1 Ayda 3 Kez Adet Görmek Neden Olur?
1 Ayda 3 Kez Adet Görmek Neden Olur?

1 Ayda 3 Kez Adet Görmek Neden Olur?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adet dönemi ortalama olarak 28 gün sürer. Fakat çoğu kadının 24-38 gün aralığında değişiklik gösteriyor. Eğer döngünüz daha kısa ise 1 ayda 3 kez adet görebilirsiniz. Adet dönemlerinde zaman zaman yaşanan değişimler olağandışı değildir. Lakin sık sık 1 ayda 3 kere adet görüyorsanız altta yatan başka sorunlar olabilir. Bu durum kadınların aklına 1 ayda 3 kez adet görmek neden olur sorusunu getirir.

1 ayda 3 kez adet görmenin muhtemelen sebepleri aşağıdaki gibidir;

1 Ayda 3 Kez Adet Görmek Neden Olur?
1 Ayda 3 Kez Adet Görmek Neden Olur?

Tek Seferlik Olan Bir Anormallik

Bazı durumlarda ayda 3 kere adet görmeye neden olan kısa bir döngü yaşanabilir. Bu anormal durumdan sonra adet normal döngüsünde devam eder.

Miyomlar

Miyomlar rahimde oluşur. Genellikle kanserli oluşumlar değildirler. Lakin özellikle yoğun adet kanaması gibi durumlara sebep olabilirler. Uzmanlar miyomların oluşumunun neden kaynaklandığını bilmezler fakat ailede başka bireyde varsa kalıtımsal olması mümkündür.

Genç Yaşlar

Düzensiz adet periyodları yeni yeni adet olmaya başlayan kişilerde daha yaygındır. Ergenlik zamanlarında bazı zamanlarda daha uzun bazı zamanlarda ise kısa döngüler görülür. Bu durumda 1 ayda 3 kez adet görmeye neden olabilir. 

Tiroid Sorunları

Tiroid, bedendeki hormonal süreçleri yönetir. Düzensiz adet olmak tiroid sorunları ile bağlantılıdır. Özellikle hipotiroidi ya da hipertiroidi olan kişilerde bu durum geçerlidir. Her sekiz kadından bir tanesi tiroid sorunları ile karşılaşıyor.

Endometriyoz

Endometriyoz, rahim dokusuna benzeyen dokuların bedenin başka kısımlarında gelişim göstermesi durumuna denir. Bu durum karın ağrısına, anormal derecedeki kramplara ve düzensiz kanamalara neden olabilir. Oluşan bu kanamalar, adet kanaması gibi görünebilir.

Menopoz

Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda hormonlar değişmeye başlar. Bu dönem 10 sene kadar devam edebilir. Bu süreçte kadınlar genellikle düzensiz adet olmaya başlar ve döngüleri kısa ya da daha uzun sürebilir. Bir kadın 12 ay boyunca art arda adet olmadığı zaman menopoza girmiş olur.

Eğer 2-3 ay boyunca 1 ayda 3 kez adet görürseniz muhakkak bir doktora başvurmalısınız. Bunun yanında doktorunuza kanamalarınızdan bahsetmelisiniz. Sık sık adet görme durumu tedavi olması gereken başka hastalıklara işaret edebilir. Çok sık adet görme durumu anemiye sebebiyet verebilir. Bu yüzden bir doktor başvurmanız son derece önemlidir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

1 Ayda 3 Kez Adet Görmek Neden Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir