Bebek Masajı Nasıl Yapılır?
Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeğinizin gelişimine ve büyümesine önemli katkı sağlayan faktörlerden biride huzurlu bir uykudur. “Bebeğim neden sürekli ağlıyor?” diye düşündüğünüzde aklınıza ilk olarak karnının acıktığı, altını kirlettiği veya gazının olduğu gibi şeyler geliyor. Bebeğinizin bakımı ebeveynler tarafından karşılanması gereken temek ihtiyaçlardır. Ancak bu temel ihtiyaçları karşılamak bebeğinizin rahat bir uyu çekmesi için yeterli değildir. Bebeğinizin sağlıklı büyümesini destekleyecek yardımcı tekniklere ihtiyacınız vardır. Bunlar; cilt bakımı, banyo ve bebek masajı gibi. 

Bebeklere Masaj Nasıl Yapılır?

Masaja başlamadan önce hafif bir müzik açarak ortamı hazırlayabilirsiniz. Bebek masajı yaparken organik, ciltle uyumlu nemlendiriciler veya bebek yağı kullanmalısınız. Masaja başlamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Bebeğinize zarar vermemek adına takılarınızı çıkartın ve tırnaklarınızı kısaltın. Bebeğinizi masaj esnasında yatıracağınız yer yumuşak olmalıdır. Yüksek olmayan bir yerde masaj yapmalısınız ve gerekli önlemleri almalısınız. Bebeğinizin kıyafetlerini çıkarırsanız kendisini daha rahat hissedecektir. Masaj yaparken nazik ve yumuşak hareketlere yapmalısınız. Her defasında bebeğinizin bütün vücuduna masaj yapmanıza gerek yoktur.

Bebeklere Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?
Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeğiniz sırt üstü yatarken elinize biraz bebek yağı alıp başparmaklarınızla alnın ortasına hafifçe bastırıp iki yana kaydırabilirsiniz. Aynı hareketi burnun her iki yanından kulak hizasına kadar başlatabilirsiniz. Bu hareketleri birkaç defa yapabilirsiniz.

Bebeklere Sırt Masajı Nasıl Yapılır?

Yumuşak bir battaniye veya ortopedik yastık kullanarak bebeğinizi yüzüstü yatırın ve masaja hazırlayın. Bebeğinizin başını yana çevirin, böylece özgürce nefes alacaktır. Parmak uçlarınızla hafifçe sırtına dokunabilirsiniz. Ellerinizi yukarıdan aşağıya doğru kaydırarak, nazikçe sırtını sıvazlayın. Enseden başlayıp ileri geri hareket ederek egzersize devam edin. Bu hareketleri yaparken bebeğin hassas omurgasına ve beline baskı yapmamaya özen gösterin.

Bebeklere Göğüs Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?
Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Göğüs masajında ellerinizi bebeğinizin göğsünden her iki yanına, avuç içlerinizi ve parmaklarınızı cilde temas edecek şekilde yerleştirin, koltuk altlarından iki yana kaydırmak için hafifçe bastırın ve başlangıç noktasına ulaşmak için ellerinizi teninden kaldırmadan geri dönün. İkinci kayma hareketinde, omuzlara hafifçe baskı uygulayın ve ardından iki elinizi tekrar kaldırmadan göğse dönün. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Bebeklere Gaz Masajı Nasıl Yapılır?

Ana besini süt olan bebeklerde aşırı laktoz alımından veya yanlış emzirmeden kaynaklanan hava kaçırma nedeniyle gaz ve şişkinlik gibi sorunlar olabilir. Doğal olarak gazdan kurtulamayan bebekler ağrıdan dolayı ağlamaya başlarlar. Bu durumda bu hem bebek hem de anne-baba için oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Gazı gidermek için masajla desteklemelisiniz. Bebeğinizi güçlü kollarınızın iç kısmına yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirin ve ellerinizi bacaklarınızın arasında sıkıca tutun. Gazı çıkıncaya kadar diğer elinizle sırtına hafifçe vurun. Bebeği sallamadan ve sıkmadan bu işleme devam edin. Kusmayı önlemek için yanınıza bir bez alabilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir