Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?
Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır?” diye soran anneler, bıngıldak sürecinin tamamen doğal olduğunu bilmelidir. Bebeğin kafatası gelişimi henüz tamamlanmamışken kafanın üst bölümünde ortaya çıkan yumuşaklığa halk arasında bıngıldak adı verilir. Bıngıldak, bir hastalık ya da kusur değildir. Sağlıklı her bebek yaklaşık olarak 12-18 ay arasında bu sürece dahil olur.

Fakat her bebek için bıngıldak sürecinin uzunluğunda küçük farklılıklar gözlemlemek mümkündür. Örneğin bazı bebeklerin kemik gelişimi daha hızlıdır ve bıngıldak 11 – 12 ayda kapanır. Bazı bebekler ise daha geç gelişim gösterdiğinden, bıngıldakları 16 aydan önce tamamen kapanmayabilir. Bu sebepten dolayı “Bıngıldak ne zaman kapanır?” sorusu için kesin cevaplar vermek mümkün sayılmaz. Ayrıca bıngıldak bölgesinin erken kapanması istenmeyen bir durumdur.

Bıngıldak Erken Kapanırsa Ne Olur? Kraniosinostoz Nedir?

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?
Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

Kafatasını meydana getiren 5 kemiğin gerekli süreçten önce birbirine kavuşması, kraniosinostoz olarak adlandırılır. Bu problem oldukça ciddidir çünkü bebeğin kafa şeklini bozmakla beraber beyin gelişimi konusunda da olumsuz etki gösterir. Sağlıklı bir bebek en erken ilk 12 ay içinde, en geç 18 – 24 ay arasında bıngıldak sürecini tamamlar. İlk 12 aylık süreçten önce kapanan bıngıldaklardan dolayı ortaya çıkabilecek bazı fonksiyonel sorunlar şöyledir:

  • İşitme kaybı
  • Görme kaybı
  • Hareket kabiliyetinde çeşitli eksiklikler

Arka Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

Arka bıngıldak, kafanın üst bölümünde kalan normal bıngıldaktan farklıdır. Adından da anlaşılabileceği üzere kafanın arka bölümünde bulunur. Kapanma süresi, normal bıngıldağa kıyasla daha kısadır. Eğer “Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır?” sorusu arka bıngıldak için soruluyorsa, ortalama süreç yaklaşık 4 ay ile sınırlıdır.

Bebeklerin Bıngıldağına Bastırılırsa Ne Olur?

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?
Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

Bıngıldak bölgesi tüm bebeklerde yumuşaktır. Çünkü kafatası kemiklerinin birleşimi henüz tamamlanmamış, kafanın üst bölümü yeteri kadar sert bir hal almamıştır. Bu sebepten dolayı bebeklerin kafa bölgesine dokunmamak çok önemlidir.

Aksi halde bıngıldak süreci olumsuz etkilenebilir. Daha da önemlisi, beynin zarar görmesi durumunda bebek kalıcı fonksiyon kayıplarına maruz kalabilir. Bıngıldağa kasten baskı uygulamak, mantıksız olmakla beraber ölümcül sonuçlar meydana getirebilecek bir hatadır.

Bebeklerde Kafa Yamukluğu Düzelir Mi?

Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır?” sorusu kadar, kafa şekline dair sorular da önemlidir. Kafa şekil bozuklukları genetik olmaları halinde ne yazık ki kendi kendine düzelmez. Fakat kafatası gelişimi henüz tamamlanmamışken gözlemlenen bozuklukların düzelebilme ihtimali mevcuttur. Bu durumda bebeğin kaç aylık olduğu, kemik gelişim seviyesi, genetik yatkınlıkları ve çeşitli dış faktörler belirleyicidir. Şekil bozukluğu fark edilir edilmez bir hekime başvurmak en doğrusu olacaktır.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir