Hamilelikte Baş Dönerse Ne Yapmalı?
Hamilelikte Baş Dönerse Ne Yapmalı?

Hamilelikte Baş Dönerse Ne Yapmalı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamileyken rahim normal boyutundan daha fazla büyüdüğünden dolayı vücuttaki kanın büyük bir kısmı rahme gider. Bundan dolayı başta beyin olmak üzere diğer organlara bazen ihtiyaç duyduğu kadar kan akışı sağlanamaz. Bu gibi bir durumda diğer organlar ve beyin kan ihtiyaçlarını karşılayamadığından dolayı hamilelik döneminde baş dönmesi ve bayılma gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durumlar ile karşılaşan anne adayları hamilelikte baş dönerse ne yapmalı? sorusuna cevap arıyorlar. Bu sorunun cevabını anne adayları için yazımızda derledik.

Hamilelik döneminde baş dönmesi şikâyeti sık sık yaşanıyor. Ama bayılma durumu oldukça nadir görülüyor. Anne adaylarının yaşadığı baş dönmesi ve sersemlik hissinin pek çok nedeni olabiliyor. Hamilelik döneminde anne adayının ilk üç ayda yaşadığı baş dönmesi, dolaşım sisteminin kan hacminin yeteri kadar doldurmamasından dolayı gerçekleşir. Hamileliğin 3.-6. ayları arasında oluşan baş dönmesinin nedeni ise anne adayının büyüyen rahminin kan damarlarına basınç yapmasından dolayı kaynaklanır.

Hamilelik döneminde yaşanan baş dönmesi, anne adayı ayağa kalktığında ya da oturduğu zamanlarda yaşanabiliyor. Bazen baş dönmesine, bayılma hissi de eşlik edebiliyor. Bayılma hissi, göz kararmasıyla kendini gösterebilir. Kan basıncının aniden düşmesiyle beraber beyne daha az kan gittiği için anne adaylarında baş dönmesi ve bayılma hissi yaşanabiliyor. Hamilelik döneminde baş dönmesine neden olan bir diğer sebep ise, anne adayının kan şekerinin düşmesidir. Kan şekerinin düşmesinin nedeni şe anne adayının genellikle uzun süre aç kalmasıdır. Kan şekerinin düşmemesi ve baş dönmesinin azalması için muhakkak sık sık ve az az yemek yemeniz gerekiyor.

Hamilelikte Baş Dönmesinden Korunmak için Ne Yapmak Gerekir?

Hamilelikte Baş Dönerse Ne Yapmalı?
Hamilelikte Baş Dönerse Ne Yapmalı?
 • Bol bol sıvı tüketmelisiniz.
 • Kan şekerinin dengede kalması adına ara öğünlerinizde bir bardak taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz. 
 • Uzun süre ayakta kalmamalısınız. Eğer ayakta kalmanız gerekiyor ise sürekli hareket edip kan akışını devam ettirmeniz gerekiyor.
 • Ani hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Bulunduğunuz ortamın havalandırılması ve başınız döndüğü zaman temiz havaya çıkarılmanız gerekiyor. Buna ek olarak üzerinizde bulunan kıyafetlerin gevşetilmesi de rahatlamanızı sağlayacaktır. 
 • Vücudun alt bölümündeki kan dolaşımını arttırmak adına günlük olarak hafif yürüyüşler ve egzersizler yapabilirsiniz.
 • Sırt üstü yatmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında yan yatacağınız zaman kalçanızın altına bir yastık koyabilirsiniz.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz.
 • Her zaman yavaş ve kontrollü bir şekilde ayağa kalkmaya dikkat etmelisiniz.
 • Sıcak havalar baş dönmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Bundan dolayı sıcak havalardan korunmalı ve kendinizi serin tutmalısınız. Buna ek olarak sıcak su ile duş almamalısınız.
 • Çalışıyorsanız ve sersemlik ya da bayılma hissi hissediyorsanız yapmanız gereken en önemli şey beyninize giden kan dolaşımının artmasını sağlamaktır. Bunun için mümkünse yere uzanıp bacaklarınızı havaya doğru kaldırmalısınız.
 • Esnek ve rahat kıyafetler giymeniz en iyisi olacaktır. Kan akışınızı engelleyecek biçimde giyinmemeye dikkat etmelisiniz.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Baş Dönerse Ne Yapmalı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir