Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir? 
Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir? 

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelikte sigara içmenin zararları nelerdir? Diye tartışmaya bile gerek yoktur. Normal insanlar arasında bile sigara içmek çok tehlikeli sorunlara neden olabilir. Kaldı ki hamileler ve bebekleri için daha risklidir. Beslenme ve solunumdan bebek gelişimine kadar tüm sorunlara neden olabilir. Erken doğum, düşük kilolu bebekler, kanama riski, bebek kaybı gibi ciddi sorunları önlemek için hamilelik sırasında kesinlikle sigara içmemelisiniz. 

Sigara içerken nikotin, karbonmonoksit ve zift gibi toksik maddeler kişinin üst solunum yollarını, bronşları, akciğerlerini ve kanını etkileyebilir. Kan dolaşımından tüm vücuda yayılır ve başta kalp ve damarlar olmak üzere vücudu olumsuz etkiler. Hamilelik sırasında sigara içilmese dahi içilen bir ortamda bile sigara içmenin olumsuz etkilerine maruz kalınabilir. 

Hem anneyi hem de fetüsü etkileyen bu olumsuz etkiler, sigara sayısı ile doğru orantılıdır. Ancak sadece bir sigara içseniz bile hamilelikte sigara içmenin olumsuz etkilerini görebilirsiniz. Bu nedenle uzmanlar hamile kadınlara sigara içmemelerini tavsiye ediyor. 

Hamilelikte Sigara Kullanımının Zararları 

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir? 
Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Araştırmalar, hamilelik sırasında sigara içmenin düşüklere yol açabileceğini kanıtlamıştır. Araştırmalar hamilelik sırasında sigara içmek bebeğin sağlığı için ciddi bir risk olduğunu gösterir. Sigara içilen bir ortamda bulunmak bile hamilelik sırasında zararlıdır.  

Düşük yapma riskinin yanı sıra hamilelikte sigara içmek bebeğin su kesesinin açılmasına, yüksek tansiyon yaşanmasına, yanlış plasenta yerleşmesine, dış gebelik sorunlarına, kanamaya, plasentanın erken ayrılması gibi çeşitli sorunlara da neden olabilir.  

Hamilelik sırasında sigara içen kadınların bebekleri daha zayıf olarak doğmaktadırlar. Ayrıca ani bebek ölümü ve doğum sonrası beşik ölümü gibi sorunlar bu hamileliğinde sigara içen anneden doğan bebeklerde daha sık görülmektedir. Anneleri sigara içen bebeklerin doğaları gereği daha huzursuz oldukları da gözlemlenmiştir.  

Hamilelikte sigara içmek genel olarak; 

  • Hamilelik sırasında daha yüksek düşük riski  
  • Erken doğum riski 
  • Bebeğin anne karnında tam olarak gelişememesine bağlı olarak doğum ağırlığının düşük olması 
  • Hamilelik sırasında kanama riski ve ölü doğum  
  • Yenidoğan döneminde bebek kaybı 
  • Hamilelik sırasında bebeğin beslenmesinin olumsuz etkilenmesi 
  • Anne sütünün az gelmesi bebeğin yeterince beslenmemesi 
  • Sigara içen annelerin bebekleri, başta bronşit ve zatürre olmak üzere çeşitli hastalıklara daha yatkıın olarak doğar 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir