Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Doğru mu? 
Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Doğru mu? 

Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Doğru mu? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenidoğan bebeklerde göz çapaklanması oldukça fazla rastlanan bir durumdur. Bebeklerin göz kanalları küçük olduğundan dolayı sık sık tıkanmalar yaşanabilir. Buna ek olarak farklı enfeksiyonlar ve kirpik dibi iltihabı da göz çapaklanmasına neden olabiliyor. Halk arasında bebeklerde oluşan göz çapaklarına anne sütünün iyi geldiğine dair inanışlar bulunuyor. Bebeklerin gözüne anne sütü damlatmak doğru mu? Gelin beraber inceleyelim. 

Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak 

Yenidoğan bebeklerde göz çapakları özellikle doğumdan sonra birkaç ayda oldukça fazla rastlanan bir durumdur. Kirpik köklerindeki iltihaplanma, enfeksiyon veya konjonktivit (göz nezlesi) gibi hastalıklar bebeklerde göz çapaklarının temel nedeni olabilir. Fakat göz çapaklarının en sık rastlanan nedeni, bebeklerin göz kanallarının dar ve küçük olmasından dolayı gelişen tıkanıklıktır. 

Peki, bebeklerin gözüne anne sütü damlatmak doğru mu? Gözün çapak yapması durumunda bebeğin gözüne anne sütünün damlatılması halk arasında çok yaygın bir uygulamadır. Çünkü anne sütünde bulunan antikorların bebeklerin göz enfeksiyonlarına faydalı olduğuna inanılıyor. Fakat uzmanlar, anne sütü de dahil olmak üzere yenidoğan bebeklerin gözlerine herhangi bir yabancı maddenin damlatılmasını yanlış buluyorlar. Çünkü bu yaklaşım sadece tedaviyi geciktirmekle kalmayacak, enfeksiyonun ilerlemesine de yol açacaktır ve bebekte başka sağlık sorunlarının olmasına da neden olacaktır. Bundan dolayı bebekte kalıcı çapak sorunları olduğunda enfeksiyon olup olmadığını anlamak için öncelikle bir uzmana muayene olmak gerekir. Eğer bebekte enfeksiyon varsa doktorun verdiği göz damlalarını kullanarak sorunun kısa sürede ortan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Tıkalı gözyaşı kanalları nedeni ile çapaklar varsa, bebeğin gözlerini rahatlatmak için basit masaj hareketleri kullanılabilir. 

Bebeklerin Göz Çapaklarına Ne İyi Gelir? 

Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Doğru mu? 
Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Doğru mu?

Antibiyotik tedavisi yenidoğan bebeklerde çapak sorunları için kullanılır. Dış mikroorganizmaların neden olduğu çapaklar, antibiyotik damlalarla tedavi edilir. Ancak çapak sorunu ciddi değil ize bazı basit uygulamaları evde gerçekleştirebilirsiniz. 

Çapak sorunları için bebeğin gözlerine süt damlatmak yerine bir pamuk ile masaj yapabilirsiniz. Yani bebeğinizin gözlerine anne sütü sürülür mü diye sorarsanız cevabımız evet. Ancak bu sütü doğrudan bebeğin gözüne sürmemelisiniz, bir pamuğa damlatmalısınız. Anne sütünün faydasını göreceğiniz en temiz uygulama bu şekildedir. Ancak yine de doktorunuza danışmayı unutmayın.  

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebeklerin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Doğru mu? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir