Adetken Kan Verilir mi?
Adetken Kan Verilir mi?

Adetken Kan Verilir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adet döneminde spor yapmak, saç boyamak gibi merak edilen konuların yanında adetken kan verilir mi? konusu da çok merak ediliyor. Sağlık problemlerinden veya ihtiyaç gerektiren durumlardan ötürü kan vermek ya da kan tahlili yaptırmak zorunda olan kadınlar, adetken kan tahlili ve kan verilir mi merak ediyor. 

Bir sağlık sorunu sebebi ile sağlık kuruluşlarına gittiğinizde, doktorunuz kan değerlerinizi görmek adına kan testi isteyebilir. Bunun yanında sağlıklı yetişkin bir birey olarak kan bağışı da yapmak isteyebilirsiniz. Her iki durum da birkaç işlemden ibarettir. Peki adetliyseniz ne olacak? Adet kan tahlili değerlerinde değişikliğe neden olur mu? Adetken kan verilir mi? Merak edilen sorular yazımızın devamında.

Adet Döneminde Kan Verilir mi?

Adet döneminde kan bağışı yapmak isteyen kadının kan durumu göz önünde bulundurulur. Kan vermek için hemoglobin değerleri uygunsa kan bağışı yapmasında hiçbir sakınca yoktur. Fakat unutmamalısınız ki; kan bağışında önemli ölçüde kan kaybı yaşanabilir. Bundan dolayı kadının kan bağışından sonra bayılacak dereceye geleceği düşünülüyorsa ve kan bağışının bir aciliyeti yoksa adet döneminden sonra vermesi önerilir.

50 kilonun üzerinde olan, yapılan muayenenin sonucunda hemoglobin değeri normal olan, 18-65 yaş arası her insan kan bağışı yapabilir. Kan bağışlayacak olan bireye çoğunlukla viral hepatit durumu, kendini nasıl hissettiği, son 3 yıl ince sıtma rahatsızlığı geçirip geçirmediği, HIV pozitif olup olmadığı, ne sıklıkla kan bağışladığı ve vücut sıcaklığı sorulur. Yapılacak tetkikler neticesinde olumsuz bir durum yoksa kan bağışında bulunabilir. Fakat toplumda adetken kan bağışı yapılıp yapılamayacağına dair farklı görüşler vardır.

Adetken zaten kan kaybı yaşandığından dolayı kan bağışı yapmak vücudu yorabilir ve direncinizin düşmesine neden olabilir. Bundan dolayı kan bağışının bir aciliyeti yoksa adet döneminden sonrasına ertelemekte fayda vardır.

Adetken Kan Tahlili Yaptırılır mı?

Adetken Kan Verilir mi?
Adetken Kan Verilir mi?

Adetken kan tahlili yaptırmakta bir sakınca yoktur. Adet kanamanız yoğun değilse eğer tahlil sonuçlarını etkileyecek bir değişiklik yaratmak. Ancak kan tahlilini ne için yaptırdığınız da oldukça önemlidir. Örnek olarak; kanınızdaki şeker oranını ölçtürmek için kan testi yaptırıyorsanız bir sorun olmayacaktır ama hormon değerlerini ölçtürmek için kan testi yaptırıyorsanız nadir de olsa sağlıklı sonuç vermeyebilir. Bunun yanında yoğun adet kanaması olması dışında adetken kan testi yapılabileceği konusunda birçok uzman hemfikirdir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Adetken Kan Verilir mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir