Çocuklara Ne Zaman Zekâ Testi Uygulanmalı?
Çocuklara Ne Zaman Zekâ Testi Uygulanmalı?

Çocuklara Ne Zaman Zekâ Testi Uygulanmalı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zekâ; bireyin algılaması, düşünmesi akıl yürütmesi ve yeni olaylar karşısında uyum yeteneklerinin tümüdür. Çocuklara zekâ testi yaptırmak son zamanlarda resmen moda olmuştur. Neredeyse her anne-baba ve öğretmen herhangi bir sebeple çocuklara zekâ testi uygulanmasını isteyebiliyor. Zekâ testinin gerçek bir ihtiyaçsa uygulanması gerekir. Peki çocuklara ne zaman zekâ testi uygulanmalı? Zekâ testinin hangi durumlarda uygulanmalı? Zekâ testinin uygulanması, hangi durumlarda doğru değil? Yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Günümüzde çocuklar için en yaygın WISC-R zekâ testi kullanılıyor. Bu test 6-16 yaş arası çocukların zekâ ve bunun yanında pek çok alanın değerlendirilmesini sağlar. Bu testler her ne kadar profesyonel olarak yapılsa hata payı içerebilir. Bunlar;

  • Test yapan kişinin ruh durumu
  • Teste giren çocuğun ruh durumu
  • Zekâ testinin yapıldığı ortam
  • Test malzemelerinin uygun olup olmadığıdır.

Çocuklara Zekâ Testi Ne Zaman Gereklidir?

Çocuklara zekâ testleri, bilişsel veya davranışsal bir bozukluk şüphesi olduğu zaman, psikiyatrist ya da psikolog tarafından önerilerek uygulanır. Testin sonucuna göre çocuğun eğitim programının planlanması, tanı ve tedavi sürecinin en iyi biçimde desteklenmesi mümkündür. Ancak sadece merak edildiği için testin uygulanması anlamlı olmaz ve herhangi bir fayda sağlamaz.

Çocuklara Zekâ Testi Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?

Çocuklara Ne Zaman Zekâ Testi Uygulanmalı?
Çocuklara Ne Zaman Zekâ Testi Uygulanmalı?

Zekâ testleri, genellikle 2 durumda uygulanır. Üstün performans veya yetersiz performans durumlarında uygulanır. Bu 2 durumda da çocuğun sonraki adımının planlanması oldukça önemlidir. Zekâ testi, üstün performansa bağlı olarak uygulanacak ise aşağıdaki durumlara dikkat edilmesi gerekir;

  • Çocuğun, zengin bir hayal dünyasına iyi bir yaratıcılığa sahip olması.
  • Çocuğun, kuvvetli merak duygusu, iyi bir hafıza, akıl yürütme becerisi ve pratik öğrenme hızına sahip olması.
  • Çocuğun, dil becerilerine, zengin kelime dağarcığına ve kavram bilgisine sahip olması.

Zekâ testi, yetersiz performansa bağlı olarak uygulanacak ise aşağıdaki durumlara dikkat edilmesi gerekir;

  • Sosyal çevreye uyum sağlayamama, öz bakım becerilerini yerine getirememe ve günlük ihtiyaçları tek başına karşılayamama gibi genel gelişim tablosunda eksiklikler göstermesi.
  • Akademik performansla ilgili okuma, yazma ve diğer beceriler yetersiz kalma ve aritmetik beceriler yetersiz ve öğrenme hızı yavaşsa.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Çocuklara Ne Zaman Zekâ Testi Uygulanmalı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir