Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?
Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hiçbir sağlık sorunu olmayan kadınlar, ergenlik döneminden başlayarak menopoz dönemine kadar 28 günde bir adet kanaması yaşarlar. Bazı kadınlarda ise adet döngüsü 21-40 arasında görülebilir. Bu döngü birçok farklı sebepten dolayı sekteye uğrar ve gecikir. Adet gecikmesinin nedenleri konusundan bahsedebilmek için adetin en az 7 gün süre ile geçmiş olması gerekir. 

Yapılan araştırmalara göre, hemen hemen her kadın adet düzensizliği yaşayabiliyor. Bir sene içerisinde 2-3 defadan daha sık olan adet gecikmesi ciddi sağlık sorunlarına da işaret ediyor olabilir. Kullanılan ilaçlar, hormonal durumlar, mevsim geçişleri, psikolojik faktörler, çevresel faktörler ve stres gibi durumlarda adet gecikmesine neden olabilir. Periyodik döngü tam olarak düzene girene kadar bu süreçte dengesizlikler yaşanması gayet normaldir.

Adet Gecikmesi Nedir?

Kadın üreme sisteminin, kendisini her ay olası bir gebelik durumuna karşı hazırlamasına adet denir. Sağlıklı her kadın ergenlikten menopoza kadar ortalama olarak 28 günde bir adet olur. 28 günde bir seyreden adetin daha uzun süreler ile gecikmesi veya gelmemesi durumuna adet gecikmesi denir. Birçok faktörden dolayı kadınlar adet gecikmesi yaşar. Adet gecikmesinin nedenleri arasında mevsimsel ve psikolojik sorunlar olduğu gibi başka sağlık problemleri de olabilir.

Adet Gecikmesinin Belirtileri

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?
Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesinin en yaygın görülen belirtisi olarak, kanamanın bir önceki kanamayı 35-40 gün geçmesidir. Buna ek olarak, pek çok rahatsızlığa bağlı olarak da görülen adet gecikmesinin farklı belirtileri de vardır. Adet gecikmesi yaşayan kadınlarda en sık görülen belirtiler şunlardır;

 • Aşırı kilo verme veya alma
 • Aşırı kıllanma
 • Başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde oluşan sivilceler
 • Baş ağrısı
 • Kasık ağrısı

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet gecikmesine neden olabilen birçok sebep vardır. Bunların en bilinenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Adet gecikmesine neden olan sebeplerin en başında gebelik gelir.
 • Yoğun egzersiz programları ve günlük tüketilen kalori miktarının azalması adet gecikmesine neden olabilir.
 • Adet düzensizliğine, bir seneden daha fazla ya da ömür boyu süren kronik hastalıklar etki eder.
 • Polikistik over sendromunda yumurtanın üzerinde olan kistler erkeklik hormonunun fazla üretilmesine neden olur ve bu durumda adet gecikmesine neden olabilir.
 • Kilonuz normal kilonuzdan daha az ise vücudunuzun çalışması değişir ve bu durum yumurtalamayı olumsuz yönde etkiler ve adet gecikmesi yaşanır.
 • Yine aynı şekilde fazla kilolu hatta obezite seviyesindeyseniz adet gecikmesi sorunu yaşayabilirsiniz. Fazla kilolu olmak hormonal değişikliklere neden olur ve bu durumda adet gecikmesini tetikler.
 • Eğer lohusalık dönemindeyseniz ya da emziriyorsanız adet görmeyebilirsiniz ya da adet düzeninizde gecikmeler olabilir. Emzirme dönemi bitince adet döngüsü eski düzenine geri dönecektir.
 • Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sık sık adet düzensizliği yaşar. Belli aralıklar ile kullanılan doğum kontrol ilaçlarının bırakılmasından sonra adet düzeninizin eski haline dönmesi yaklaşık olarak 6 ayı bulabilir.
 • Beyindeki hipotalamus bölgesi adet dönemini düzenler. Eğer çok fazla stres yaşarsanız bu durum beyni etkiler ve adet gecikmesine neden olur.
 • Kadınlarda Hipotroidi veya Hipertroidi olması adet gecikmesine neden olabilir.
 • Kadınlar çoğunlukla 45-55 yaşları arasında menopoza girerler. 40 yaş ve daha altında görülen peri-menopoz dönemi yumurtaların sayısını azaltır ve adet düzensizliğine sebep olur.

Adet gecikmesinin en yaygın nedeni gebeliktir. Kadınların stresten, günlük hayatlarında karşılaştığı beklenmedik değişikliklerden ya da mevsim geçişleri esnasındaki faktörler adet gecikmesine neden olabilir. Kişinin yaşamış olduğu büyük travmalar ve ameliyatlar kadında hem hormonal hem de psikolojik olarak stres yaratır. Bundan dolayı ameliyatlardan sonra ilk zamanlarda adet gecikmesi sık sık rastlanan bir durumdur.

Gebelikten korunmak adına kullanılan doğum kontrol hapları, korunma iğneleri, kolunuza uygulanan hormon çubukları içinde bulunan hormonların yan etkileri de bu duruma neden olan başlıca faktörlerdir. Eğer sizde sık sık adet gecikmesi yaşıyorsanız ya da adet görmüyorsanız, sağlık kontrollerinizi yaptırmak için doktora başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir