33 Haftalık Gebelik
33 Haftalık Gebelik

33 Haftalık Gebelik

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir anne adayı hamileliğinin son aylarında zaten doğum için kalan günlerini saymaya başlamıştır. Gebeliğin 8. ayı içinde olan 33. haftaya gelindiğinde bebeğin organları ve vücut sistemlerinin çoğu gelişmiştir ve bebeğin sorunsuz bir şekilde dış dünyada yaşayabilmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. 33 haftalık gebelik içinde anne ve bebeğin yaşadığı değişimler devam eder. Yazımızda yaşanan bu değişimlere ayrıntılı bir şekilde yer vereceğiz.

Hamileliğin 33. Haftası  

Gebeliğin 33. haftası, anne adayının kilo aldığı zamandır. Bu nedenle, ani hareketlerden ve yorulacak işlerden kaçınılmalıdır. Gebeliğin 33. haftası aynı zamanda kısa süreli kasılmaların ve ağrıların görülmeye başladığı hafta olabilir. Doğum için sancılı hazırlıklar olan bu kasılmalar anne adaylarını heyecanlandırsa da sık olmadığı sürece endişelenmeye gerek yoktur. Sancı ve ağrılar sık sık oluyor ve kısa süreli değilse hemen doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.  

Gebeliğin 33 Haftasında Bebek  

33 Haftalık Gebelik
33 Haftalık Gebelik

33 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 43-44 santimdir ve kilosu 1900- 2000 grama ulaşmıştır.  

33 haftalık bebeğin vücut sistemleri ve organları gelişerek ve fonksiyonlarını yerine getirecek seviyeye ulaşmıştır. Organlarının çoğu gelişmiş olmasına rağmen, bebeğin beyni ve akciğerleri hala gelişmeye devam etmektedir.  

33 haftada bebeğin duyuları da oldukça gelişmiştir. Tat, görme, işitme ve dokunma duyuları gelişmiş ve oldukça hassastır. Bir bebeğin işitmesi doğduktan sonra iyi olsa da dış uyaranlara maruz kalarak görme duyusu gelişmeye devam edecektir.  

Anne karnındaki bebeğin cildinde bulunan lanugo adı verilen ince tüylerin çoğu 33 haftada kaybolur. Bu tüylerin bir kısmı doğumdan önce dökülmese de doğumdan sonraki birkaç gün içinde tamamen dökülecektir. Bu hafta bebeğin cilt pigmentleri de gelişmeye ve bebeğin cildine renk katmaya başlamıştır.  

Bebek 33. haftada gelişiminin büyük bir kısmı tamamlanmış ve görünüşü doğum şekline ulaşmıştır. Anne karnında oldukça aktif ve hareketli olan bebeğiniz doğuma kadar yaklaşık 2 ay boyunca gelişmeye devam edecektir.  

Bebeğin beyninde oluşan “nöron” adı verilen milyarlarca sinir hücresi bilincini yükseltmeye başlamıştır. Bu nedenle, bebeğiniz artık anne karnındayken bile çevresindeki farklılıkları ayırt edebilir.  

Gebeliğin 33. haftası, bebek gelişiminin derin uyku dönemini temsil edebilir. Bu haftadan sonra bebeğiniz tıpkı yeni doğmuş bir bebek gibi çoğu zaman uyuyacaktır. Hatta bir yetişkin gibi REM uykusuna yani derin uykuya girebilir ki bu durumda hızlı göz hareketleri görülebilir.  

Gebeliğin 33. Haftası Ultrason Görüntüsü  

33 Haftalık Gebelik
33 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 33. Haftasında Anne  

33 Haftalık Gebelik
33 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 33. haftasında anne rahminin ucuna kadar olan uzunluğu 33 cm’ye ulaşmıştır. Bebeğin anne karnındaki boyu ve kilosu bu haftaya kadar iyice arttığı için annenin karnı hareketlerini kısıtlayacak kadar büyümüştür.  

33. gebelik haftasında anne için en önemli değişiklik, annenin normalden daha fazla kilo almasıdır. Çünkü bu haftadan başlayarak, kilo alımınızın hamileliğinizin geçen dönemlerine göre çok daha hızlı olduğunu fark edebilirsiniz. Hamileliğin başlangıcından itibaren ortalama 9-13 kg arasında kilo artışı yaşamanız normaldir. Çünkü aldığınız kiloların büyük bir kısmının bebeğinize gidecektir. 

33. gebelik haftasında mide bulantısı tamamen normaldir çünkü hızlı büyüyen bebeğiniz iç organlarınıza baskı yapar. Bulantıya ek olarak, bazı anne adayları mide ekşimesi ve reflü yaşayabilir. Bu nedenle gün içinde üç öğün yemek yerine daha küçük ama daha sık öğünler yiyebilirsiniz.

Hamilelik döneminin 33. haftası genellikle hamileliğin en heyecanlı dönemidir ancak zor bir döneme girdiğinizi de gösterir. Özellikle, sahte kasılmalar olarak adlandırılan doğum öncesi kasılmaları görmeniz olasıdır. 33. gebelik haftasında ağrı hissediyorsanız ve bunun bir Brexton Hicks kasılması olduğunun farkındaysanız, mevcut pozisyonunuzu değiştirebilir ve bol sıvı içerek kasılmaların rahatlamasını sağlayabilirsiniz.  

33 haftalık gebelik için dikkat edilecek hususlar içinde erken doğum ihtimalini gösteren bulgulara ayrıca dikkat etmekte oldukça fayda var. Bebeğin gelişimi neredeyse tamamlanmış olsa da bağımsız nefes almasına daha 3-4 hafta var. Bu nedenle erken doğum belirtileri gebeliğin 33. haftasında izlenmelidir. Bunlar adet ağrısına benzer kasık ağrıları, sırt bölgesinde baskı ve ağrı, jelatin şeklinde kahverengi akıntı, su akışı ve kanamadır. Özellikle gebeliğin 33. haftasında kasık ağrıları sık ve sık oluyorsa mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.  

33 Haftalık Gebelik Hamileliğin Kaçıncı Ayına Denk Gelir  

Haftanın başında 7 ay 21 günlük, haftanın sonunda ise 7 ay 27 günlük hamilesiniz. Bu nedenle ortalama 7,5 ay sağlıklı bir hamilelik döneminde geriye doğumu beklemek kaldık. Normal doğumun gerçekleştiği hafta, gebeliğin 40. haftasıdır, ancak bu dönem birkaç hafta öncesi veya sonrası olabilir. Gebeliğin 33. haftasındaki anne, doğumdan 7 hafta yani 49 gün uzaktadır.  

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

33 Haftalık Gebelik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir