adet döneminde cinsel ilişki yaşanır mı?
adet döneminde cinsel ilişki yaşanır mı?

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adet döneminde cinsel ilişkiye girilir mi? Sakıncalı mı? Herhangi bir zararı olur mu? Diye sürekli merak edilmekte olup, eşler arasında tartışma konusu olmaktadır. Adet döneminde ilişkiye girmek halk arasında doğru bulunmamakta olup, hep farklı yaklaşılmakta olup, bu konu çevredeki başka kişilere sorulduğunda, adet dönemi içinde cinsel ilişkiye girilmez, sakıncalıdır cevapları alınır.

Hatta adet kananın temiz olmadığı söylenerek bu dönemde cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiği üstüne basılarak söylenmektedir. Tıbbi yönden bakarsak bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu görürüz. Adet kanı kesinlikle pis değildir ve adet döneminde cinsel ilişkinin tıbbi yönden bir sakıncası da yoktur.

Bebeğin oluştuğu bir ortam kesinlikle pis olamaz ki zaten, rahim içi dokusunun dökülmesi sonucunda adet kanaması oluşmaktadır. Ayrıca her ay adet rahim kendisini gebeliğe hazırlamakta olduğundan, eğer gebelik oluşmazsa adet kanaması gerçekleşmektedir.

Bunların yanında çok duyduğumuz eğer adet döneminde ilişkiye girilirse kısırlık yapar algısı da, tam anlamıyla yanlış bilgidir. Kulaktan dolma bilgilere itibar etmemek ve uzmanların bilgilerinden yaralanarak, tıbbi gerçekler ile hareket etmek en sağlıklısı olacaktır.

Adet döneminde ilişki zararlı mıdır?

Konuya dini yönden bakan kişiler, adet döneminde cinselliğin tıbbi yönden zararı olup olmadığına çok fazla bakmazlar ve bu dönemde ilişkiye girmezler. Ama adet döneminde cinsel ilişkiye girmek isteyen veya bu konuya karşı olumsuz düşünceye sahip olmayan kişiler, adet döneminde ilişkiye girilir mi? Adet döneminde ilişkiye girmek zararlı mı? Diye düşünmeden edememektedirler.

Bilimsel gerçekler adet döneminde ilişkiye girmenin herhangi bir zararının olmadığını söylemekte. Ancak dikkat edilecek bazı noktalarda yok değil. Çünkü vücuttan dışarıya kan atılmakta olup, kadınlar enfeksiyonlara karşı daha hassas olmaktadırlar. Gelen kan nedeni ile diğer zamanlara göre cinselliğin yaşanması biraz zorlaşabilir.

Adet dönemi içersinde değişen hormonlar nedeni ile kadınların cinsel istek ve arzularında yükselmeler meydana gelir. Fakat gelen adat kanı ve enfeksiyonlara karşı hassas olunduğundan dolayı kadınların bir çoğu adet dönemlerinde ilişkiye girme taraftarı değillerdir.

Ayrıca adet döneminde ilişkiye girildiğinde gebe kalma şandı az olduğundan dolayı, daha rahat şekilde ilişkiye girmek isteyen kadınlar bu dönemde ilişkiye girebilirler. İlişki esnasında oluşabilecek enfeksiyon risklerine karşı önlemlerin alınması gerekir. Adet dönemlerinde gebelik oluşma riski çok, çok az olabilir, fakat hiç yok değildir ve oluşabilecek enfeksiyonların riski de göz önünde bulundurulmalı ve buna göre cinsel ilişki esnasında önlemler alınmalıdır.

Adet döneminde cinsellik ve temizlik

Adet dönemin içerisinde vajinada bulunan yararlı bakterilerde azalmalar ve laktik asit seviyelerinde düşüşler olur. Bunun sebebiyse östrojen hormonun adet döneminde seviyesinin azalmasıdır. Adet kanı zaten vajinal asiditeyi bozmaktadır ve seviyesi düşen koruyucu asidite nedeni ile döl yolu enfeksiyonlarına karşı korunmasız kalınarak, zararlı olan mikroorganizmaların kültür yerini oluşturmasına olanak tanırken enfeksiyon kapma şansında yükselir.

Adet döneminde rahimden gelen kanın dışarıya atılması için rahim ağzında genişleme meydana gelir, bu genişleme enfeksiyonların üst üreme organlarına rahatlıkla ulaşabilmesine neden olabilir. Adet döneminde cinsel ilişki konusu, aslında bakılırsa enfeksiyon risklerine göre tartışmaya açık bir konudur.

Adet döneminde cinsel ilişkiye ne zaman girilmeli?

Eğer adet döneminde cinsel ilişki yaşanmak isteniyorsa, öncelikle dikkat edilmesi gereken konular gözden geçirilmelidir. Böylece çiftler oluşabilecek sorunlara karşı gereken önlemleri alırlar. İlk olarak kadının aşırı derecede kanaması mevcutsa, adet döneminde ilişki tavsiye edilmemekte. Fakat adet kanaması normal seviyelerinde seyrediyorsa, cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmaları gerekmekte. Cinsel ilişki esnasında kramp, ağrı, yanma gibi şikayetler varsa, ara verilmeli ve adet dönemi sonrasına bırakılmalı.

Adet döneminde cinsel ilişkiye girerken dikkat edilecekler nelerdir?

  • Adet kanamasının yoğun olduğu ilk bir, iki gün ilişkiden uzak durulmalı.
  • Erkeğin penisinde göz ile görülemeyen, mikrop ve bakteriler olabilir. Bunlar kadında enfeksiyona neden olabileceğinden, erkeğinde hijyeni son derece önemlidir.
  • Adet döneminde cinsel ilişki esnasında gelen kan nedeni ile ilişki biraz zorlaşabilir.
  • Ancak yine de ilişkiye girilmek istenirse, kesinlikle korunma yöntemlerinden olan prezervatif kullanılmalıdır.

Adet döneminde cinsel ilişki, erkeğe zarar verir mi?

Adet döneminde ilişkiye girmek konusunda oluşabilecek riskler, enfeksiyon be hastalıklar erkek için geçerli değildir. Kullanılacak olan prezervatif oluşabilecek enfeksiyon ve cinsel yol ile bulaşan hastalıklara karşı alınacak en ideal önlemdir. Korunmasız olarak girilen ilişkilerdeyse, erkek kadına enfeksiyon bulaştırabilir yada her iki tarafta cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı savunmasız kalabilir.

Çiftlerden herhangi biri cinsel yol ile bulaşan hastalıklardan bir tanesini riskini barındırıyorsa, sadece adet döneminde değil her ilişki sırasında korunmak gerekir. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın tek bir yolu vardır buda prezervatif kullanımından geçer.

Adet döneminde ilişkiye girmek adet kanamasının seviyesini yükseltir mi?

Adet döneminde ilişkiye girmek, kanamanın yoğunluğu ve süresi üzerine etki etmez. Sadece ilişki yaşanırken kanamanın fazlalaştığı hissedilir. Ancak ilişki sırasında yapılan hareketlerden dolayı içerde biriken kan dışarıya atılır. Bu nedenle kanın fazlalaştığı hissedilir. Adet kanamasının süresine de etki etmez, normalde her zaman ne kadar devam ediyorsa o kadar devam eder.

Adet döneminde hamile kalma riski nedir?

Adet döneminde ilişki yaşamak, normal zamanlara göre yaşanan ilişkiden gebe kalma şansı daha azdır. Ancak hiç yok diye durumda söz konusu değildir. Tıbbi olarak adet döneminde hamile kalma riski vardır. Her zaman kadınların hamile kalma risklerini göz önünde bulundurmaları gerekir. Çünkü sağlıklı olan ve doğurganlık döneminde olan her kadın, her zaman hamile kalabilir. Bunun nedeni adet döneminden önce ilişki esnasında kendisini muhafaza eden aktif spermler kalabilir ve gebeliğe neden olabilirler.

Bir önceki konumuzda erken adet olma nedenleri hakkında sizlere bilgiler verdik okumanızı tavsiye ederiz.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir