Hamilelikte Migren Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Hamilelikte Migren Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Migren Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte migren nedenleri yerine, migreni tetikleyen nedenlerin neler olduğuna bakmak gerekir. Çünkü migren gebelik sürecinden önce de var olabilecek rahatsızlıklardan biridir.

Migren rahatsızlığını doğrudan gebelik ile ilişkilendirmek doğru olmayıp, her dönem görülebilecek bir rahatsızlık olduğunu bilmek gerekir. Ancak birçok araştırmada, gebelik sürecinde migrenin etkilerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu nedenle hamilelikte migren nöbetlerine maruz kalmamak için, daha fazla dikkat etmek gerekir.

Hamilelikte Migren Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte Migren Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Hamilelikte Migren Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Migren başta genetik nedenler olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak, yaşamın her evresinde görülebilecek rahatsızlıklardan biridir. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre birkaç kat daha fazladır. Beslenme alışkanlıkları, yaşam biçimi ve uykusuzluk gibi daha birçok etkene bağlı olarak rahatsızlık görülebilir.

Hamilelikte doğrudan hiçbir alakası olmaması nedeniyle, hamilelikte migren nedenleri olarak migrene sebep olan faktörleri ele almak mümkün değildir. Genel olarak migrene sebep olan faktörleri normal süreç için şu şekilde sıralayabiliriz;

Stres

Migrene sebep olan faktörler arasında stres önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar hamilelik ile doğrudan alakalı olmasa da, gebelik sürecinde kadınların daha yoğun strese maruz kalması var olan migreni tetikler.

Hormonsal Değişiklikler

Migrenin gebelik ve adet dönemlerinde daha şiddetli görülmesinin nedeni, kadınlarda bu dönemlerde yaşanan hormonsal değişikliklerdir. Öncesinde var olan migren, bu değişikliklere bağlı olarak daha yoğun olarak görülebilir.

Kullanılan İlaçlar

Ağır hastalıklar için kullanılan bazı ilaçların, migrene sebep olabileceği bulgusuna rastlanmıştır. Ancak zaten gebelik döneminde ağır ilaçlar başta olmak üzere ilaç kullanımının risk içermesi nedeniyle doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

Sağlıksız Beslenme

Özellikle aşırı miktarda işlenmiş gıda tüketen kişilerde, migren rahatsızlığı daha yaygın olarak görülür. Bunun yanı sıra kola ve fazla tatlandırıcı içeren fabrika üretimi meyve suları da migrenin görülmesine neden olur.

Alkol ve Sigara Tüketimi

Uzmanlar alkol ve sigara tüketiminin, migrenin nedenleri arasındaki en önemli faktörler olduğuna dikkat çekiyor. Fazla kafein tüketimi yine migreni tetikleyen en önemli şeylerden biridir.

Uyku Düzensizliği

Uzun süre boyunca uyku düzensizliği yaşayan kişilerde migren çıkma olasılığı, düzenli uyuyan kişilere göre çok daha fazladır.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Yine konuyu hamilelikte migren belirtileri olarak ele almak yerine, hastalığının gebelik öncesinde ki duruma göre değerlendirilmesi gerekir. Buna göre migren belirtileri şunlardır;

  • Kokulara karşı aşırı hassasiyet gösterilmesi migrenin temel belirtileri arasındadır.
  • Migrenin en önemli belirtisi hiç şüphesiz ki şiddetle seyreden ve zonklama şeklinde görülen baş ağrılarıdır.
  • Vücudun ve özellikle de başın hareket etmesi ile birlikte ağrıların artması önemli belirtiler arasında sayılabilir.
  • Baş ile birlikte mide bulantısı ve kusma gibi istenmeyen durumlar belirtiler arasındadır.
  • Yukarıdaki belirtilere ek olarak birlikte seyreden baş dönmesi problemleri, hafif belirtiler arasında yer alır.

Hamilelikte Migrene Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Migren Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Hamilelikte Migren Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte migren semptomlarını azaltmak için aşağıdaki önerileri dikkate almak faydalı olacaktır;

  • Günlük ortalama 3 litre su içilmesi, rahatsızlığın etkilerini azaltabilir.
  • Sigara ve alkol tüketimi mutlaka terk edilmelidir. Bu iki maddenin kullanılması anne karnındaki bebeğe de ciddi zararlar verecektir.
  • Aşırı kafein ve benzeri içerikli içecek ve yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Düzenli uyku, migren ataklarını hafifletmek için önemlidir. Aynı zamanda uzmanlar düzenli ve kaliteli uykunun, bebek üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu söylemektedirler.
  • Sağlıklı beslenme koşullarına dikkat edilmesi önemlidir.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]
Hamilelikte Migren Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.