bazı bebeklerde saç derisinden yüz, kaş ve alın bölgesi olmak üzere geniş alanlara kadar yayılabilmektedir. Halk arasında bebeğin temiz olmamasından dolayı kaynaklandığı düşünülen konakların sebebi anneden bebeğe geçen hormonlardır.  

Bebekteki Konak Nasıl Geçer? Nasıl Temizlenir? 

Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Yapılır? 
Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemen hemen bütün bebeklerde meydana gelen konak, bebeğin baş kısmında saç derisinin pullanarak dökülmesine sebebiyet vermektedir. Konaklardan kurtulmak isteyen annelerin bebeklerine evde uygulayabileceği çeşitli yöntemler bulunmaktadır. 

Saf zeytinyağı ile bebeğin başına masaj yaparak kafa derisinin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede konaklar yumuşayarak kafa derisinden ayrılmaya başlayacaktır. Sık aralıklarla tekrarlanan bu yöntem sayesinde çoğu kadın bebeğindeki konağın sebep olduğu pullu görüntünün öne geçmeyi başarmaktadır.  

Bebeğinizin saç derisine vazelin sürüp bir gece boyunca bekletin. Vazelin saç derisini yumuşatacaktır ve pulların dökülmesine yardımcı olacaktır. Bebeğiniz uyandıktan sonra pulların dökülmesini sağlamak amacıyla hafifçe başını ovalayın daha sonra şampuan ile bebeğinizin saçını yıkayın.  

Bebeğinizin saç derisini yumuşak bir fırçayla günlük olarak fırçalayabilirsiniz. Bu sayede kafa derisindeki pullar dökülecek ve bebeğinizin kan akışı artacaktır. Fırçalama işlemini bebeğinizin kuru saçına uygulamayı unutmayın, ıslak saça fırçalama işlemi yaparsanız ölü derile cilde yapışacaktır.  

Ketokenazol şampuanlar ve kremler konak ve kepek tedavisinde oldukça etkilidir. Mantar önleyici şampuanlar olarak bilinen bu ürünler deriden kana geçemediği için bebeğiniz için zararlı değildir.  

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Yapılır? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.