Bebekler Mantar Yiyebilir mi?
Bebekler Mantar Yiyebilir mi?

Bebekler Mantar Yiyebilir mi? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebekler mantar yiyebilir mi? Sorusu annelerin cevabını merak ettiği konulardan biridir. Mantar, lezzetli ve oldukça faydalı besinler arasındadır. İçinde bulundurduğu vitaminler dolayısıyla sıklıkla sofralarımızda yer buluyor. Fakat ne kadar faydalı olursa olsun bebek beslenmesine mantar en riskli gıdalar arasında yer almaktadır. Bu yüzden beklere hangi mantar türünün nasıl ve ne zaman verildiğini iyice bilmeniz gerekmektedir.  

Ek gıdaya geçen bebeklerine mantar yedirip yedirmeme konusunda şüphe yaşayan anneler için yazımızı hazırladık. Yazımızda bebeğinize ne zaman mantar verebileceğinizden mantarın besin değerlerine kadar pek çok bilgiyi bulabilirsiniz. 

Bebekler Kaçıncı Aydan İtibaren Mantar Yiyebilir? 

Bebekler ilk 10 aylık süreçte kesinlikle mantar yememelidir. Uzmanlar tarafından genel görüş 12. aydan sonra bebeğe mantar verilmeye başlanması yönündedir.  

Bebeklere mantar verirken, mantarın türü çok önemlidir. Güvenirliliği kanıtlanmış kültür mantarı ve benzer türler bebeklerin yemesi için seçilmelidir. Zehirli olma ihtimali olan mantarlar bebeklere kesinlikle verilmemelidir.  

Ayrıca bebeğinize mantar vermeden önce kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Mantarlar güzelce temizlenip iyice pişirildikten sonra bebeğe verilmelidir. Bebeğinize çiğ ve tam olarak pişmemiş mantar kesinlikle yedirmemelisiniz. 

Bebeğe Mantar Nasıl Yedirilir? 

Bebekler Mantar Yiyebilir mi?
Bebekler Mantar Yiyebilir mi?

Bebeğinize mantar yedirmeden önce mantarın kesinlikle zehirli olmadığından emin olmanız gerekiyor. Ardından mantarı güzelce temizleyip iyice pişirmelisiniz. İşinizi garantiye almak adına hazırladığınız mantarı bebeğinize vermeden önce kendiniz yiyerek olumsuz bir etki gösterip göstermediğini gözlemleyebilirsiniz.  

12. aydan sonra bebeğe mantar vermenin daha güvenli olduğundan yukarıda bahsetmiştik. 12 aylık olan bebeğinizin muhtemelen ön dişleri çıkmış olacaktır. Bu yüzden küçük küçük kesmiş olduğunuz mantarı verebilirseniz bebeğiniz yemeğini rahatlıkla yiyebilecektir. Dilerseniz diğer sebzelerle sotelediğiniz mantarı püre haline getirerek bebeğinize verebilirsiniz.

Bebeğe Mantar Yedirmenin Faydaları Nelerdir?

12. aydan sonra bebeğinizin beslenmesine zengin bir içeriğe sahip olan mantar ekleyerek bebeğinizin mantardan faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Mantarlar potasyum takviyesi için en iyi besin seçeneklerinden biridir. Selenyum gibi beyin gelişimini destekleyen mineraller içerdiği için bebeğinizin zihinsel gelişimini destekleyecektir. Bunun tanında içirdiği demir, D vitamini ve bolca lif sayesinde bebeğinizin sindirim sistemine de fayda sağlayacaktır.

Bebekler için pek çok faydası bulunan mantarı yine de kontrollü kullanmakta fayda vardır. Bilinçsizce ve fazla kullanımı bebeğinizde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. 

Mantar Bebeklere Alerji Yapar mı? 

Mantar yiyen yetişkinlerde zaman zaman görülebilen alerjik etkiler bebeklerde de gözlemlenebilmektedir. Bu durumun önüne geçilmesi için bebeğinizin mantar alerjisi olup olmadığını öğrenmeniz faydalı olacaktır. 

Bebeğinizin mantara alerjisinin olup olmadığını öğrenmek için; 

  • Bebeğinize ilk kez mantar yedirecekseniz, yedirmeden önce 3 gün boyunca ilk defa yiyeceği bir besin vermeyin.  
  • İlk defa mantar yiyecek bebeğinize öncelikle az miktarda mantar yedirin ve gözlemleyin. Herhangi bir olumsuz etki gözlemezseniz bir sonraki porsiyonu arttırabilirsiniz. 
  • Mantar yedikten sonra bebeğinizin cildinde kızarıklık, döküntü gözlemlerseniz ya da bebeğinizde zor nefes alıp verme ve kusma gibi etkiler görüldüyse bebeğinizi hemen bir hastaneye götürün ve bir daha mantar yedirmeyin. 

Mantarların Besin Değeri 

Bebekler Mantar Yiyebilir mi?
Bebekler Mantar Yiyebilir mi?

Lezzetli ve eşsiz besin değerine sahip olan mantarlar oldukça değerli besinlerdir. Pek çok türü olan mantarların besin değerleri değişiklik göstermektedir. Fakat temel besin miktarlarına sahip mantarların genel olarak besin değerleri şöyledir; 

  • Su içeriği: %80 – 90 
  • Protein: %12-35 
  • Vitaminler: C, B1, B2, B3, B9 ve Ergosterol (D2 vitamininin öncüsü) 
  • Mineraller: Potasyum, sodyum ve fosfor 
  • Diyet lifi: %8 – 10 

 Mantarlar, kolestrol ve yağ içermezler. 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Bebekler Mantar Yiyebilir mi? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir