Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?
Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik sürecinde vücudun farklı bölgelerinde ağrılar meydana gelebilmektedir. Kaburga ağrısı da bu ağrılardan biridir. Bu ağrıların nedenini hamile kadınlar merak etmektedir. Hamilelikte kaburga ağrısı neden olur? Hamilelikte kaburga ağrısı nasıl geçer? Merak edilen soruların cevapları yazımızın devamında.

Sırt kemiğinden göğüs kafesine kadar uzanan kemiklere kaburga denmektedir. Sağ ve sol tarafta 12 adet olmak üzere toplamda 24 adet kaburga kemiği bulunmaktadır. Kaburga kemikleri, göğüs kafesinde olan organları korumaktadır. Kaburga ağrıları çoğunlukla hamileliğin 3-4. aylarında başlamaktadır. Hamilelik ilerledikçe ağrılarda artmaktadır. 

Kaburga ağrıları çoğunlukla hamileliğin son üç aylık döneminde daha sık görülmektedir. Rahmin genişlemesi, göğüs kafesinin genişlemesine sebep olmaktadır. Fakat bu hamileliğin normal olarak ilerlediğinin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı kaburga ağrılarını tam olarak anlamak ve ne zaman yardım gerektiğini, doktora başvurulması gerektiğini bilmek açısından oldukça önemlidir. Peki, hamilelikte kaburga ağrısı neden olur?

Hamilelikte Kaburga Ağrısına Neden Olan Durumlar

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?
Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Hormonlar

Hamilelik döneminde salgılanan hormonlar nedeni ile kas ve eklemlerde gevşeme olur ve bu durum kaburga ağrılarına neden olur. Hamilelik döneminde göğüs kafesi akciğerleri ve rahme destek olmak için genişlemektedir. Ayrıca göğüs kafesi hamile kadının duruşunu da dengelemek zorundadır ve tüm bunlar bir araya gelince kaburga ağrıları kaçınılmaz olmaktadır.

Rahim Büyümesi

Rahmin genişlemesi göğüs kafesinin de genişlemesine sebep olmaktadır. Büyüyen ve genişleyen rahim, kaburga bölgesine doğru genişler. Bundan dolayı göğüs düzeyinde baskı arttığı için ağrılar meydana gelir.

Kilo Alımı ve Büyüyen Göğüsler

Yukarıdaki etkenlere ek olarak, hamileliğin ilerleyen dönemleri ile birlikte büyüyen göğüsler ve alınan kilolarda bir etkendir. Kilo, göğüs kafesine ve omuriliğe baskı yapar.

Hamilelikte Kaburga Ağrısının Geçmesi için Ne Yapılması Gerekir?

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?
Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Hamile olmayan bir kadın ve hamile olan bir kadının duruşu birbirinden farklıdır. Hamilelik döneminde vücudun ağırlık merkezi değişmektedir. Hamile kadınların otururken ve yürürken geri doğru durması gerekmektedir. Böylece kaburgalar rahatlayacağı için ağrılar azalmaktadır. 

  • Ilık duş almak ağrıyan bölgedeki kasları gevşetir ve ağrıların azalmasını sağlar.
  • Kıyafet seçimine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sıkı, dar ve rahatsız eden kıyafetler yerine bol, pamuklu ve hamileyken beden ölçülerine uygun giyinmek sizi kaburga ağrılarından koruyacaktır.
  • Sıcak su torbası ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.
  • Uyuyacağınız da hamile yastığı kullanmak sizin daha rahat etmenizi ve ağrı yaşamamanızı sağlayacaktır.
  • Kaburga ve omuz ağrılarının önüne geçmek için destekli sütyenler kullanmanız gerekmektedir. 
  • Doğru ölçülerde iç çamaşırı giymeye özen göstermelisiniz. Zira doğru giyinmek hem dik durmanızı sağlayacak hem de göğüslerinizin neden olduğu ağrıyı hafifletecektir.
Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir