7 Yaş Çocuğu Nasıl Beslenmeli?
7 Yaş Çocuğu Nasıl Beslenmeli?

7 Yaş Çocuğu Nasıl Beslenmeli?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyüme çağındaki olan çocuklarda beslenme büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle de 7 yaş tam okul çağı olduğu için beslenme, zeka gelişimi için de büyük önem taşıyor. Eğer bu yaşlarda beslenme oturtulup bir düzene sokulursa ilerideki yaşlarda oluşabilecek sağlık sorunları ve hastalıkların da önüne geçmek bir nebze olsa mümkün olabilmektedir. İşte, 7 yaş çocuğu nasıl beslenmeli sorusu için yanıtlar…

7 Yaş Çocuğu Nasıl Beslenmeli? Okulda Çocuk Beslenmesi

7 Yaş Çocuğu Nasıl Beslenmeli?
7 Yaş Çocuğu Nasıl Beslenmeli?

Okul çağındaki ve büyüme evresinde olan bu çocuklar için en büyük görev annelerimize düşüyor. Öncelikle anne çocuk arasındaki iletişimi güçlü tutmamız gerekiyor. Siz çocuklarımıza bir ayna olduğunuz için özellikle sizin de bu beslenmede onlara örnek olacak besinler tüketmelisiniz ki çocuk annem, babam da böyle yapıyor diyerek bunu örnek almaları gerekmektedir. Besleyici besinlere ihtiyaçları var bu dönemde, özellikle beğenme- beğenmeme alışkanlıkları yeni oluştuğu için eğer beslenme düzene sokulursa bu yaşlarda kazanılabilir bir alışkanlık olacaktır. Aile, arkadaşlar, dış çevre, sosyal medya da beslenmenin şekillenmesinde önemli rol oynar.

Çocuklarımızı hazır paketli gıdalardan özellikle uzak tutmak gerekmektedir. Abur- cuburlar yerine kendimiz evde yaptığımız içeriği temiz gıdalar ile beslenmelerini sağlayabilmemiz mümkün. Mesela çikolata, şeker, cips, gibi zararlı ve büyümelerini olumsuz etkileyecek gıdalar yerine evde meyve tabakları veya ev yapımı çikolatalar yapmak çok daha faydalı olacaktır. Renkli, eğlenceli tabaklar hazırlayarak onlara yemek yemeyi oyun haline getirebiliriz. Yapılan araştırmalara göre 7 yaş çocuklarda obezitenin oldukça yaygınlaştığı görülmektedir. Burada suç %80 biz ailelerde olmakla birlikte %20 sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle beslenme ve yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmesinden büyük oranda etkili olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca 7 yaş grubundaki çocuklarda sağlıklı ve düzenli beslenmenin bedensel, ruhsal ve okul başarılarını doğrudan olumlu yönde etkilediği görülmektedir. Okula gönderirken beslenme çantalarında da kolaya kaçmak yerine onlara yaralı olabilecek süt, meyve, kuruyemiş gibi sağlıklı atıştırmalıklar koymamız gelişimlerine destek olabilecek ve zararlı abur-cubur tüketimini aza indirmeyi sağlayabiliriz.

Beslenmede Aile Faktörü Oldukça Önemlidir

7 Yaş Çocuğu Nasıl Beslenmeli?
7 Yaş Çocuğu Nasıl Beslenmeli?

Büyüme çağındaki çocuklarımızın sağlıklı büyümesi ve gelişmesini sağlamak biz ebeveynlerimizin elinde. Anne ve babalarımızın çocuk beslenmesinde eğitilmesinin çocuk ve gençlerimizin gelişiminde büyük önem taşıyor. Okullu da olsalar onların ilk öğretmenleri sizlersiniz. Unutmayalım ki bilinçli ebeveyn sağlıklı çocuk demektir.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

7 Yaş Çocuğu Nasıl Beslenmeli?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir