Bayanlarda Tampon Ne İşe Yarar?
Bayanlarda Tampon Ne İşe Yarar?

Bayanlarda Tampon Ne İşe Yarar?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Regl günlerinde kadınların yaşam kalitesini arttıran, regl günlerini diğer günlerden farksız kılan tampon ne işe yarar? tampon nedir? tampon nasıl kullanılır? tampon sağlıklı mıdır yoksa tehlikeli midir? Kadınların merak ettiği bütün soruların cevapları yazımızın devamında.

Regl dönemlerinde kadınların yanında sürekli yedek ped bulundurması gerekir. Muhakkak 3 saati geçirmeden değiştirilmesi gerekiyor. Çoğu zaman rahatsızlık veren pedlerle zaten sıkıntılı bir dönem olan regl günleri daha zor geçer. Fakat ped dışında özel günler için alternatifler vardır. Bu alternatif tamponlardır. Vajinaya yerleştirilerek kullanılan tampon genellikle daha önce cinsel birliktelik yaşamış kadınlar tarafından kullanılıyor. İlişkiye girmemiş kadınlarda tampon kullanabilir mi? tampon ne işe yarar? sorularını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tampon Nedir?

Bayanlarda Tampon Ne İşe Yarar?
Bayanlarda Tampon Ne İşe Yarar?

Tampon, adet dönemlerinde kanın dışarı akmasını engellemek için vajina içine yerleştirilen, %100 pamuktan yapılan hijyenik bir üründür. Ucunda ip bulunan tampon, regl kanını içeriden emdikten sonra kolaylıkla çıkarılır.

Tampon Nasıl Kullanılır?

Tamponun iki çeşidi bulunur. Bunlardan ilki aplikatörlü ikincisi aplikatörsüzdür. Aplikatörlü olan tamponlar uzun plastik bir yapı ile vajinaya yerleştirilir. Aplikatörsüz olan ise el yardımıyla bu işlemi yapmak gerekiyor. Aplikatörlü tamponlar ülkemizde pek bulunmuyor lakin aplikatörsüz olanlar marketlerde ve eczanelerde satılmaktadır.

Tamponu kullanacağınız zaman rahatlayarak bacaklarınızı aralamalısınız. İlk defa kullanacaklar yatar pozisyonda deneyebilirler. Oturarak da tamponu kolaylıkla yerleştirebilirsiniz. Vajina içine doğru tamponu yavaşça itin. Doğru yerleştirdiğiniz takdirde tamponu hiç hissetmeyeceksinizdir. Tamponu hissediyor ve huzursuz oluyorsanız yanlış yerleştirmişsinizdir. İpinden çekerek tamponu çıkartın ve yeni bir tamponla tekrar deneyin Birkaç denemeden sonra tamponu rahatlıkla ayakta bile takabilecek tecrübeyi edineceksiniz.

Tampon Kaç Saatte Değiştirilmelidir?

Bayanlarda Tampon Ne İşe Yarar?
Bayanlarda Tampon Ne İşe Yarar?

Tampon kullanırken 4-8 saat arasında kesinlikle değiştirmelisiniz. Fakat uzmanlar daha sık değiştirilmesini tavsiye ediyorlar.

Tamponu Her Kadın Kullanabilir mi?

Tamponu her kadın rahatlıkla kullanabilir. Vajina içindeki zar ilişkiye girildiği zaman yırtılır. Fakat ilişkiye girmemiş kadınlar tampon kullanırken zarının yırtılacağı düşüncesi ile tedirgin olur. Zarının yırtılmasını istemeyen kadınlar için daha kısa boylu tamponlar vardır. Bu kısa tamponları kullanarak regl dönemlerinizi geçirebilirsiniz. Ancak yine de kullanmadan önce bir doktora başvurmalısınız.

Tampon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayanlarda Tampon Ne İşe Yarar?
Bayanlarda Tampon Ne İşe Yarar?

Tamponlar, pedlerden daha uzun ömürlüdür. Fakat tamponu 4-8 saat arasında kesinlikle değiştirmelisiniz. Uzmanlar 4 saatten uzun süre tutulmamasını öneriyor. Tamponu uyurken kullanmamalısınız. Regl kanamanızın az olduğu vakitlerde standart tamponlardan kullanmanıza gerek yoktur. Bu zamanlarda ped kullanabilirsiniz ya da hafif kanamalar için tercih edilen tamponlardan kullanabilirsiniz. Tamponu çıkarıp takarken hijyeninize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Genital bölge hastalık kapmaya çok müsaittir ve özellikle regl dönemlerinde daha çok hassas olur. Bundan dolayı tamponu takıp ya da çıkarmadan önce ellerinizi muhakkak yıkamalısınız. Tamponu taktıktan sonra ve çıkardıktan sonrada ellerinizi yıkamanız gerekir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bayanlarda Tampon Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir