24 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?
24 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

24 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2 yaşında bir bebeğin spor gelişimi, beslenmesi, diş gelişimi ve uyku düzeni hakkında sorularınız mı var? 24 aylık bebek gelişimi nasıldır rehberimize mutlaka bir göz atın.

24 Aylık Bebek Fiziksel Gelişimi

Bebeğiniz bu dönemde tek ayak üstünde durmak ve sıçramak gibi hareketleri yapabilmek için çabalayacaktır. Çoğu bebek 2 yaşından itibaren tuvalet eğitimi için hazırdır. 2-3 saat bezi kuru kalıyorsa, pantolonunu indirip, tekrar giyebiliyorsa, oyun oynarken kakasını ya da çişini birkaç dakika tutabiliyorsa, tuvaleti geldiğinde bir köşeye gidiyor ya da arkasını dönüp yalnız kalmak istiyorsa, basit komutlarınızı yerine getirebiliyorsa, bezi kirlendiğinde rahatsız olup hemen size haber veriyorsa, büyüklerin tuvalette ne yaptığını merak ediyorsa, bebeğiniz tuvalet eğitimine hazır olabilir. Bunu denemek için ona bir oturak alın ve günde 1 ya da 2 kez oturması için teşvik edin.

24 Aylık Bebeğin Beslenmesi

24 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?
24 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

24 aylık bebeğin alerji ya da farklı bir sağlık sorunu yoksa yemesinde sakınca olacak bir yiyecek yoktur. 24 aylık bebek dengeli bir biçimde tüm besinleri tüketebilir. Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütünü emmesini öneriyor. 2 yaşını doldurmuş olan bebeğin anne sütünü emmeye devam edip etmeyeceği anne ve bebeğin kararıdır. Bazı bebekler sütü reddederken bazı bebekler devam etmeyi tercih edebiliyor. Uzmanlar anne sütünü emmek istemeyen 24 aylık bebeğe anne sütünü emmesi için ısrarcı olunmaması, alıştırarak memeden kesilmesi gerektiğini belirtiyor. 24 aylık bebeğiniz aile bireyleriyle sofraya oturup yemeğini kendi yiyebilir. Yemekleri 3 ana öğün ve 2 ara öğün biçiminde düzenlenebilir. Yemek düzeni ve yemek kurallarını bebeğinize öğretebilirsiniz. Bebeğin öğünlerini düzenlenirken alması gerekli olan A, C, D ve E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, demir gibi mineral ve karbonhidrat, şeker ve lif gibi besinlerin göz önüne alınmanız gerekir.

24 Aylık Bebeğin Sosyal Yetenekleri

Bu yaşın bağımsızdır. Bebeğinizin bütün davranışlarındaki tema, her şeyi kendi başına halletmeye çalışmak olacaktır. Yeni zihinsel becerilerini geliştirmeyi deneyebilir. Paylaşmayı hâlâ sevmiyor olabilir. Her şeyi kendi yapmak isteyecektir ve inatçı olacaktır. Oldukça sabırsız olacaktır. Bu yaşlardaki davranışlar, ebeveynleri gerçekten zorlayabilir. Sizin gözetiminizden kaçmak için elinden geleni yapacaktır. Ancak güvende olduğunu bilmek isteyecektir. Sizden farklı olduğunu, özgürleştiğini belirtmek için size karşı koymaya başlayacaktır. Bir şeyleri onun yapmasına izin verirseniz, zafer elde ettiğini düşürür. Bazı şeyleri öğrense bile siz onu izlerken izlemekten hoşlanacaktır.

24 Aylık Bebeğin Boy ve Kilo Gelişimi

24 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?
24 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

Kız bebeklerde kilo 15 kg boyu ise 93,5 cm aralıklarında olur. Erkeklerde ise; 16 kg boyu ise 95,5 cm aralıklarında olur.

24 Aylık Bebeğin Diş Gelişimi

24 aylık bebeğin ön kesici dişleri, yan kesici dişleri, köpek dişleri ve birinci azı dişlerinin tamamı çıkmıştır. 24 aylık bir bebeğin yaklaşık 20 dişi olmalıdır. İkinci azı dişleri bu ay çıkmaya başlayabilir, ancak genellikle 25. ve 33. aylar arasında çıkarlar.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

24 Aylık Bebek Gelişimi Nasıldır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir