Bebeklerde-yeşil kakanın anlamı
Bebeklerde-yeşil kakanın anlamı

Bebeklerde Yeşil Kakanın Anlamı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni doğmuş bir bebeğin yeşil, yapışkan kakasını görmek anneleri endişelendiren şeylerden biridir. Anneler genellikle bunun bir hastalık belirtisi olduğundan korkarlar. Ancak yeşil kakanın hastalıkla ilgili olup olmadığına karar vermenin yolu basittir. Bebekte herhangi bir rahatsızlık belirtisi, halsizlik gibi durumlar gözlemlenmiyorsa yeşil kaka normal kabul edilir. Ancak sürekli ağlayan ve huzursuz olan bir bebekte besin alerjisi veya bağırsak enfeksiyonu olduğundan şüphelenilebilir. Anne ve babaları bu konuda birazda olsa bilgilendirmek için bebeklerde yeşil kakanın anlamı nedir? Tedavisi nasıl yapılır? Sorularını cevapladık. 

Çeşitli faktörler nedeniyle bebeğin dışkı rengi düzenli olarak değişebilir. Örneğin, yenidoğan kakasının rengi koyu yeşil ila siyahtır. Bu tür dışkıya kalın kıvamlı ve kokusuz dışkı olan mekonyum denir. Birkaç gün sonra bebeğin kakası normal rengine döner. Doğumdan sonraki 3-8 gün içinde dışkı rengi sarı ile yeşil arasındadır. Buna geçiş kakası da denir. 8. günden itibaren anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkıları sarı olacak, formül mama ile beslenen bebeklerin dışkıları sarı ile kahverengi arasında değişiklik gösterecektir. 

Bebeklerde Yeşil Kaka 

Bebekler, dış dünyaya gözlerini açtıkları ilk günden itibaren girdikleri yeni dünyaya uyum sağlamaya çalışırlar. Bu uyum sürecinde vücutları farklı tepkiler verecektir. Anne sütü veya formül mama ile beslenen bebeklerde dışkı rengi ve kıvamındaki değişiklikler bazı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi çok normal de olabilir.  

Doğrudan annelerinin diyetine göre beslendikleri için tamamlayıcı gıdaları yemeye başlamamış olan bebeklerin dışkıları bu durumdan etkilenebilir. Ek gıdalar tüketmeye başlayan bebeklerde, yedikleri gıdanın içindeki maddelere veya takviyedeki etken maddelere bağlı olarak dışkı renkleri ve kıvamı farklı olabilir. Bu nedenle aile, bu dışkı farklılıklarının anlamını anlamak için bebeğin dışkısını düzenli olarak izlemelidir ve farklılıkların ne anlama geldiğini bilmelidirler. 

Bebeklerde Yeşil Kakanın Anlamı Nedir? 

Bebeklerde Yeşil Kakanın Anlamı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 
Bebeklerde Yeşil Kakanın Anlamı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerin ve annelerinin yediği her türlü yiyecek, bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı, biyolojik değişiklikler ve büyüme ve diğer faktörler; bebeğin vücudunda farklı reaksiyonlara neden olacaktır. Her bebekte genellikle geçici bir durum olan yeşil kakayı gözlemlemek doğal bir şeydir, ancak bu aile üyeleri için endişelere neden olabilir.  

Özellikle yenidoğan bebekler yeşil kaka yapabilir ve 5 aylık bebeklerin yeşil kaka yapması çok yaygındır. Yeni doğan bebeklerde anne karnında kalan madde ilk dört gün vücuttan atılmaya devam edecektir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin dışkılarının yeşil olması çok normaldir. Ayrıca yenidoğanların sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için gün içinde farklı şekillerde dışkılamaları beklenen bir durumdur.  

Genellikle ilk altı ayda emzirilen bebeklerde çok fazla anne sütü yeşil dışkıya neden olabilir. Çünkü dışkıda görülen yeşil renk, bebeğin tükettiği sütün sindirim sisteminde çok hızlı ve uzun süre hareket ettiği anlamına gelir. Bu nedenle 1 aylık bir bebekte yeşil kaka gören ailenin paniğe kapılmasına gerek yoktur.  

Formül süt tüketen bebeklerde yeşil kaka, bebeğe verilen besinlerdeki demir sülfat veya demir takviyelerinden kaynaklanır. Bu nedenle, formül takviyesi almaya başlayan 6 aylık bebeklerin yeşil dışkı yapma olasılığı daha yüksektir.  

Antibiyotik aldıktan sonra bebeklerin yeşil dışkıladıkları görülebilir. Antibiyotiklerdeki aktif maddeler, bebeklerin dışkılarının yeşile dönmesine neden olabilir. Bu yüzden böyle bir süreçten geçiyorsanız bebeğinizin yeşil kakasının sizi endişeye sokmasına gerek yoktur. 

Yeşil Kakanın Nedenleri Nelerdir? 

Bebeğin yeşil kakası farklı nedenlerden kaynaklanır. Bu sebepler özetle şu şekildedir:  

  • Bebek demir alıyorsa 
  • Bebekte bakteriyel veya viral enfeksiyonlar mevcutsa 
  • Ek gıda döneminde bebek yeşil yapraklı sebze/meyve alımı yapıyorsa 
  • Diş çıkaran bebeklerin salyasının daha fazla olmasından dolayı 
  • Emzirilen bebeklerin bağırsak florası değişmeye başladığı için 
  • Bebek bağırsak enfeksiyonu, gastrointestinal grip veya soğuk algınlığı mevcutsa 
  • Bebeğin yediği besine karşı alerjisi varsa 
  • Annenin emzirme döneminde yediği besinlerden dolayı 
  • Bebeğin reflüsü varsa 

Yeşil Kaka Tedavisi 

Bebeklerde Yeşil Kakanın Anlamı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 
Bebeklerde Yeşil Kakanın Anlamı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde görülen yeşil renk dışkılama genellikle endişelenecek bir durum olmasa da bazı durumlarda tedavi gerektirir. Tedaviye başlamadan önce bu durumun nedenini detaylı olarak belirlemek önemlidir. Tedavi sırasında öncelikle varsa ishali ve yüksek ateşi kontrol edin. Ardından bu duruma neden olan faktörleri araştırın ve sorunu çözmek için uygun önlemleri almaya başlayın. 

Bebeklerde Yeşil Kaka Nasıl Tedavi Edilir? 

Anne bol su içerse, bebeğini yeterince emzirirse ve bebeğinin hijyenine dikkat ederse bebeğin yeşil dışkı sorunu kısa sürede giderilebilir. Bebeğin yeşil dışkı yapmasına yardımcı olan faktörler genellikle annenin diyetiyle yakından ilişkilidir. Bu nedenle annelerin öncelikle kendilerine bakmaları ve sağlıklı şeyler tüketmeleri önerilir. Bebeğin ayaklarını sıcak tutmak, oda sıcaklığını önerilen sıcaklıkta tutmak ve bebeği mevsime göre uygun şekilde giydirmek de bebeğin yeşil kaka yapmasını etkili bir şekilde önleyebilir. 

Yeşil Kaka Görülen Bebek Hangi Doktora Götürülmeli? 

Bebek sulu ve yeşil dışkı yapıyorsa ve bunun yanında ishal, yüksek ateş, sinirlilik vb. varsa acilen tıbbi tedavi almalıdır. Bebeğin sümüksü yeşil dışkısı bebeğin beslenme ve sindirim düzeninin de bir sıkıntı olmasının dışında vücudunda enfeksiyon olduğunu gösterebilir. Bu durumu bebeğinizde gözlemlerseniz hemen bir doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri hemen yaptırmalısınız. Bebekte yeşil kaka görürseniz mutlaka bir çocuk doktoruna veya dahiliye doktoruna başvurulmalısınız. 

Yeşil Kaka Tedavi Edilmezse Ne Olur? 

Bebeklerde Yeşil Kakanın Anlamı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 
Bebeklerde Yeşil Kakanın Anlamı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

İshal ve yüksek ateşe neden olmazsa bebeğin yeşil dışkısı genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Yeşil yapraklı sebzeler/meyveler yemek, diş çıkarmak, anne sütü tüketmek veya demir takviyesi almak yeşil dışkıya neden oluyorsa, bu faktörlerin ortadan kaldırılması önerilir. 

Ancak yeşil dışkının eşlik ettiği ishal ve yüksek ateş durumunda bu durum tedavi edilmezse daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda yüksek ateş ve ishalin bir an önce kontrol altına alınması gerekir. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bebeklerde Yeşil Kakanın Anlamı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir