Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılır?
Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılır?

Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanların bedeni bir sistem içerisinde olağanüstü bir şekilde yaratılmıştır. Bu sistemin düzgün çalışması demek sağlıklı yaşamın yolunu açmaktadır. Özellikle de kadın bedeni doğurganlığın muhteşem bir şekilde tasarlandığı bir yapıya sahiptir. İnsan neslinin devamı ve hamile kalmak için ortalama olarak 14-15 yaşlarından itibaren kadınlar âdet kanaması görmektedir. Her ay düzenli olarak bu kanama periyodunu yaşamak kadın hastalıklarına karşı koruyucudur. Ancak bazı çok özel durumlarda kadınlar âdet kanamasını geciktirmek ister. Özellikle yılda bir kez yapılan tatil programı ile adet kanamasının aynı günlere denk gelmesi hiç bir kadını mutlu etmez. Bu gibi durumlarda çözüm adet geciktirici hap kullanmak olmaktadır. Adet kanamasını geciktiren ilaçlar, her kadının hayatı boyunca en az bir kere kullanmış olduğu ilaçlardır. Bu kararı doktora danışarak ya da danışmadan kullanan kadın vardır. Peki, doğru kullanım şekli nedir? Adet geciktirici haplar nasıl kullanılmalıdır?

Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikle bu durumu suistimal etmeden sadece mecbur kalınan durumlarda yılda bir yada en fazla iki kez kullanmak gerekir. En doğru olanı ise hiç bir sağlık sorunu olmamasına rağmen doktor tavsiyesi üzerine kullanımıdır Peki, âdet geciktirici hap nasıl kullanılır? Rutin kanamanın başlayacak olduğu tarihten üç gün önce almak gerekir. Âdet kanamasından çok daha önce kullanımı daha sonra iki defa regl dönemi yaşanmasına neden olur.

Geciktirici hapların içerisinde genellikle 12 adet tablet bulunmaktadır. Kullanım şekli ise sabah akşam birer tane içilecek şekilde 6 gün olarak ayarlanmıştır. Aynı ay içerisinde arka arkaya iki kutu adet geciktirici ilaç kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Ancak 10 günden uzun adet geciktirici ilaç kullanımı kesinlikle ve kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Âdet geciktirici gibi hormonlar üzerinde etkili olan ilaçların bilinçsiz kullanımının zararlı yan etkileri bulunmaktadır. İlacı kullanmayı bıraktıktan üç dört gün içinde ertelenen âdet kanamasının gelmesi gerekir.

Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılır?
Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılır?

Yan etkileri

Kullanılması gereken miktardan daha fazla kullanılması halinde bulantı, kusma, şişkinlik ve hiç beklenmedik zamanlarda ara kanamalar olması adet geciktirici ilaçların yan etkileri arasındadır. Bu yan etkiler herkeste görülmemekle birlikte kalıcı bir sorun oluşturmaz. Yan etkilerin kalıcı bir sorun oluşturmaması, bu tip ilaçları kafamıza estiği gibi kullanabiliriz anlamına gelmez. Daha önce de ifade edildiği gibi yılda en fazla iki kez adet geciktirici kullanılması önerilmektedir.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir