Erken Adet Olma Nedenleri Neler?
Erken Adet Olma Nedenleri Neler?

Erken Adet Olma Nedenleri Neler?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erken adet olma nedenleri bir çok nedene bağlı olmaktadır. Erken adet olma 21 günden daha kısa sürede adet kanamasının yaşanmasıdır. Adet kanamalarının araları 21 günden az ve 35 günden daha fazlaysa uzman bir hekime gidilerek gereken muayeneler yapılmalı ve uygun tedavi yöntemi yapılmalıdır. Her ay düzenli şekilde adet gören kadınların, adetlerinde düzensizlik yaşaması ve yıllık gördüğü adet sayılarının artması yani erken adet görme hormonların dengesizliklerinden kaynaklanır.

Erken adet olma ne anlama geliyor?

Yaşam biçimleri de erken adet olma sorununu tetiklemektedir. Örneğin aşırı spor yapanlar, ağır egzersiz yapanlar, stres, ani yaşam değişikliği, aşırı derecede sigara ve alkol tüketimi erken adet olma nedenleri arasındadır. Her ay düzenli olarak adet kanaması gerçekleşen kadında, normal olmayan şekilde kanama olursa, bu kanamanın adet kanaması değil, ara kanama olma ihtimali akıllara getirilmelidir. Bunun için uzman doktora giderek gerekli muayenelerin olunması gerekir.

Adet düzensizlikleri kesinlikle araştırılması gereken rahatsızlıklar arasındadır, hormonlarda olan değişimler, yumurtalık kistleri, rahim ağzı polipleri, miyom, rahim kanseri gibi rahatsızlıklarında gözden geçirilmesi gerekir. Adet döngüleri oluşabilecek gebelik için hazırlık anlamına gelir ve yumurtanın döllenme işlemi ve rahmin hazırlanması anlamına gelir. Eğer yumurta döllenirse rahim içine ulaşır, bunun içinde önceden rahmin içinin hazırlanması gerekir ki bu adet döngüleri ile gerçekleşir.

Eğer döllenme gerçekleşmezse değişen hormonlar sayesinde adet kanaması başlar ve rahmin iç tabakası vücut dışına adet kanı ile birlikte atılır. İşte bu rahim iç tabakasının beklenen zamandan daha önce dökülmesine erken adet olma adı verilir.

Yeni adet görmeye başlayan genç kızların vaktinden önce adet olmaları ve adetlerinin düzensiz olması hormonlarının tam olarak işlevselliğinin oturmadığı anlamına gelir ve normal kabul edilir.

Neden olur?

Stres kaynaklı erken adet olma

İlk faktör elbette strestir. Aşırı derecede duyulan endişe, korku adet düzensizliklerine neden olur. Ani bir olaya verilen ani tepkiler, beklenmedik bir durum ile karşılaşıldığında verilen olumsuz tepkiler, erken adet olma veya adetin tamamen kesilmesine yol açabilir. Uzman bir hekimden yardım alarak sorun aşılabilmektedir.

Doğum kontrol hapı kullanımı erken adet olmaya yol açar mı?

Erken adet olmanın nedenleri arasında, çiftlerin en çok tercih ettiği doğum kontrol yöntemlerinden olan doğum kontrol hapı kullanımı bulunmaktadır. Bu hapların yan etkilerinden kaynaklanan durumdur. Sadece erken adet olma değil, adetlerin gecikmesine de doğum kontrol haplarının yan etkileri neden olur. Çünkü hapların yarattığı yan etki hormon dengelerine olumsuz etki yaparak adet gecikmesine veya erken adet olma şikayetine yol açar. Erken veya geç adet olma sorununa bu haplar neden oluyorsa, belli bir süre sonra adetler kendiliğinden normale dönecektir.

erken adet olma neden olmaktadır

Beslenme bozukları

Beslenme bütün herkes için oldukça önemli olup, dengesiz, düzensiz ve yeterli beslenilmediği taktirde erken adet olunabilir. Özellikle kilo vermek için uygulanan, kişiye uygun olmayan diyetlere dikkat edilmeli, öğünler atlanmamalı, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller karşılanmalıdır. Eğer gereken vitamin ve mineraller alınmazsa erken adet olma veya geç adet olma sorunlarına sebebiyet verebilir. Eğer siz vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein gibi gereksinimlerini almazsanız, vücudunuz depolara yönelerek sonuna kadar kullanır ve kullanacak bir şey kalamadığındaysa, sağlık sorunları ile sinyaller vermekte olup, bunlardan biriside erken adet görmedir.

Endokrin hastalıkları erken adet görme nedenleri arasındadır

Endokrin hastalıkları zamanından önce adet olmanın nedenleri arasında önemli yer tutmaktadır. Çünkü vücudun hormon düzenini doğrudan etkileyen rahatsızlıklardandır. Tirodin az veya çok çalışması, hormon bozuklukları, gizli şeker, diyabet, insülin direnci gibi sorunları neden olan endokrin rahatsızlığı adet düzensizliğine neden olmaktadır. Hastanın yapması gereken uzman bir hekime başvurarak gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması, kan ve idrar örnekleri alınarak bunların değerlendirilmesi sonucunda teşhisin konulması ve uygun olan tedavinin gerçekleştirilmesi gerekir. Tedavi başladıktan sonra adet düzensizlikleri ortadan kalkacaktır.

Normalden fazla ilaç kullanımı

Bir takım sebeplerden dolayı alınması gereken ağır ilaçlar, vücutta etkilere neden olmaktadır. Bu etkilerin arasında adet düzensizlikleri vardır. İlaçların barındırdığı maddeler her insanda farklı yan etkiler ile sonuçlanabilir. Adet düzensizliği şikayeti ile hekime başvuranlar, kullandıkları bütün ilaçları doktorlarına söylemeleri gerekir. Bu gerçekten çok önemlidir.

Özellikle kanser hastası olanlar adet düzensizliği şikayetini yaşarlar. Bunun nedeni alınan kemoterapi ve bazı alınan ağır ilaçlardan kaynaklanmaktadır. Bazen adetin tamamen kesilmesine kadar gidebilir. Ancak kanser gibi önemli bir hastalıkta önemli olan hastalığın durdurulması ve tedavi edilmesidir.

Zamanından önce adet olma nedenleri, bir çok neden ve hastalıktan dolayı oluşabilmekte olup, nedenlerinin araştırılıp uygun tedavi planının oluşturulması son derece önemlidir. Hiçbir şekilde etrafınızda duyduğunuz bilgiler ile hareket etmeyiniz uzman bir hekime giderek gereken muayenenizi olunuz.

Bir önceki konumuzda adet belirtileri nelerdir? Hakkında bilgiler verdik, okumanızı tavsiye ederiz.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Erken Adet Olma Nedenleri Neler?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir